Przejdź do treści

Paznokcie hybryda – jak je zrobić i jak usunąć?

Paznokcie hybrydowe
Paznokcie hybrydowe, fot. Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paznokcie hybrydowe to najpopularniejsza stylizacja naturalnej płytki. Coraz więcej kobiet decyduje się na samodzielnie wykonywanie hybrydy, ponieważ nie jest to skomplikowany manicure. Jeśli jednak będzie wykonywany zbyt często i nieprawidłowo – może wywołać wiele niepożądanych reakcji i uszkodzić płytki paznokcia.

Lakiery hybrydowe – czym są?

Lakiery hybrydowe są produktami służącymi do wykonywania manicure. Ich popularność to efekt dużej trwałości tak wykonanej stylizacji – powtarzanie zabiegów jest konieczne dla zachowania estetyki dłoni nie częściej niż raz na dwa lub trzy tygodnie.

Lakiery hybrydowe nie zawierają w swoim składzie szkodliwych dla naturalnej płytki rozpuszczalników. Utrwalanie stylizacji jest natomiast możliwe dzięki obecności w ich składzie katalizatorów, które są stymulowane emitowanym przez lampę do paznokci światłem LED lub UV. 

Jak zrobić paznokcie hybrydowe?

Nie wiesz jak zrobić paznokcie hybrydowe? Możesz skorzystać z usług stylistki. Nie jest to jednak manicure, który należy do nadmiernie skomplikowanych. Z pewnością poradzisz z nim sobie, jeśli tylko wyposażysz się wcześniej we wszystkie niezbędne akcesoria (zestaw do hybryd). Będziesz potrzebowała: bloczku polerskiego, pilnika, cleanera, lampy UV lub LED, bazy, lakieru hybrydowego i topu.

Dlaczego łamią się paznokcie?

Jak zacząć robić paznokcie hybrydowe? Przede wszystkim przygotuj odpowiednio płytkę paznokciową do wykonania manicure. Do jej zmatowienia wykorzystaj bloczek polerski, a do nadania kształtu – pilniczek. Pamiętaj również o usunięciu skórek. Jeśli pominiesz ten element – cała stylizacja będzie prezentować się nieestetycznie. Na koniec odtłuść płytkę przy pomocy cleanera.

Następnie przejdź do wykonywania hybrydy:

  • nałóż na płytkę bazę, czyli lakier podkładowy,
  • nałóż na płytkę paznokciową lakier hybrydowy (dwie warstwy),
  • nałóż na  płytkę paznokciową top, czyli warstwę podnosząca trwałość.

Każdą z nakładanych warstw utwardzaj lampą do hybrydy. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z lakieru 3w1, wówczas nie będziesz musiała nakładać osobno bazy i topu. Wystarczy, że zaaplikujesz dwie warstwy jednego preparatu (pamiętając o utwardzeniu lampą każdej z nich), by cieszyć się trwałym manicure hybrydowym.

Jaka lampa do hybryd będzie najbardziej odpowiednia? 

Biorąc pod uwagę wyłącznie kryterium popularności – wybierz lampę UV. Emitują one światło w UVA w zakresie 100-400 nm. Jest to rodzaj promieniowania, które emituje słońce nawet w pochmurne dni. Aż 95 proc. promieniowania UV, jakie dociera do powierzchni ziemi to właśnie promieniowanie UVA. Nie powoduje ono poparzeń, dlatego nie musisz obawiać się, że utwardzanie lakieru hybrydowego przy pomocy lampy tego typu wywoła uszkodzenia na twoich dłoniach.

Paznokcie

Lampy LED emitują natomiast światło ukierunkowane. Dzięki temu utwardzanie przebiega szybciej. Ważne jest jednak, by zastosowana hybryda zawierała w składzie fotoinicjatory LED. W przeciwnym razie stylizacja nie będzie mogła zostać wykończona w ten sposób.

Jak ściągnąć hybrydę?

Hybrydę możesz usunąć, stosując rozpuszczający lakier aceton lub wykorzystując frezarkę.

Decydując się na pierwszą metodę – zacznij od zmatowienia płytki przy pomocy bloczku polerskiego. Dzięki temu aceton będzie mógł wniknąć w strukturę lakieru i rozpuścić go.

Jak zdjąć hybrydę tą metodą? Niezbędne będą specjalne folie do usuwania lakieru hybrydowego z wacikiem. Nasącz wacik acetonem, przyłóż do płytki i zawiń folię wokół palca. Gdy zabezpieczysz w ten sposób wszystkie palce, poczekaj około dziesięciu minut. Po tym czasie zdejmij folie i usuń hybrydę, wykorzystując do tego drewnianą szpatułkę lub patyczek. 

Lakier hybrydowy możesz również usunąć przy pomocy frezarki. Wymaga to jednak większej wprawy niż nakładanie acetonu. Zainstaluj we frezarce frez przeznaczony do usuwania stylizacji wykonanej lakierem hybrydowym. Jak używać frezarki do paznokci? Wykonuj delikatne, pociągłe ruchy od skórek do zakończenia płytki aż do momentu, gdy cała hybryda zostanie usunięta.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz – pamiętaj, by nawilżyć naturalną płytkę paznokciową. Nałóż na nią oliwkę i delikatnie wmasuj. Dzięki temu szybciej się zregeneruje.

Czy paznokcie hybrydowe są dla każdego?

Stosowanie lakierów hybrydowych do stylizacji paznokci jest bardzo popularne. Nie jest to jednak rodzaj manicure odpowiedni dla każdego. Wiele składników zawartych w lakierach hybrydowych ma właściwości uczulające. Są to m.in. akrylany, które mogą wywołać  alergiczne kontaktowe zapalenie skóry:

  • 2-HEMA, czyli metakrylan 2-hydroksyetyl,
  • THFMA, czyli tetrahydrofurfuryl methacrylate,
  • EGDMA, czyli dimetakrylan glikol etylenowy,
  • 2-HPMA, czyli metakrylan 2-hydroksypropyl.

Reakcje alergiczne występują najczęściej u zawodowych stylistek, które narażone są często na drażniące działanie lakierów hybrydowych. Niemniej, jeśli regularnie wykonujesz na swoich dłoniach ten typ manicure, lub wykonujesz go nieprawidłowo – i u ciebie mogą wystąpić objawy uczulenia.

Reakcję alergiczną na hybrydę rozpoznasz po egzemie na opuszkach palców i zaczerwienieniu, czemu towarzyszy opuchlizna, ból, pieczenie i świąd. Pojawiają się również pęcherze z płynem surowiczym na opuszkach palców. Ponadto paznokcie mogą zacząć się rozwarstwiać.

 

 

Źródła:

  1. U. Ptaszek-Rohde, Lakiery hybrydowe z punktu widzenia oceny bezpieczeństwa, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2019, nr 1, s. 88–89.
  2. N. Mnich, K. Kordus, Związek produktów do zdobienia paznokci z występowaniem reakcji alergicznej i podrażnieniowej wśród kobiet poddających się stylizacji paznokci, [w:] K. Kordus (red.), Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2019, s. 109–122.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: