Przejdź do treści

Pumeks – jak powstaje, rodzaje, jak go używać?

Pumeks – jak powstaje, rodzaje, jak go używać? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pielęgnacja stóp pełni nie tylko funkcję estetyczną. Usuwanie zrogowaciałego naskórka, mycie i nawilżanie nie pozwalają rozwinąć się grzybicy. Troska o stopy zapobiega również powstawaniu bolesnych pęknięć, które stają się siedliskiem bakterii przyczyniających się do rozwoju infekcji. Wiele korzyści może przynieść regularne stosowanie pumeksu do pięt. Ważne jednak, by obchodzić się z nim umiejętnie.

Co to jest pumeks i jak powstaje?

Pumeks jest skałą magmową, pochodzenia wulkanicznego. Ma charakterystyczną porowatą strukturę, przypominającą gąbkę, lecz jest od niej znacznie twardszy. Przybiera zwykle kolor kremowy,  szary, a niekiedy brązowy lub wręcz czarny. Ma przy tym niską gęstość i jest nierozpuszczalny w wodzie.

Powstaje w procesie szybkiego schładzania stopionej masy wulkanicznej. Wówczas mocno zaczyna gazować – powstaje piana, która przybiera postać znanego ci pumeksu.

Pumeks czy tarka, a może pilnik do stóp – co wybrać?

Z pewnością słysząc o pielęgnacji stóp, na myśl przychodzi ci stosowanie pumeksu kosmetycznego. Tymczasem nie jest to jedyny produkt, który służy ścieraniu zrogowaciałego naskórka z pięt.

Pumeks wulkaniczny/naturalny i sztuczny

Pumeks naturalny (in. pumeks wulkaniczny) wbrew pozorom nie jest tym najpopularniejszym produktem służącym domowym zabiegom pielęgnacyjnym na stopy. Jest to z pewnością zasługa jego ceny. Za kostkę zapłacisz ok. 10 zł. Natomiast znacznie bardziej dostępny jest produkt syntetyczny, który kosztuje ok. 2 lub 3 zł. Rozpoznasz go po bardziej miękkiej strukturze i większej podatności na uszkodzenia.

gołe kobiece nogi i kubek kawy

Pumeks z czerwonej glinki marokańskiej

Nie jest to tradycyjny pumeks, ponieważ nie jest wykonany z zastygłej masy wulkanicznej, lecz z glinki marokańskiej. W kulturze tureckiej i marokańskiej wykorzystywany jest do dokładnego oczyszczenia ciała (w tym także stóp).

Ma kształt krążka o wzorzystej strukturze (warstwie ciernej) z uchwytem, ułatwiającym operowanie pumeksem. Jest znacznie delikatniejszy niż jego tradycyjne odpowiedniki, dlatego jego używanie do ścierania naskórka nie rodzi ryzyka uszkodzenia tkanki. Zapłacisz za niego jednak nieco więcej – kosztuje ok. 6-10 zł.

Pumeks elektryczny (pilnik elektryczny)

Elektryczny pumeks jest rozwiązaniem, które z pewnością docenisz podczas wakacji. Bose spacery po piaszczystej plaży wysuszają skórę stóp, co w efekcie doprowadza do pękania skóry. Aby właściwie wykonać pedicure, a jednocześnie nie musieć po aktywnym dniu wysilać mięśni rąk, pomocne będzie urządzenie zasilane akumulatorem.

To jednak dość drogie rozwiązanie. Rozpiętość cen zależy od producenta. Pumeks elektryczny mniej znanej marki kosztuje ok. 60-70 zł. Za ten od rozpoznawalnego producenta (gwarantującego wyższą jakość urządzeń) zapłacisz nawet 300 zł.

Tarka do stóp

Tarki do stóp są wygodniejszą alternatywą tradycyjnych pumeksów. Mają bowiem długi uchwyt, który ułatwia operowanie urządzeniem. Warstwa ścierna może być wykonana ze szkła, ceramiki lub papieru fuji. Niezwykle ważne jest umiejętne dobranie gradacji warstwy ściernej. Jeśli będzie zbyt mała – skóra po zabiegu nadal będzie szorstka. Jeśli natomiast wybierzesz zbyt dużą – możesz poranić stopy. Cena najprostszych tarek manualnych oscyluje wokół 5 złotych. Nie jest to więc koszt, który nadmiernie obciąży twój budżet.

Najlepiej połączyć zabieg wykonywany elektrycznym pilnikiem do stóp i tarką. Pierwsze urządzenie zetrze najtwardsze warstwy, a drugie pozwoli ci wygładzić skórę.

Pumeks – jak używać, by nie zaszkodzić stopom?

Wbrew pozorom niewiele osób wie jak używać pumeksu poprawnie. Jeśli i ty sięgasz po niego co kilka dni i intensywnie pocierasz nim skórę stóp przez kilka minut – również należysz do tej grupy.

Naturalną reakcją obronną organizmu na podrażnienie jest wytworzenie grubszej warstwy naskórka, by chronić stopy przed uszkodzeniem. Stosuj więc pumeks nie częściej niż raz na kilka tygodni. Dzięki temu twoje pięty będą prezentować się w odkrytych butach estetycznie. Nie ryzykujesz również w ten sposób nadmiernym podrażnieniem, którego skutkiem mogłaby być np. infekcja grzybicza.

Jak wyczyścić pumeks? Po każdym użyciu przepłukaj go wodą. Nie rzadziej niż raz na cztery tygodnie włóż go również do wody z solą na 12 godzin. Porowata struktura jest bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii i grzybów.

Korzystaj przy tym z produktu naturalnego (pumeksu wulkanicznego). Niestety kostki wytworzone z materiałów syntetycznych mogą wywołać alergię.

Pamiętaj również, by po każdym zabiegu ścierającym nałożyć na stopy preparat regenerujący i nawilżający. Zwróć uwagę, by zawierały składniki takie, jak:

 • ekstrakt z rozmarynu, cytryny, jagód goji, dzikiej wodnej mięty,
 • mocznik,
 • glicerynę,
 • masło shea,
 • lanolinę,
 • olej sojowy,
 • olejek z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, goździków. 

 

Bibliografia:

 1. M. Caiza i in., Właściwości fizyczne pumeksu i jego zachowanie jako kruszywo grube w betonie, „CWB” 2018, nr 6, s. 468-478.
 2. K. Zielińska, Kilka słów o podologii – czyli jak dbać o swoje stopy?, „Think – Studenckie Naukowe Czasopismo Internetowe” 2014, nr 1 (17), s. 105–118.
 3. E. Małek, Pielęgnowanie kończyn dolnych, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2009.
 4. J. Płocica, Skuteczne składniki aktywne, „Beauty Forum” 2015, nr 4, s. 44–46.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: