Pędzle do makijażu – który rodzaj do czego? Czy trzeba kupować komplet?
Zdaniem specjalistów od wizażu podstawą udanego makijażu są pędzle. Łatwo jednak pogubić się w licznych rodzajach i typach pędzli. Widząc zestawy pędzli, zapewne nieraz zastanawiałaś się, jaki pędzel do makijażu będzie ci potrzebny. W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: który pędzel, do czego służy? Jaki powinien być pędzel do bronzera, a jaki pędzel do oczu?
Pędzelki do makijażu – rodzaje
Pędzle do makijażu różnią się przede wszystkim rodzajem włosia i wielkością. Przyjmuje się, że do kosmetyków o konsystencji płynnej najlepsze są pędzle do makijażu z włosiem syntetycznym. Z kolei do produktów sypkich i pudrowych lepiej używać pędzelka z włosiem naturalnym.
Druga cecha, która wskazuje, który pędzel, do czego służy, jest jego wielkość. Największe pędzle to pędzle do twarzy (na przykład pędzel do konturowania czy pędzel do nakładania pudru). Pędzle do makijażu oka (w tym pędzle do cieni) będą odpowiednio mniejsze.
Czy warto inwestować w zestawy pędzli do makijażu?
Popularna youtuberka zajmująca się makijażem, Ewa Grzelakowska-Kostoglu (Red Lipstick Monster), jest zdania, że nie trzeba zawsze inwestować w gotowe zestawy pędzli, które można dostać w drogeriach. Takie gotowe komplety często zawierają wiele pędzli, które raczej nie będą ci potrzebne na co dzień. Lepiej więc samodzielnie skompletować swój zestaw pędzli.
Pędzle do makijażu – który do czego?
Jeśli zastanawiasz się, jakie pędzle do makijażu kupić, to zdaniem specjalistki warto wyposażyć każdą kosmetyczkę w poniższych pięć rodzajów pędzli do makijażu (z których trzy to pędzle do oczu):
- Duży, puchaty pędzel – sprawdzi się jako pędzel do bronzera lub różu. Może być okrągły lub ścięty. Ścięte pędzle dobrze sprawdzają się przy konturowaniu twarzy.
- Mały puchaty pędzel – może być użyty jako pędzel do cieni (nakładania i rozcierania kosmetyku na powiekach) i do aplikacji korektora. Może być spłaszczony lub okrągły. Należy go używać, delikatnie wklepując produkt w skórę albo rozcierając (zataczając małe kółeczka).
- Mały, płaski i skośny – drugi pędzel do makijażu oczu. Ma dwie funkcje. Po pierwsze pozwala wypełnić brwi, po drugie – pozwala z użyciem eyelinera i cienia do powiek narysować kreskę zarówno na dolnej, jak i górnej powiece.
- Pędzel kulkowy – kolejny pędzel przeznaczony do makijażu oczu. Najbardziej uniwersalny będzie ten o średnim rozmiarze (średnicy 5-7 mm). Pędzel kulkowy dobrze sprawdza się przy rozcieraniu cienia do powiek i rozcieraniu kresek na rzęsach.
- Puszek do pudru – pozwala skutecznie i naturalnie zmatowić skórę.
Wymienione rodzaje pędzli do makijażu to „must have”, podstawowe pędzle do makijażu dla początkujących.
Jakość pędzli do makijażu
W przypadku pędzli do makijażu duże znaczenie ma ich jakość. Tanie pędzle do makijażu często mają nierówne włoski, co utrudnia rozprowadzenie kosmetyków. Dobre pędzle do makijażu powinny mieć gęste włosie i być idealnie równo przycięte. Duże, okrągłe pędzle do makijażu powinny być jak najbardziej puchate, a nie jak to się często zdarza – płaskie. Jedyny pędzelek do makijażu, który powinien być płaski, to wspomniany ścięty pędzel do makijażu oczu, który powinien znaleźć się w zestawie pędzli do makijażu.
Na jakość wykonania makijażu nie wpływa rodzaj włosia w pędzelku. To nieprawda, że pędzle z włosia naturalnego są lepsze od tych z syntetycznym włosiem. Zarówno syntetyczne, jak i naturalne włosie może być dobre, w zależności do konsystencji kosmetyku (płynna lub sypka).
Źródła:
- Ewa Grzelakowska-Kostoglu, Red Lipstick Monster: tajniki makijażu, Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
się ten artykuł?