Przejdź do treści

Peeling do ciała – właściwości, domowy peeling do ciała

Peeling do ciała - właściwości, domowy peeling do ciała Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peelingi do ciała nie tylko złuszczają zrogowaciały naskórek, ale również sprzyjają jego szybkiej regeneracji. W dodatku peeling do ciała może pomóc w pobudzeniu krążenia podskórnego. Chociaż w drogeriach znajdziesz mnóstwo peelingów do ciała, to często znajdują się w nich chemiczne substancje, które mogą wpływać negatywnie na skórę. Dlatego wzrasta zainteresowanie domowymi i naturalnymi peelingami do ciała. Jak je samodzielnie wykonać je w domu?

Co to jest peeling do ciała?

Peeling do ciała stosuje się w celu odnowienia skóry. Ten zabieg kosmetyczny złuszcza naskórek i w ten sposób usuwa martwe komórki skóry. Peeling złuszcza wyłącznie powierzchniową warstwę skóry, więc jest bezpieczny i jego używanie nie prowadzi do jej uszkodzenia. Peeling do skóry często nazywa się również eksfoliacją, ablacją lub abrazją. Peeling do ciała ujednolica kolor skóry.

Zazwyczaj jest stosowany jako uzupełnienie różnych innych zabiegów kosmetycznych, na przykład po depilacji, aby zapobiec wrastaniu włosków.

Ogólnie wszystkie peelingi możemy podzielić na chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Peeling mechaniczny do ciała działa w ten sposób, że ściera martwy naskórek przy użyciu na przykład tarcz korundowych, diamentowych lub kryształków korundu. Te ostatnie peelingi do ciała nazywa się mikrodermabrazją.

Kolejnym rodzajem peelingu do ciała jest peeling fizyczny. Można do niego wykorzystywać laser, zmrożony dwutlenek węgla, podtlenek azotu albo ciekły azot.

Ostatni już rodzaj to chemiczny peeling do ciała. Stosuje się do niego różne substancje chemiczne o właściwościach złuszczających. Możemy wśród nich wymienić między innymi kwas salicylowy, rezorcynę, kwas karbolowy, czyli fenol, kwas trójchlorooctowy (TCA), kwasy owocowe, glikol propylenu, kwas witaminy A, czy roztwór Jessnera.

Jak dzielą się peelingi do ciała ze względu na głębokość penetracji?

Wszystko zależy od tego, jaki to jest rodzaj peelingu. Zabiegi złuszczające do ciała można podzielić również ze względu na głębokość. Dlatego możemy tutaj wyróżnić peelingi powierzchniowe, średnio złuszczające oraz chemiczne. Te ostatnie stosuje się przede wszystkim w przypadku chorób skórnych, takich jak na przykład dyschromia, bliznowacenie, niepożądany rozrost naskórka czy fotouszkodzenia. Tego rodzaju peelingi są wykonywane przy użyciu silnych substancji chemicznych. Dlatego należy je wykonywać w sprawdzonych gabinetach kosmetycznych. Kosmetyczka ma obowiązek poinformować cię o ewentualnych działaniach niepożądanych peelingu do ciała i zagrożeniach.

Drugim od końca pod względem mocy złuszczania peelingiem do ciała jest średnio-głęboki. Ten peeling wywołuje kontrolowany stan zapalny. Dzięki temu zmniejsza widoczność blizn.

W domu można zrobić tylko powierzchniowy peeling do skóry. Jest on najbezpieczniejszy, ponieważ jego działanie nie dociera do głębszych warstw naskórka. Peeling powierzchniowy do ciała można stosować co tydzień, co dwa tygodnie albo co miesiąc.

Jakie efekty daje stosowanie domowego peelingu do ciała?

Peeling do ciała DIY przywraca gładkość skóry, ujednolica jej koloryt. Wygładza nierówności skóry i poprawia jej elastyczność oraz przyspiesza proces jej odnowy. Regularne stosowanie domowego peelingu do ciała poprawia ogólny wygląd skóry i zmniejsza przebarwienia. Zaleca się jego używanie również wtedy, gdy chcesz pozbyć się cellulitu lub poprawić krążenie podskórne.

Dlaczego naturalny peeling do ciała jest najlepszy?

Przede wszystkim dlatego, że doskonale wiesz, co się w nim znalazło. W takim peelingu do ciała są wyłącznie naturalne składniki. Większość z nich masz w domu, więc jego koszt jest o wiele niższy niż kosmetyku kupionego w drogerii. W dodatku nie ma w nim syntetycznych składników, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stan Twojej skóry. W drogeryjnych peelingach do ciała bardzo często występuje materiał ścierający w postaci mikrodrobinek polietylenowych. Są one szkodliwe nie tylko dla twojego organizmu, ale również dla środowiska naturalnego. Ryby często mylą je z pożywieniem. W ten sposób granulki, gdy zjesz taką rybę, dostają się do twojego układu pokarmowego. Można je zastąpić wieloma produktami spożywczymi, które zazwyczaj już masz w domu.

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Domowy peeling do ciała – jak go zrobić?

W domowym peelingu do ciała mogą się znaleźć takie składniki jak na przykład: sól kuchenna, zmielone ziarna kawy, cukier, pestki owoców, granulat woskowy czy ryż. Wykonanie takiego peelingu w domu jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać ze sobą dwa spośród wymienionych tutaj składników i dodać do nich naturalne olejki kosmetyczne. Taki domowy peeling do ciała doskonale wygładza skórę i poprawia jej ujędrnienie.

Peeling do ciała DIY to między innymi solny lub kawowy. Do zrobienia tego pierwszego będzie Ci potrzebna sól kuchenna oraz dwa lub trzy rodzaje olejków. Natomiast podstawą gruboziarnistego peelingu do ciała będą zmielone ziarna kawy. Należy do nich dodać brązowy cukier oraz olejek migdałowy. Peeling solny jest doskonały na pobudzenie krążenia. Wystarczy go nałożyć na całe ciało i masować okrężnymi ruchami. Kawowy peeling do ciała domowej roboty jest remedium na cellulit oraz na nierówności skórne.

 

Źródła:

  1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/szkodliwe-dla-srodowiska-mikrogranulki-w-peelingach-oraz-ich-alternatywne-zamienniki,16043
  2. A. Palacz, Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia się skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Nauk o Zdrowiu, http://www.wbc.poznan.pl/Content/458429/index.pdf

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: