Przejdź do treści

Parafina – działanie pielęgnacyjne i zdrowotne. Domowe zabiegi z zastosowaniem parafiny

Parafina - działanie pielęgnacyjne i zdrowotne Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Parafina ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, farmakologii i przemyśle. Jest jednym ze składników popularnych zabiegów parafinowych. W jakich kosmetykach można znaleźć parafinę? Do jakich zabiegów pielęgnacyjnych jest stosowana i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

Czym jest parafina? 

Parafina jest mieszanką węglowodorów, które otrzymywane są z destylacji ropy naftowej. W zależności od składu parafina może mieć konsystencję stałą lub płynną, a barwę od jasnożółtej do białej. Do celów kosmetycznych wykorzystuje się parafinę w stanie ciekłym, czyli olej parafinowy, który jest bezbarwny i bezwonny. Olej parafinowy zalicza się do olejów mineralnych i uznawany jest za emolient tłusty. Pozostałe rodzaje parafiny wykorzystywane są m.in. do wyrobu świec, nabłyszczaczy, zagęszczania olejów smarowych i konserwacji żywności. 

Parafina w produktach pielęgnacyjnych  

Parafina wykazuje właściwości natłuszczające. Wykorzystywana jest do wyrobu kremów, balsamów i wazeliny. Wazelinę znajdziesz w kosmetykach pod nazwą: petroleum, petrolatum amber, petrolatum white, petroleum jelly, vaselinum. Parafina może być stosowana jako doraźna ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, wiatr) czy alergenami (chemią gospodarczą). Parafina ze względu na właściwości okluzyjne (tworzenie na skórze ochronnego filtru) jest często spotykanym składnikiem w kosmetykach dla niemowląt, u których płaszcz hydrolipidowy skóry jest szczególnie narażony na podrażnienia. 

Parafinę można znaleźć też w kosmetykach do włosów, maseczkach i kosmetykach kolorowych (np. pomadkach) pod nazwami paraffinum liquidum, mineral oil, paraffinum oil.

Zabiegi z zastosowaniem parafiny 

Zabieg parafinowy na dłonie 

Popularnym zabiegiem z wykorzystaniem parafiny jest zabieg pielęgnacyjny na dłonie. Zabieg wykonywany jest w większości gabinetów kosmetycznych i salonach SPA.  Można wykonać go samodzielnie w domu. Potrzebne do tego będą: 

  • Parafina, 
  • podgrzewacz do parafiny, 
  • rękawiczki foliowe, 
  • rękawiczki frotte (można zastąpić też małym ręcznikiem). 

W celu przygotowania skóry do zabiegu zdezynfekuj ją, po czym delikatnie wmasuj peeling. Po spłukaniu kosmetyku i osuszeniu skóry nałóż na dłoń balsam nawilżający lub krem do rąk. Parafinę rozpuść w podgrzewaczu. Powinna mieć płynną konsystencję i temperaturę około 50-55⁰C 

Płynną parafinę przelej do miski i poczekaj, aż przestygnie. Sprawdź temperaturę masy – jeśli substancja cię nie parzy, możesz zacząć zabieg. Zanurz dłoń w parafinie – palce powinny być rozchylone. Powtórz czynność 3 razy. Poczekaj, aż parafina zastygnie na dłoni i wsuń dłoń w foliową rękawiczkę, a następnie w rękawiczkę frotte. Jeśli nie masz rękawiczki frotte, możesz owinąć dłoń w folii zwykłym ręcznikiem.  

Poddaj dłoń działaniu parafiny przez 10-15 minut. Po tym czasie zdejmij obie rękawiczki z resztkami zastygłej parafiny. Ponownie wetrzyj w skórę krem. 

Przygotowując parafinę, zwróć uwagę, czy łatwo się rozpuszcza – jeśli tak, to znaczy, że jest dobrej jakości. Stałą parafinę możesz zastąpić olejem parafinowym, który także należy podgrzać do temperatury 50-55⁰C. 

kosmetyk dłoń

Oczyszczanie uszu z wykorzystaniem parafiny 

Parafina może być także wykorzystana jako środek oczyszczający przewody słuchowe. Jak wykonać tego rodzaju zabieg? 

  1. Podgrzej parafinę do temperatury ciała (36, 6⁰C). 
  2. Parafinę zaaplikuj do ucha. Lekko przechyl głowę w jedną stronę, aby ułatwić wpłynięcie substancji. 
  3. Przechyl głowę na drugą stronę. Dzięki temu parafina będzie mogła wypłynąć z ucha wraz z zanieczyszczeniami. 

Zabieg stosuj 1-2 razy w tygodniu. 

uśmiechnięta kobieta

Okłady parafinowe na stawy 

Dzięki właściwościom rozgrzewającym parafina stosowana jest także do zabiegów łagodzących bóle stawów. Okłady parafinowe to zabieg, podczas którego na wybrane części ciała nakłada się płaty parafinowe, które rozgrzewają (a dokładnie – zwiększają przekrwienie) torebek stawowych. Do efektów zabiegu z użyciem okładów parafinowych należy: 

  • rozluźnienie mięśni, 
  • poprawa ruchomości stawów, 
  • łagodzenie dolegliwości bólowych, 
  • zmniejszenie obrzęków, 
  • zwiększenie elastyczności tkanek. 

Decyzję o kuracji okładami parafinowymi podejmuje lekarz. 

Jesienią często palisz świece zapachowe? Chemiczka wyjaśnia, czy są dla nas zdrowe / unsplash

Wskazania do kosmetycznego stosowania parafiny 

Parafina polecana jest do regeneracji suchej, zniszczonej skóry. Dzięki właściwościom natłuszczającym sprawdza się do regeneracji popękanych pięt, suchych łokci i kolan. Ma właściwości rozgrzewające i kojące. Parafina jest bezpieczna do stosowania na skórę, nie wywołuje podrażnień ani alergii. Dzięki temu polecana jest dla skóry wrażliwej, nadreaktywnej i atopowej. 

Zastosowanie lecznicze parafiny 

Leki zawierające parafinę zalecane są przez lekarzy w przypadku uporczywych zaparć. Substancją czynną występującą w tego rodzaju preparatach medycznych jest parafina ciekła (paraffinum liquidum).  

Parafina jako środek przeczyszczający powinna być stosowana doraźnie przez 1-2 dni. W przypadku dorosłych za wystarczającą dawkę uznaje się 15-30 ml preparatu, czyli 1-2 łyżki stołowe. Lek należy przyjąć przed snem. Działanie przeczyszczające parafiny powinno być odczuwalne 6-10 godzin po przyjęciu leku. W przypadku braku działania należy skontaktować się z lekarzem. 

Chociaż lek nie jest wydawany na receptę, należy przyjmować go pod kontrolą lekarza, szczególnie w przypadku ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania leku przeczyszczającego z parafiną jest ból brzucha o nieustalonej przyczynie i ostre stany zapalne przewodu pokarmowego (np. zapaleniu wyrostka robaczkowego). 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania parafiny?  

Przeciwwskazaniami do stosowania parafiny na skórę są: 

  • owrzodzenia, 
  • egzema, 
  • grzybica, 
  • świeże rany; 
  • inne choroby skóry i paznokci 
  • uczulenie na parafinę i jej pochodne – parafina może uczulać! 

Przeciwwskazaniem do okładów parafinowych są nadciśnienie, niewydolność krążenia, osteoporoza, nowotwory, ostre stany zapalne stawów i podeszły wiek pacjenta.  

Ponadto należy pamiętać, że parafina zatyka pory i ma ciężką konsystencję, dlatego nie należy nakładać jej na twarz, a w przypadku skóry tłustej i trądzikowej unikać stosowania także na skórę pleców, ramion i dekoltu. 

Ile kosztuje parafina? 

Parafina jest względnie tanim produktem. Opakowanie leku z parafiną o pojemności 100 g kosztuje ok. 6 zł. Parafina kosmetyczna przeznaczona do zabiegów pielęgnacyjnych sprzedawana jest w dużych opakowaniach (półkilogramowych i kilogramowych). Cena za opakowanie 500 ml to kilkanaście złotych. Taka ilość wystarcza na około siedem zabiegów. 

Źródła:

  1. Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków dla dzieci, https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/bezpieczenstwo-wybranych-kategorii-kosmetykow/bezpieczenstwo-stosowania-kosmetykow-dla-dzieci/, (dostęp: 15.02.2023). 
  2. Jakubasik P., Parafina – działanie, przeciwwskazania, zabieg parafinowy, https://uroda.abczdrowie.pl/sposob-na-piekna-skore-parafina (dostęp: 14.02.2023). 
  3. Klonowska N., Parafina ciekła w kosmetyce i jej właściwości dla skóry. Sprawdź!, https://www.drmax.pl/blog-porady/parafina-ciekla-w-kosmetyce-i-jej-wlasciwosci-dla-skory-sprawdz, (dostęp: 15:02.2023). 
  4. Okład z parafiny – tani sposób na bóle stawów, 2022, https://www.medme.pl/artykuly/oklad-z-parafiny-tani-sposob-na-bole-stawow,66642.html, (dostęp: 14.02.2023).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: