Przejdź do treści

Peeling migdałowy – jak stosować? Wskazania do zabiegu

Migdały idealne do peelingu
Peeling migdałowy - jak stosować? Wskazania do zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling migdałowy to jeden z peelingów chemicznych. Wykorzystywany w nim kwas migdałowy delikatnie złuszcza skórę i pobudza ją do produkcji nowych komórek. Poleca się go osobom z trądzikiem pospolitym i różowatym, przebarwieniami oraz zaskórnikami. Jako łagodna substancja, kwas migdałowy nie wywołuje podrażnień i jest dobrze tolerowany nawet przez osoby z wrażliwą cerę. Jak często stosować kwas migdałowy i na jakie efekty można liczyć?

Czym jest peeling migdałowy?

Peeling kwasem migdałowym to jeden z najbardziej popularnych zabiegów złuszczających. Kwas migdałowy jest substancją pozyskiwaną z wyciągu z gorzkich migdałów. W kosmetyce stosuje się preparaty zawierające kwas migdałowy o różnym stężeniu. Kosmetyki przeznaczone do użytku domowego zazwyczaj mają 5-10 proc. stężenie kwasu migdałowego. Profesjonaliści korzystają natomiast z preparatów z kwasem migdałowym o stężeniu 30-50 proc. Gdzie kupić kwas migdałowy? Praktycznie w każdej drogerii dostępne są kremy, toniki i serum z kwasem migdałowym. Wybór jest więc ogromny.

Peeling migdałowy wykazuje szereg właściwości: oprócz działania złuszczającego, ogranicza widoczność porów, poprawia koloryt skóry i redukuje przebarwienia oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co zmniejsza produkcję sebum. Ponadto działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Polecany jest dla cer wrażliwych, łojotokowych, mieszanych i naczyniowych.

Kwas migdałowy – wskazania i przeciwwskazania

Stosowanie kwasu migdałowego wskazane jest u osób z:

  • przebarwieniami skóry: posłonecznymi, potrądzikowymi, prozapalnymi,
  • zaburzeniami barwnikowymi, w tym z ostudą,
  • objawami fotostarzenia się skóry,
  • trądzikiem pospolitym,
  • trądzikiem różowatym,
  • zaskórnikami,
  • łojotokiem skóry,
  • zapaleniem mieszków włosowych,
  • drobnymi zmarszczkami.

Kwasu migdałowego nie mogą stosować osoby z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry oraz grzybicą. Peeling migdałowy przeciwwskazany jest również w okresie ciąży i laktacji, terapii retinoidami (do sześciu miesięcy po jej zakończeniu) i izotretynoiną.  Z tego zabiegu nie mogą też korzystać osoby z nowotworami skóry oraz pacjenci poddawani chemioterapii.

Kwas migdałowy – jak stosować?

Kwas migdałowy można stosować przez cały rok bez obawy o powstawanie przebarwień posłonecznych, w przeciwieństwie do innych związków z grupy alfahydroksykwasów (AHA), takich jak kwas glikolowy czy kwas pirogronowy. Przebieg zabiegu z kwasem migdałowym jest następujący.

Pierwszym krokiem jest dokładny demakijaż twarzy oraz nałożenie na kilka minut peelingu enzymatycznego. Po upływie określonego czasu peeling jest zmywany, a skóra osuszana. Następnie odtłuszcza się skórę specjalnym preparatem, który aktywuje kwasy owocowe. Aby kwas nie spłynął do wrażliwych miejsc, takich jak oczy i usta, wazeliną zabezpiecza się okolice łuku brwiowego, oczu i warg. Kwas migdałowy aplikuje się na twarz, szyję i dekolt przy pomocy pędzelka lub patyczka kosmetycznego.

Ile trzymać kwas migdałowy na twarzy? Jeśli jest to pierwszy zabieg z użyciem kwasów, kwas zmywa się wodą po około 5-10 minutach. Przy kolejnych zabiegach z serii czas ten można wydłużyć do nawet 20 minut. Na koniec stosuje się odpowiednią maskę, bogatą w składniki odżywcze oraz krem.

Jak często stosować kwas migdałowy na twarz? Peelingi migdałowe wykonuje się w serii ok. sześciu zabiegów, z częstotliwością co 7-14 dni. Oprócz zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach można też samemu zrobić kwas migdałowy w domu. Ogólnodostępne preparaty mają niższe stężenie kwasu migdałowego i zazwyczaj są formą przygotowania skóry do zabiegu z użyciem kosmetyków o wyższych stężeniach. Warto pamiętać o tym, że po zastosowaniu preparatu zawierającego kwas należy stosować kremy z filtrem UV, aby nie narazić się na przebarwienia.

Peeling chemiczny

Bibliografia:

  1. W. Jankowiak i in., Zastosowanie kwasu migdałowego w peelingu kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016/vol. 5.
  2. B. Tyszczuk, Zastosowanie preparatów zawierających kwas migdałowy w pielęgnacji cery z trądzikiem pospolitym, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 1/2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?