Przejdź do treści

Pas neoprenowy – co to jest, działanie, jaki wybrać, opinie

Tekst o pasach neoprenowych i ich właściwościach. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca obręcz do hula hop - HelloZdrowie
Pas neoprenowy - co to jest, działanie, jaki wybrać, opinie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szukając sposobów na szybsze i bardziej efektywne pozbycie się tkanki tłuszczowej, wiele osób chętnie sięga po akcesoria, które mają ułatwić ten proces. Jednym z nich jest pas neoprenowy. Jego zwolennicy twierdzą, że sprzyja on spalaniu kalorii, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i poprawia wygląd skóry. Możesz stosować go na różne części ciała, choć najczęściej spotkasz się z pasem neoprenowym na brzuch. Jak działa pas neoprenowy i czy faktycznie warto go stosować?

Co to jest pas neoprenowy?

Pas neoprenowy to pas wykonany z pianki neoprenowej, która w ostatnich latach chętnie wykorzystywana jest w branży sportowej. Jedną z właściwości neoprenu, obok elastyczności, zwiększania wyporności i ochrony przed promieniowaniem słońca, jest podnoszenie temperatury ciała i zwiększanie jego potliwości. To właśnie ten efekt wykorzystują osoby używające pasów neoprenowych, dodatkowo uciskając wybraną partię ciała.

Pas neoprenowy to jeden z wielu rodzajów pasów wyszczuplających. Jest to grupa urządzeń, które służą modelowaniu sylwetki, przede wszystkim talii. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów pasów wyszczuplających. Są to m.in.:

 • pasy wibrujące, których zadaniem jest pobudzenie mięśni do pracy,
 • pasy podnoszące temperaturę ciała, czyli urządzenia z dodatkowym ogrzewaniem,
 • pasy stabilizujące do ćwiczeń, których zadaniem jest usztywnienie kręgosłupa,
 • pasy zwiększające potliwość wybranej części ciała, czyli wyszczuplające pasy neoprenowe.

Warto zauważyć, że pas neoprenowy może być używany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Naturalne jest, że męski pas neoprenowy powinien różnić się rozmiarem od pasa dedykowanego kobiecie, jednak pozostałe jego właściwości niczym się nie różnią.

Kobieta ćwiczy z hula hop

Jak działa neoprenowy pas wyszczuplający?

Zastanawiasz się jak i czy pas neoprenowy działa? Odpowiedź na te pytania zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania. Jeśli sądzisz, że po jego założeniu talia wysmukli się bez aktywności fizycznej i zbilansowanej diety – możesz się zawieść. Pas neoprenowy jest bowiem urządzeniem wspomagającym odchudzanie. Nie zastąpi on zatem odpowiednio dobranego treningu i zdrowego odżywiania. Warto jednak regularnie zakładać pas neoprenowy do ćwiczeń, bo dzięki temu zwiększysz ich efektywność.

Noszenie pasa neoprenowego dostarcza twojemu organizmowi więcej ciepła, niż w przypadku wykonywania jakichkolwiek aktywności bez niego. To powoduje przyspieszenie metabolizmu, a w konsekwencji szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Jego przeciwnicy twierdzą jednak, że ilość wydzielanego potu nie decyduje o efektywności treningu i nie przekłada się na przyspieszenie spalania tłuszczu. Mimo to nie negują oni używania pasa, ale wskazują na jego inne działanie.

Ćwiczenia na boczki – rozprawmy się z mitem

Pas neoprenowy – czy warto go stosować?

Wśród korzyści stosowania pasa neoprenowego wymienia się:

 • zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej,
 • przyspieszenie metabolizmu,
 • kształtowanie mięśni brzucha, ud, ramion – w zależności od miejsca noszenia pasa,
 • poprawę jędrności i sprężystości skóry, a ponadto niektórzy wskazują również na ograniczanie cellulitu,
 • oczyszczanie skóry z toksyn poprzez zwiększenie potliwości,
 • poprawę ukrwienia i dotlenienia tkanek,
 • w przypadku stosowania pasa neoprenowego na brzuch wspiera on także odcinek lędźwiowy podczas ćwiczeń,
 • przyspieszenie gojenia ran pooperacyjnych,
 • zapobieganie wyziębianiu pleców oraz nerek podczas uprawiania sportów zimowych lub jazdy motocyklem – warto wówczas wybrać szeroki pas neoprenowy.

Jaki pas neoprenowy wybrać?

Wybierając pas neoprenowy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Rodzaj i rozmiar

Na rynku dostępne są męskie i damskie pasy neoprenowe. Poza kolorystyką, różnią się one jedynie rozmiarem. Ważne, aby pas dobrać do swojej sylwetki, bo tylko wtedy jego stosowanie przyniesie zamierzone efekty. Zastanów się więc, na jaką część ciała będziesz zakładać pas neoprenowy – na uda, brzuch, a może ramiona. Dostępne są także modele z regulacją rozmiaru.

Zapięcie

Pasy neoprenowe mogą być zapinane na rzep lub zamek błyskawiczny. Wybór zależy od twoich preferencji. Jeśli na przykład wybierasz pas na brzuch do biegania warto zastanowić się, która forma zapięcia będzie dla ciebie podczas takiej aktywności bardziej komfortowa.

Cena

Choć zasada „im droższe, tym lepsze” nie zawsze sprawdza się w życiu, w przypadku wyboru pasa neoprenowego cena ma znaczenie. Produkty z wyższej półki charakteryzują się większą trwałością, lepszą jakością wykonania i tym samym posłużą ci dłużej.

Kobieta mierzy obwód w talii

Pas neoprenowy – opinie

Opinie na temat stosowania pasów neoprenowych są w większości pozytywne. Ich sceptycy podkreślają jedynie, że używanie pasów nie jest skutecznym sposobem na odchudzanie, a są to jedynie produkty, które mają ci w tym pomóc. Zwracają oni także szczególną uwagę na to, że istnieją przeciwwskazania do noszenia pasa neoprenowego, o których potencjalni użytkownicy często zapominają.

Stosowania pasów wyszczuplających, w tym neoprenowego nie zaleca się:

 • kobietom w ciąży,
 • osobom z rozrusznikiem lub zastawką serca.

Pas neoprenowy na noc

Warto także podkreślić, że zakładanie pasa neoprenowego na noc lub na kilka godzin dziennie nie jest dobrym pomysłem. Zaleca się bowiem jego noszenie maksymalnie 30 minut dziennie, poza aktywnością.


Źródła:

 1. R. Berman, Sprawny metabolizm dla bystrzaków, Helion, 2017.
 2. E. Kucharska, Poprawa zdrowia poprzez prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną, Gdańsk, 2017.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: