Przejdź do treści

Paznokcie żelowe – czy są bezpieczne? Regeneracja paznokci po żelu

Paznokcie żelowe - czy są bezpieczne? Regeneracja paznokci po żelu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paznokcie żelowe to zabieg na który decyduje się wiele kobiet. To szybka i efektowna metoda na poprawę estetyki dłoni. A jaki wpływ paznokcie żelowe mają na zdrowie paznokci i czy żel jest bezpieczny? Duże znaczenie ma sposób wykonania stylizacji.

Paznokcie żelowe – co to znaczy?

Żel to jedna z metod, która najczęściej służy do przedłużania paznokci. Do zabiegu wykorzystuje się specjalistyczny żel, który nakłada się na przygotowaną płytkę paznokcia, a następnie utwardza w lampie UV.

W salonach kosmetycznych stosuje się jedną z dwóch metod przedłużania: na tipsie lub na szablonie. Metoda, którą wybierze kosmetyczka, uzależniona jest zarówno od potrzeb klientki, jak i stanu paznokci.

Manicurzystka przykleja w połowie płytki paznokcia plastikowy tips, a następnie nakłada na niego kolejne warstwy odpowiednich preparatów. Metoda z szablonem z kolei polega na przyklejeniu szablonu w postaci papierowej, metalowej lub plastikowej formy do paznokcia, na podstawie którego tworzy ostateczny kształt paznokcia. Po zastygnięciu masy – usuwa szablon.

Prawidłowo wykonane paznokcie żelowe wytrzymują nawet kilka tygodni. W miarę wzrostu paznokcia powstaje odrost w okolicy macierzy paznokcia, który należy uzupełniać.

Żółte paznokcie u nóg i rąk. Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Paznokcie żelowe krok po kroku. Jak wygląda przedłużanie paznokci żelem?

  1. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja dłoni oraz przygotowanie płytki. Paznokcie obcinane są na krótko, delikatnie matowione specjalnym pilnikiem, a następnie odtłuszczane cleanerem. Skórki należy odsunąć patyczkiem.
  2. Do paznokci przytwierdzane są odpowiedniej wielkości tipsy lub szablony na które nakładany jest żel.
  3. Żel nakładany jest warstwami. Pierwsza pokrywa cały tips (w przypadku szablonu pierwsza warstwa buduje kształt oraz długość paznokcia). Druga warstwa ma za zadanie wyprofilować paznokieć i nadać mu idealny kształt. Trzecia to warstwa wykończeniowa. Każda musi być utwardzona w lampie UV od dwóch do trzech minut i przemyta cleanerem.
  4. Ostatnim krokiem jest wtarcie w paznokcie i skórki odżywczej i natłuszczającej oliwki.

Jak usunąć paznokcie żelowe?

Ogromną zaletą paznokci żelowych jest fakt, że do ich usuwania nie używa się wysuszającego i szkodliwego acetonu. Paznokcie żelowe zdejmuje się za pomocą specjalnych narzędzi – frezarki lub gruboziarnistego pilnika. Proces usuwania paznokci żelowych jest czasochłonny, a do tego musi być wykonany bardzo dokładnie i precyzyjnie, by nie uszkodzić płytki paznokcia.

Jest to jeden z powodów, dla którego usuwanie paznokci żelowych należy powierzyć doświadczonej manicurzystce. Tylko w ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji w postaci kruchych, łamliwych i zniszczonych paznokci.

Paznokcie

Czy paznokcie żelowe są bezpieczne?

Podobnie jak inne zabiegi ingerujące w strukturę paznokcia, również paznokcie żelowe mogą przynieść negatywne skutki, dlatego przed wykonaniem stylizacji warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami.

Przeciwnicy paznokci żelowych swoje obawy uzasadniają już samym przygotowywaniem paznokci do położenia żelu. Ścieranie wierzchniej warstwy paznokcia jest czynnością, która w dużym stopniu może zaważyć na wyglądzie płytki. Najważniejsze jest, by robić to delikatnie i umiejętnie, dlatego jeśli nie mamy wprawy, lepszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce profesjonalistki.

Kolejnym argumentem przeciw paznokciom żelowym są preparaty użyte do stylizacji. W tym miejscu należy podkreślić, że wszystkie materiały i preparaty używane podczas nakładania żelu są testowane przed dopuszczeniem do sprzedaży. Ponadto, wszystkie posiadają stosowne certyfikaty, poświadczające ich bezpieczeństwo.

Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci

Paznokcie żelowe – przeciwwskazania

Warto pamiętać, iż paznokcie żelowe to metoda, która oficjalnie jest metodą bezpieczną. Oczywiście, duże znaczenie ma stan paznokci oraz sposób wykonania stylizacji, aczkolwiek w niektórych przypadkach stylizacja żelem jest odradzana.

Najczęstsze przeciwwskazania dla paznokci żelowych to:

  • zażywanie silnych antybiotyków oraz leków hormonalnych,
  • piekące i bolące uszkodzenia płytki paznokcia,
  • grzybica paznokci,
  • krwawiące uszkodzenia skórek wokół paznokci.

Regeneracja paznokci po żelu

Przedłużanie lub wzmacnianie paznokci żelem nie powinno być wykonywane zbyt często. Doświadczone manicurzystki zalecają, by co jakiś czas zrobić przerwę i zadbać o paznokcie, wzmocnić je i zregenerować.

Jedną ze sprawdzonych metod jest wcieranie w paznokcie specjalistycznych preparatów odżywczych i wzmacniających. Odżywka do paznokci lub skoncentrowane serum przyspieszą procesy naprawcze. Jeśli nie mamy specjalnej odżywki, można również wcierać w płytkę olej kokosowy, oliwę z oliwek lub olejek rycynowy. Do ochrony i regeneracji skórek sprawdzą się maści z witaminą A lub E.

Duże znaczenia dla wzmocnienia paznokci oraz całego organizmu ma również odpowiednio zbilansowana dieta bogata w białka, wapń, cynk, żelazo, magnez czy biotynę.

 

Źródła:

  1. E. Grzelakowska-Kostoglu, „Tajniki paznokci”, wyd. Altenberg
  2. E. Sobolewska Ewa, R. A. Godlewska, J. A. Michalski, Praktyczna kosmetologia kroku po kroku. Dłonie i paznokcie, , Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: