Przejdź do treści

Peeling kawowy na twarz, na cellulit. Jak zrobić peeling kawowy?

Peeling kawowy na twarz, na cellulit. Jak zrobić peeling kawowy? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling kawowy to kosmetyk, który bez problemu zrobimy w domu. Sprawdzi się do pielęgnacji twarzy, a jego właściwości docenią także osoby, które zmagają się z cellulitem. Jak zrobić domowy peeling kawowy?

Jak działa peeling kawowy?

Peeling kawowy złuszcza naskórek obumarły w wyniku naturalnego procesu regeneracyjnego skóry. Dotyczy to zarówno ciała, jak i twarzy. Cykl ten dzieje się co 28 dni, a kiedy pojawią się nowe komórki, warto pozbyć się starych i martwych. Wtedy właśnie dobrym pomysłem jest zastosowanie peelingu, pomagającego w usunięciu obumarłych tkanek. Jest to istotne nie tylko pod względem estetycznym, ale także poprawia wydajność i działanie innych kosmetyków nakładanych na ciało. Do tego wyrównuje kolor skóry, zmiękcza ją i wygładza.

Podstawą peelingu kawowego jest kawa, której zmielone ziarna idealnie wygładzają skórę. Dzięki możliwości dostosowania wielkości drobinek do typu skóry, peeling kawowy świetnie sprawdzi się do pielęgnacji ciała czy twarzy osób o różnych potrzebach. Jest kosmetykiem prostym do wykonania, powszechnie dostępnym i tanim. 

Domowy peeling kawowy przewyższa sklepowy, ponieważ dokładnie wiemy, jakie składniki zostały do niego dodane. Wykonując taki kosmetyk w domowym zaciszu, dajemy naszej skórze naturalny preparat, ale także wykorzystujemy po raz drugi to, co mogłoby wylądować w odpadach.

Justyna Mizera / arch. Justyna Mizera

Właściwości peelingu kawowego

Co daje peeling kawowy? Prozdrowotne picie kawy jest powszechnie znane, mało kto jednak docenia jej właściwości kosmetyczne. Kluczowa jest zawarta w ziarnach kofeina. Warto pamiętać o jej prozdrowotnych właściwościach:

  • działa pobudzająco na korę mózgową,
  • korzystnie wpływa na pamięć,
  • poprawia samopoczucie,
  • wspomaga koncentrację i logiczne myślenie.

Dla miłośników kawy pod każdą postacią, zachętą może być jej zapach. Drobinki kawy, które nakładamy i wmasowujemy, nie tracą aromatu. Tym samym, podczas pielęgnacji czujemy jej intensywną woń, a jednocześnie pozostawia po sobie przyjemny dla nosa ślad na skórze.

Młoda kobieta / istockphoto.com

Zastosowanie peelingu kawowego

Peeling kawowy na cellulit

Peeling kawowy na cellulit świetnie wspomaga redukcję pomarańczowej skórki na udach czy pośladkach. Jednocześnie sprawia, że skóra wygląda młodziej, jest jędrniejsza i wygładzona. Warto wspomnieć, że wspomaga odchudzanie, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz rozjaśnia zaczerwienienia. Co ważne, kawa powoduje rozbicie komórek tłuszczowych poprzez pobudzenie krążenia krwi i limfy.

Peeling kawowy na twarz

Domowy kosmetyk świetnie sprawdzi się także do skóry twarzy. Dzięki kawie jest ona wzmocniona i jednocześnie chroniona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Zawarte w kawie przeciwutleniacze znane są ze swoich właściwości opóźniających starzenie i osłabiających działanie wolnych rodników. Peeling kawowy na twarz wyraźnie wpływa na poprawę jej wyglądu oraz niweluje oznaki zmęczenia. Cera staje się bardziej promienna oraz pełna blasku.

Peeling kawowy na ciało

Peeling kawowy do ciała ma pozytywny wpływ na cały organizm. Usprawnia mikrokrążenie, pobudza naczynia krwionośne, działa zapobiegawczo na żylaki, pomaga zatrzymać witaminę C w skórze, do tego ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Eksfoliacja w praktyce. Zabieg krok po kroku, przeciwwskazania, efekty; na zdjęciu kobieta w trakcie zabiegu kosmetycznego- Hello Zdrowie

Peeling kawowy DIY

Do wykonania peelingu bardzo dobrze nadaje się kawa ziarnista (naturalna), którą możesz mielić na bieżąco w małych porcjach. Wykorzystaj to, co zostało po wypitym naparze lub przygotuj specjalnie świeżą porcję. Pamiętaj, aby dostosować grubość zmielonej kawy do typu skóry, jeśli masz wrażliwą, wówczas postaw na drobno zmieloną, w innym wypadku możesz zdecydować się na grubsze drobiny. Przygotowując miksturę możesz również zaszaleć z olejami. Jeśli masz jakiś ulubiony, a może już zbędny, to jest świetna okazja, aby go zużyć.

Przepis na peeling kawowy krok po kroku:

  1. Przygotuj cztery łyżki zmielonych ziaren kawy, a następnie zalej  je odrobiną wrzątku, aby nasączyły się płynem. Jeśli wykorzystujesz fusy już wcześniej zaparzone, wystarczy, że je odcedzisz.
  2. Pozostaw do wystygnięcia.
  3. Przecedź fusy i przełóż do pojemnika, w którym będziesz mogła spokojnie wszystko mieszać. Dodaj do tego łyżkę oleju lub oliwy. Do mikstury możesz także dodać odrobinę cynamonu. Wszystko dokładnie połącz.
  4. Peeling najlepiej wykorzystać tuż po jego przygotowaniu, będąc po prysznicem.
Kobieta leży na stole w gabinecie kosmetycznym, ma zamknięte oczy; kosmetyczka robi jej peeling enzymatyczny.

Jak zrobić peeling kawowy?

Nakładaj dłonią małe porcje produktu na wybrane części ciała i kolistymi ruchami wmasowuj je w skórę. Następnie dokładnie spłucz specyfik chłodną, ale nie lodowatą, wodą. Jeśli jednak  masz ochotę na dłuższy zabieg, wówczas nie spłukuj mikstury od razu, lecz owiń folią spożywczą miejsca, gdzie ją nałożyłaś. Zostaw na około 15 minut, a następnie dokładnie zmyj.

Pamiętaj, jeśli czujesz, że wykonana mikstura jest dla ciebie zbyt gęsta lub podrażnia skórę, możesz dolać jeszcze odrobinę oleju lub oliwy. Ciekawym sposobem jest dodanie do gotowego preparatu odrobiny żelu pod prysznic.

Jak często robić peeling kawowy?

Podobnie jak wiele innych kosmetyków, również i te zrobione samodzielnie, nie działają natychmiast. Efekty pojawiają się po pewnym czasie. Dlatego należy oczekiwać rezultatów z cierpliwością. Warto pamiętać o systematyczności w stosowaniu naszego kosmetyku. Regularność stanowi klucz do uzyskania pożądanych skutków. Jak często robić peeling kawowy? Postaraj się wykonywać dwa zabiegi w tygodniu, jeśli twoja skóra nie jest podrażniona.

 

Źródła:

  1. https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/67446
  2. http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-4ddb40a8-c383-47c8-8059-a4cdc27e521f
  3. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-a1531929-2485-486d-b28b-5eb0252fa8bc
  4. http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-a1531929-2485-486d-b28b-5eb0252fa8bc

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?