Przejdź do treści

Maseczki na twarz – jakie wybrać i jak prawidłowo stosować?

Maseczki na twarz – jakie wybrać i jak prawidłowo stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka na twarz to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który możemy wykonać w domu. Wyróżniamy kilka rodzajów maseczek, powinnyśmy je dobierać w zależności od typu naszej cery i jej potrzeb. A tych nie brakuje, bo przecież nasza skóra każdego dnia poddawana jest szkodliwemu wpływowi wysokich lub niskich temperatur, suchego i zanieczyszczonego powietrza, a także promieniowania słonecznego.

Czy typ skóry ma znaczenie przy wyborze maseczki na twarz?

Wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry twarzy. Każdy z nich wymaga nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Skóra normalna

Skórę normalną posiada zaledwie dwa-trzy proc. populacji. Jest ona gładka, jędrna i pozbawiona tłustego filmu na powierzchni. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga troski. Jeśli nie będzie się przeprowadzać regularnych zabiegów kosmetycznych utrzymujących jej stan, bardzo szybko może ulec przetłuszczeniu lub przeciwnie – wysuszeniu. Warto przy tym dodać, że skóra normalna naturalnie zmienia się w suchą po ukończeniu 30. roku życia.

Skóra sucha

Skóra sucha, ze względu na niską aktywność gruczołów łojowych i nierównomierne ukrwienie, zwykle jest lekko zaróżowiona i bardzo wrażliwa. Szybko traci jędrność i w związku z tym przedwcześnie pojawiają się na niej zmarszczki. Ponadto na skutek działania wody, mydła, wiatru oraz skrajnych temperatur staje się napięta, czemu towarzyszy świąd i pieczenie.

Aby przywrócić tego typu skórze dobrą kondycję, niezbędne jest długotrwałe i częste stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, to znaczy takich, które nie mają właściwości złuszczających, co mogłoby doprowadzić do podrażnień. Ponadto maseczki na twarz powinny odbudowywać płaszcz lipidowy, by zapobiegać nadmiernej utracie wody z naskórka. Warto, by zawierały w swoim składzie: kwas hialuronowy, witaminy A, E, C, kolagen, elastynę i ceramidy.

Skóra tłusta

Skóra tłusta wskutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i potowych nosi liczne ślady wągrów i komedonów. Jest charakterystyczna dla okresu dojrzewania. Wraz ze zmniejszaniem się ilości emulsji hydrolipidowej zmienia się ona w suchą.

Aby zniwelować nadmiar tłustego filmu na powierzchni skóry i zapobiegać rozwojowi trądziku konieczne jest stosowanie kosmetyków ograniczających wydzielanie sebum, jak choćby maseczki oczyszczające. Warto, by zawierały składniki matujące, tonizujące i antybakteryjne. Pozytywny wpływ na kondycję skóry mają również wyciągi ziołowe, ekstrakt drożdżowy i glonowy oraz cynk.

Skóra mieszana

Skóra mieszana jest najczęściej spotykana. Na czole, nosie i brodzie znajdują się gruczoły, które produkują zwiększoną ilość łoju, przez co skóra tych okolic jest tłusta. Natomiast na policzkach, skroniach i wokół oczu jest wyraźnie sucha. Główną zasadą pielęgnacji jest konieczność stosowania różnych kosmetyków w okresie zimy i lata, ponieważ cera negatywnie reaguje na zmienne warunki pogodowe.

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Rodzaje maseczek na twarz

W kosmetyce wyróżnia się cztery typy maseczek o różnych właściwościach pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrane do skóry pozwalają przywrócić cerze blask, jędrność, a także usunąć drobne defekty urody.

Maseczki oczyszczające

Maseczki oczyszczające są szczególnie zalecane do cery tłustej oraz mieszanej, ponieważ usuwają nadmiar sebum, dzięki czemu skóra przestaje nieestetycznie błyszczeć. Tego typu preparaty pielęgnacyjne usuwają także zabrudzenia oraz zrogowaciały naskórek. Tak odświeżona skóra ma mniejszą tendencję do powstawania wyprysków (w tym trądziku).

Maseczki oczyszczające zawierają enzymy oraz kwasy peelingujące, dlatego zbyt częste ich stosowanie może doprowadzić do podrażnień.

Maseczki nawilżające i odżywiające

Maseczki nawilżające i odżywiające są odpowiednie do skóry każdego typu. Redukują szarość skóry, nadają jej sprężystości i dotleniają, dzięki zawartości witamin (A, E, C, F), kwasów omega 3 i 6, wyciągów i olejów z roślin, alantoiny, kolagenu, lecytyny, kwasu hialuronowego, ceramidów.

Tego typu preparaty pielęgnacyjne zalecane są przede wszystkim do cery dojrzałej, wymagającej poprawy kondycji, kolorytu i napięcia. Już po 40. roku życia wskazane jest stosowanie maseczek na twarz, które pobudzają produkcję włókien kolagenowych i przyczynią się do odnowy komórek. Dzięki temu proces starzenia skóry zostaje spowolniony, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Maseczki wygładzające i liftingujące

Zadaniem maseczek wygładzających i liftingujących jest napięcie skóry, poniesienie konturów twarzy i spłycenie zmarszczek. Dzięki temu uzyskuje się efekt czasowego liftingu. Warto sięgać po takie, które zawierają dużą liczbę składników aktywnych,  m.in.: kwasu hialuronowego, witaminy E, mocznika.

Najchętniej sięgają po te preparaty pielęgnacyjne kobiety po 40. roku życia, u których oznaki starzenia się skóry i utraty przez nią elastyczności są coraz wyraźniejsze. Regularne stosowanie maseczek wygładzających i liftingujących nie tylko powstrzymuje proces powstawania zmarszczek i szarzenia skóry, ale niekiedy nawet odmładza skórę twarzy i dekoltu.

Maseczki tonizujące i wyciszające

Maseczki o właściwościach tonizujących i wyciszających są odpowiednie do każdego typu skóry. Dzięki zawartości wód termalnych, olejków eterycznych i wyciągów z roślin działają relaksująco, niwelują obrzmienia i koją stany zapalne, a także nawilżają.

Po te preparaty pielęgnacyjne chętnie sięgają osoby ze skórą suchą i wrażliwą oraz ze skłonnościami do alergii, oczkując, że wybrany kosmetyk będzie koił podrażnienia. Maseczki tonizujące i wyciszające mogą być stosowane niemal codzienne bez negatywnego wpływu na kondycję skóry.

Jak prawidłowo stosować maseczkę na twarz?

Aby działanie maseczki na twarz było w jak największym stopniu korzystne dla skóry warto przestrzegać kilku podstawowych zasad ich stosowania:

  • maseczkę warto nakładać w godzinach wieczornych, gdy zwiększa się zdolność skóry do absorpcji składników aktywnych,
  • maseczkę nakłada się na oczyszczoną wcześniej skórę,
  • warto wcześniej wykonać kąpiel parową, by otworzyć pory skóry,
  • maseczki na twarz nie należy stosować częściej niż trzy razy w tygodniu (im bardziej wrażliwa cera, tym rzadziej nakłada się na nią preparaty pielęgnacyjne),
  • zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane regularnie, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji.

 

Źródła:

  • M. Kaniewska, Kosmetologia. Podstawy, WSiP, Warszawa 2011
  • K. Moższeń, B. Barabasz-Krasny, K.Szymacha, J. Oliwa, Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych [w:] Polish Journal of Cosmetology 2016, 19(4)
  • A. Sobczyk, Pielęgnacja cery dojrzałej w warunkach domowych [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL sp. z o.o, Lublin 2018

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: