Przejdź do treści

Peeling cukrowy – jak zrobić go samemu i jak stosować

Tekst o domowym peelingu cukrowym i jego zastosowaniach. Na zdjęciu: Słoik z płynem obok gąbki - HelloZdrowie
Peeling cukrowy – jak zrobić go samemu i jak stosować Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling cukrowy to jeden z kosmetyków DIY (z ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam). Ma on wiele zastosowań i można go z łatwością samemu zrobić w domu. Do czego służy peeling cukrowy? Jak peelingować skórę głowy i kiedy można stosować peeling cukrowy do twarzy? Jak samemu zrobić peeling cukrowy?

Naturalne kosmetyki znane już od starożytności

Już w czasach starożytnych kobiety poświęcały dużo czasu pielęgnacji ciała. Wówczas mogły sobie na to pozwolić jedynie reprezentantki najwyższych warstw społecznych, dysponujące odpowiednimi zasobami, by pozwolić sobie na wielogodzinne zabiegi pielęgnacyjne. Już wtedy znane były pomadki (tworzone z wykorzystaniem cynobru, czyli rzadkiego minerału z siarczka rtęci) i farbowanie włosów (wykorzystywano do niego hennę lub indygo, czyli związek chemiczny występujący naturalnie w liściach indygowców). W starożytnej Grecji czy Egipcie, gdy nikomu nie śniła się masowa produkcja kosmetyków, wykorzystywano do pielęgnacji ciała to, co dawała natura: miód, mleko, smalec, a nawet tak odpychające lub nieetyczne z dzisiejsze perspektywy surowce jak łój (koński, barani) czy sadło (świstaka). Współcześnie, po latach uprzemysłowienia branży kosmetycznej, wraca moda na sięganie po naturalne substancje do pielęgnacji ciała. Należą do nich przede wszystkim owoce, warzywa czy tłuszcze roślinne. Coraz chętniej i częściej sięga się też po produkty spożywcze, które znajdują się w każdym domu. Jednym z nich jest cukier.

Kobieta leży na stole w gabinecie kosmetycznym, ma zamknięte oczy; kosmetyczka robi jej peeling enzymatyczny.

Domowy peeling cukrowy – dla kogo?

Główną zaletą naturalnych kosmetyków jest ich niska cena w porównaniu do gotowych, sklepowych produktów. Produkty potrzebne do wykonania peelingu cukrowego, czyli cukier, oleje roślinne i (opcjonalnie) miód i owoce są powszechnie dostępne i dużo tańsze niż kosmetyki na sklepowych półkach. Drugą korzyścią z samodzielnego przygotowywania kosmetyków jest kontrola składu. Robiąc peeling cukrowy samemu, wiesz, że nie będzie zawierał sztucznych barwników czy substancji konserwujących. Z tego powodu peeling cukrowy DIY polecany jest szczególnie osobom przywiązującym dużą wagę do składu kosmetyków – ograniczeniu użycia konserwantów, osób sprzeciwiających się masowej produkcji ze względów ekologicznych (opakowania sklepowych kosmetyków są zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, których wieloletni rozkład ma wpływ na naszą planetę), czy osób, które nie chcą używać produktów testowanych na zwierzętach. Taki kosmetyk może być stosowany przez wszystkie osoby – bez względu na rodzaj skóry. Należy jednak być ostrożnym, jeśli skóra ma zaostrzone stany zapalne, wysypki lub jest wysoce nadwrażliwa.

Do czego służy peeling cukrowy?

Peeling cukrowy, podobnie jak każdego rodzaju peeling, służy złuszczaniu naskórka. W zależności od głębokości działania peelingu wyróżnia się następujące rodzaje peelingów:

  • powierzchowne – w obrębie naskórka,
  • średniogłębokie – w obrębie naskórka i górnej warstwy skórnej,
  • głębokie – w obrębie najgłębszych warstw skóry.

Zastosowanie peelingu powoduje, że skóra jest wygładzona i lepiej absorbuje kosmetyki pielęgnacyjne (np. maski i kremy). Peeling jest także wskazany do wykonywania na tych partiach skóry, które poddaje się depilacji, ponieważ zapobiega wrastaniu włosów. Peelingowanie skóry niweluje cellulit i wyrównuje koloryt skóry.

Jak stosować peeling cukrowy?

Peeling cukrowy domowy może być stosowany zarówno do ciała, twarzy, jak i skóry głowy. Najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny jest jednak peeling całego ciała – w przypadku stosowania mikstury na dużych partiach, takich jak nogi czy ramiona istnieje mniejsze ryzyko podrażnień. Z większą ostrożnością trzeba podchodzić do peelingu skóry twarzy, zwłaszcza, jeśli masz wrażliwą skórę, a bezwzględnie – gdy masz opryszczkę lub borykasz się z trądzikiem różowatym. Ostre kryształki cukru mogą podrażnić skórę i zaostrzyć stany zapalne. Peeling należy stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a osoby ze skórą wrażliwą nie powinny sięgać po peeling częściej niż raz na dwa tygodnie. Jak stosować peelingu cukrowy? Należy rozsmarować go na wybranej partii ciała, delikatnie wmasować w skórę okrężnymi ruchami i spłukać zimną wodą.

Młoda kobieta / istockphoto.com

Peeling cukrowy DIY – przepisy

Przepisy na peeling cukrowy są bardzo proste. Aby samemu zrobić peeling cukrowy w domu będziesz potrzebować przede wszystkim cukru (może być biały, ale też brązowy lub trzcinowy)  dowolnego tłuszczu roślinnego, np. oliwy z oliwek, oleju kokosowego, olejku jojoba, olejku arganowego. Dodatkowo, według uznania, można do nich dodać miód i owoce, takie jak truskawka, banan, cytryna. Najprostszy przepis to wymieszanie cukru i tłuszczu w proporcji 3:1 (trzy łyżki cukru i jedna łyżka tłuszczu). Owoce dodawaj w proporcjach: ok. 20 truskawek na szklankę cukru, dwa banany na szklankę cukru, jedna łyżka soku z cytryny na 1 szklankę cukru. Taki naturalny peeling będzie z pewnością pachnący, aromatyczny i może być także bezpiecznie zastosowany na usta.

Jak zrobić peeling cukrowy do skóry głowy?

Jeśli chcesz zrobić peeling cukrowy do skóry głowy, dodaj jedną lub dwie łyżki cukru do swojego szamponu. Jak peelingować skórę głowy? Nałóż mieszankę na głowę, masuj dwie lub trzy minuty kolistymi ruchami i dokładnie spłucz. Nie musisz się martwić, że po takim zabiegu włosy będą się kleić – cukier całkowicie rozpuści się w wodzie. Po peeling na skórę głowy warto sięgnąć przy nadmiernie przetłuszczającej się skórze głowy (peeling normuje wydzielanie sebum), a także wtedy, gdy chcesz oczyścić skórę głowy z pozostałości po stosowanych wcześniej kosmetykach.

 

Źródła:

  1. I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, Studenckie zeszyty naukowe, nr 1(1)/2016.
  2. Ł. Rdzanek, Peelingi – zastosowanie, możliwości, zagrożenia, Kosmetologia Estetyczna 3/2013, vol. 2.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?