Peeling do ust – jak wykonać samemu i kiedy stosować?
Usta, podobnie jak cała skóra twarzy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Coraz większa świadomość właściwej pielęgnacji tego fragmentu skóry, sprawia, że powstaje wiele kosmetyków tylko do ust. Jednym z nich jest peeling. Kosmetyk ten można kupić w aptece lub drogerii, ale można także zrobić samodzielnie z domowych składników. Jak stosować peeling do ust, aby uzyskać jak najlepsze efekty?
Peeling – zastosowanie
Peelingi stosuje się w celu złuszczania wierzchnich warstw naskórka. Zabieg pobudza regenerację naskórka, zapewnia stymulację produkcji kolagenu, zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry. Każdy peeling, od zaawansowanych peelingów kwasem poprzez peelingi chemiczne, kończąc na peelingu z użyciem gotowych kosmetyków, usuwa martwy naskórek i napina skórę, przez co skóra staje się gładsza. Ponadto funkcją peelingów jest pobudzenie mikrocyrkulacji krwi, stymulacja fibroblastów i zwiększenie ilości glikozaminoglikanu, potocznie znanego jako kwas hialuronowy, który odpowiada za wiązanie wody w skórze i jej właściwe nawilżenie.
Peeling do ust
Pod względem głębokości działania wśród peelingów wyróżnia się peelingi powierzchowne, działające tylko w obrębie naskórka, peelingi średniogłębokie obejmujące cały naskórek i górną warstwę skóry oraz peelingi głębokie, sięgające nagłębszych warstw skóry. Peeling do ust ma działanie powierzchowne. Zadaniem peelingu do ust jest przede wszystkim nawilżenie i wygładzenie ust, oraz usunięcie przesuszonych skórek. Na wygładzonych, dobrze nawilżonych ustach pomadka wygląda atrakcyjniej (zwłaszcza ta o intensywnej barwie) i dłużej się trzyma. Peeling do ust w sztyfcie można stosować codziennie, w przypadku peelingu z cukru lepiej ograniczyć stosowanie (jeden raz w tygodniu).
Domowy peeling ust
Każdy przepis na peeling do ust musi być zgodny z jedną zasadą – musi być wykonany z takich produktów, które nie zaszkodzą w przypadku połknięcia. Z tego powodu domowy scrub do ust wykonywany jest z produktów spożywczych. Najczęściej wykorzystywanymi surowcami do stworzenia peelingów DIY są cukier, kawa i miód. Jak zrobić samemu peeling do ust?
Peeling cukrowy do ust – przepis
Aby zrobić peeling cukrowy do ust potrzebne ci będą:
- cukier (biały lub brązowy),
- tłuszcz (najlepiej roślinny, np. oliwa z oliwek lub olej kokosowy).
Cukier i tłuszcz wystarczy wymieszać w proporcji 3:1 (trzy łyżeczki cukru na łyżeczkę tłuszczu). Jeśli zależy ci na delikatnym zabarwieniu ust albo przyjemnym zapachu mikstury, możesz uzupełnić mieszankę o czerwony barwnik spożywczy i aromat do ciasta. Możesz zmieniać konsystencję peelingu, dodając do niego cukier (wówczas mieszanka będzie bardziej gęsta) albo tłuszcz (aby rozrzedzić mieszankę). Jeśli chcesz zrobić luksusową wersję peelingu, możesz dodać do niego olejek jojoba. Peeling nakładaj na usta raz w tygodniu. Masuj nim delikatnie usta i po dwóch minutach spłucz.
Peeling do ust z miodu
Kosmetyki na bazie miodu mają bardzo korzystny wpływ na usta. Pomadka do ust z woskiem pszczelim chroni usta przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych jak deszcz, mróz, wiatr; przed spierzchnięciem i pękaniem. Podobnie domowe peelingi na bazie miodu są bezpiecznym, naturalnym kosmetykiem. Aby uzyskać peeling do ust DIY możesz łączyć miód z różnymi naturalnymi składnikami. Jednym ze sposobów na zrobienie peelingu z miodu jest wymieszanie go z cukrem. Przepis jest analogiczny do peelingu cukrowego, jedynie zamiast łyżeczki tłuszczu należy dodać łyżeczkę miodu. Po wmasowaniu mieszanki w usta można zostawić ją na wargach na kilka minut, dzięki czemu skutecznie nawilżysz wargi. Peeling miodowy możesz też zrobić zmniejszając ilość cukru do jednej płaskiej łyżeczki. Dodaj do mieszanki odrobinę oleju (oleju kokosowego lub oliwy z oliwek) i kilka kropli soku cytryny. Zaletą peelingu z miodem jest jego trwałość. Miód to naturalny konserwant, dlatego jeśli przygotujesz peeling w większej ilości niż wymaga tego jednorazowe użycie, możesz resztę przechowywać np. w słoiczku po kremie.
Peeling do ust z kawy
Jako domowy peeling na usta sprawdzi się też mielona kawa lub fusy po zaparzonej kawie. Jest to delikatniejszy peeling od cukrowego, ponieważ fusy kawy są mniejsze i delikatniejsze niż kryształki cukru. Aby przygotować domowym sposobem peeling do ust, należy wymieszać łyżeczkę fusów od kawy (lub zmielonej kawy) z łyżeczką miodu. Mieszankę nałóż na wargi i masuj przez dwie lub trzy minuty.
Gotowe peelingi do ust
Gotowe peelingi do ust dostaniesz w drogeriach i aptekach. Polecane preparaty usuwają zrogowaciałe komórki naskórka, wygładzając usta, a także pobudzają mikrokrążenie, zapewniając regenerację ust. Peeling w sztyfcie można stosować codziennie, nakładając na twarz jak pomadkę. Efektem powinny być wygładzone, nawilżone usta. Ceny peelingów do ust w aptece wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od marki. W popularnej drogerii peeling jest dwa razy droższy. Zwolenników kosmetyków naturalnych może też zainteresować pomadka peelingująca. Odżywczą pomadkę z peelingiem można kupić w internetowych drogeriach z kosmetykami naturalnymi.
Źródła:
- Boniakowska Izabela, Marta Burzyńska, Joanna Jeleń, Monika Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, „Studenckie zeszyty naukowe”, nr 1(1)/2016.
- Kołaczek Aneta, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, „Kosmetologia estetyczna” nr 6/2015, vol.4.
- Rdzanek, Łukasz. Peelingi – zastosowanie, możliwości, zagrożenia, „Kosmetologia Estetyczna” 3/2013, vol. 2.
się ten artykuł?