Przejdź do treści

Pędzel do bronzera – kształt, włosie, technika wykonania makijażu

Pędzel do bronzera
Pędzel do bronzera – kształt, włosie, technika wykonania makijażu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bronzer służy podkreśleniu naturalnej urody i ukryciu jej drobnych mankamentów. Jest chętnie wykorzystywany zwłaszcza przy wykonywaniu makijażu wieczorowego. Niestety zastosowanie niewłaściwych pędzli do wykonania make-upu oraz robienie tego w sposób nieprawidłowy sprawia, że twarz może wyglądać sztucznie i niezdrowo.

Jaki kształt powinny mieć dobre pędzle do makijażu?

Wybór pędzla do makijażu nie może być dziełem przypadku. To od niego zależy bowiem estetyczny i precyzyjny make-up. Poszukując dobrej jakości pędzla do bronzera, weź pod uwagę przede wszystkim jego kształt.

Pędzel ścięty pod skosem przeznaczony jest do konturowania twarzy. Możesz go wykorzystać zarówno do nakładania bronzera, jak i różu. Sprawdzi się doskonale przede wszystkim przy aplikowaniu kosmetyku bezpośrednio na kości policzkowe lub na linii tuż pod nimi. Pozwala bowiem na precyzyjną aplikację proszku, pudru lub kremu. Nie pozostawia przy tym nieestetycznych smug i plam. Jest przy tym znacznie mniej gęsty niż pędzel do pudru, ponieważ wykorzystywany jest do nakładaniu kosmetyku w niedużych ilościach.

Jeśli chcesz rozetrzeć granicę nałożonego bronzera – wybierz pędzel puszysty i zaokrąglony. Pozwoli ci na precyzyjne blendowanie. Taki duży pędzel do bronzera zapobiega również powstawaniu efektu sztucznego makijażu i postarzenia twarzy.

Jakie są dobre pędzle do makijażu – rodzaje włosia

Zastanawiając się, jakie pędzle do bronzera będą najbardziej odpowiednie (poza kształtem),  weź pod uwagę także kolor i rodzaj włosia.

Pędzle białe służą do nakładania preparatów w proszku, natomiast te ciemne – do aplikowania kosmetyków w płynie i kremie.

Rozważ również czy bardziej odpowiada ci pędzel z włosia naturalnego, czy syntetycznego. Pędzel z naturalnym włosiem jest bardziej miękki i przeznaczony do precyzyjnego nakładania sypkich bronzerów. Niestety jest nietrwały i bardzo trudny do utrzymania w czystości. Chętnie sięgają po niego kobiety o bardzo wrażliwej skórze, ponieważ włosie to jest przyjemne w dotyku. Niestety niekiedy może wywołać alergię. Zanim więc zdecydujesz się go kupić – sprawdź, z czego jest wykonany, aby zweryfikować, czy jego używanie może być dla ciebie szkodliwe.

Pędzel z syntetycznym włosiem jest bardziej uniwersalny. Pozwoli ci nakładać na skórę zarówno preparaty sypkie, jak i płynne. Ponadto utrzymanie go w czystości nie stwarza większych trudności. Wystarczy wymyć go w wodzie z mydłem lub szamponem i wypłukać, by nadawał się do ponownego użycia. Syntetyczne włosie jest mniej miękkie niż naturalne dlatego, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę – może ją podrażniać nawet w czasie delikatnych muśnięć.

Kluczem do makijażu jest znajomość potrzeb swojej skóry - mówi Monika Harwas-Drzymulska

Pędzel do różu i bronzera – jak właściwie go używać?

Stosowanie bronzera ma na celu przyciemnienie skóry twarzy w wybranych jej partiach, po to, by wymodelować jej kształt. Nie wystarczy jednak wybrać kosmetyk, by mieć pewność, że uzyska się oczekiwany efekt. Poza doborem właściwego pędzla do bronzera – istotna jest również technika nakładania preparatu w proszku, czy płynie.

Decydując się na zastosowanie bronzera – nałóż kosmetyk pod kości policzkowe, na szczyty skroni, a także nos i brodę. Są to bowiem partie, które najszybciej się opalają, więc naturalnie są ciemniejsze niż reszta twarzy.

Bronzer nakładaj delikatnymi ruchami, muskając tylko skórę. Na koniec rozetrzyj starannie kosmetyk. Rozblendowanie zapobiega powstawaniu nienaturalnie wyglądających, ciemnych plam i kresek po pociągnięciach pędzlem.

Aby ułatwić sobie pracę pędzlem w okolicy kości policzkowych – wciągnij policzki do środka ust, tworząc z ust tzw. dzióbek. Pozwoli ci to precyzyjnie nałożyć kosmetyk i starannie wykończyć makijaż.

Pamiętaj jednak, że technika nakładania bronzera powinna uwzględnić proporcje twarzy, aby po zastosowaniu wybranego preparatu nie sprawiała wrażenia asymetrycznej. Gdy już więc kupisz jeden z polecanych pędzli do makijażu – nałóż bronzer dodatkowo:

  • przy nasadzie włosów, jeśli masz wysokie czoło,
  • na wysokości skroni przy zewnętrznej linii włosów, jeśli masz szerokie czoło,
  • na kości policzkowe, jeśli masz szeroką linię żuchwy,
  • na dolną część brody, jeśli jest zbyt pociągła,
  • na czubek nosa, jeśli uważasz, że jest za długi.
pędzel do makijażu

Jak dbać o pędzel do bronzera?

Po każdym użyciu pędzla do bronzera umyj go w ciepłej wodzie z mydłem lub szamponem do włosów stosowanym na co dzień. Na koniec wypłucz dokładnie pozostałości środków myjących. Pamiętaj przy tym, aby dłonią ułożyć włosie w taki sposób, by wyglądało tak, jak przed użyciem akcesorium. Na koniec odłóż pędzel na papierowy ręcznik aż do całkowitego wyschnięcia.

Źródło:

  1. D. Stasikowska-Woźniak, W. Uzarowicz, W sukience do sukcesu, G+J Gruner+Jahr Polska, Warszawa 2013.
  2. J. Marwicka, K. Niemyska, M. Maj, Sztuka makijażu jako sposób na podkreślenie naturalnego piękna twarzy, Kosmetologia Estetyczna 2018, vol. 7, nr 2, s. 149–56.
  3. K. Wiedeńska-Strzelczyk, Lekcja makijażu dla każdej kobiety, G+J Gruner+Jahr Polska, Warszawa 2012.
  4. R. Morris, Makijaż bez tajemnic, Galaktyka, Łódź 2012.
  5. M. Pieczonka, Twój makeup z gwiazdami, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: