Zabiegi na twarz – jakie wybrać? Cztery najpopularniejsze
Nawet najlepiej wykonany makijaż nie spełni twoich oczekiwań, jeśli wcześniej nie zadbasz o odpowiednią pielęgnację skóry. Twoja twarz nie będzie wyglądała świeżo i promiennie po nałożeniu na nią kolejnych warstw pudru, korektora czy rozświetlacza. Potrzebne jest właściwe nawilżenie, odżywienie, czy złuszczenie martwego naskórka. Z pomocą przychodzą zabiegi na twarz, które poprawią wygląd twojej cery.
Zabiegi na twarz – rodzaje
Współczesna kosmetologia oferuje wiele zabiegów na twarz, które pomogą ci nawilżyć i odżywić skórę. Dzięki nim pozbędziesz się także przebarwień, zwalczysz trądzik, zlikwidujesz zmarszczki i opóźnisz procesy starzenia skóry. Możesz też poprawić te niedoskonałości, które pojawią się z wiekiem, jak choćby tzw. chomiki na twarzy. Niezbędne jest tylko to, aby skutecznie dobrać zabieg do swoich potrzeb – wieku, rodzaju skóry i jej kondycji. Oto zabiegi na twarz, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością.
1. Peeling kawitacyjny
Kawitacja to zjawisko fizyczne wywołane zmiennym ciśnieniem, które polega na przemianie z fazy ciekłej w fazę gazową. Wykorzystywane jest ono w aparatach do peelingu kawitacyjnego, czyli głębokiego oczyszczania skóry. Peeling kawitacyjny przeznaczony jest do każdego rodzaju cery, bez względu na jej kondycję i wiek. Szczególnie polecany jest jednak osobom z problematyczną skórą, rozszerzonym porami i tendencją do powstawania zaskórników. Jeśli borykasz się z przebarwieniami, twoja cera wygląda na wyraźnie zmęczoną i pozbawioną blasku – kawitacja to zabieg na twarz dla ciebie. Wygładzi on także drobne zmarszczki i co ważne, idealnie przygotuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Efekty peelingu kawitacyjnego będą widoczne już po pierwszym zabiegu. Choć tuż po jego wykonaniu musisz liczyć się z delikatnym zaczerwienieniem. Twoja twarz będzie jednak odświeżona, bardziej napięta, a dzięki usunięciu martwego naskórka – oczyszczona.
2. HIFU – niechirurgiczny lifting twarzy
HIFU, czyli High Intensity Focused Ultrasound to technologia, która od kilku lat wykorzystywana jest w kosmetologii do poprawy jędrności i zwiększenia napięcia skóry. Skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu koncentruje się na wybranym obszarze ciała i działa nie na powierzchni, ale w głębi skóry. Co istotne, jest to zabieg nieinwazyjny, dlatego po jego wykonaniu możesz wrócić do aktywności, bez konieczności dłuższej rekonwalescencji. Musisz pamiętać bowiem, że nie po wszystkich zabiegach na twarz będzie to możliwe. Przykładem są te z użyciem kwasów – twoja skóra będzie po nich zaczerwieniona i podrażniona nawet przez kilka dni.
Utradźwięki HIFU wykorzystuje się do modelowania sylwetki, a także w zabiegach na twarz, które mają opóźnić procesy starzenia i zniwelować jego efekty. To jeden ze sposobów poprawy owalu twarzy. Choć napięcie skóry widoczne jest już po pierwszym zabiegu, na właściwe efekty musisz poczekać nawet kilka miesięcy.
3. Infuzja tlenowa i oczyszczanie wodorowe
Infuzja tlenowa to zabieg na twarz, który polega na podaniu w głąb skóry indywidualnie dobranych odżywczych składników za pomocą czystego tlenu aplikowanego pod ciśnieniem. Poprzez tzw. tlen hiperbaryczny można wprowadzić m.in. kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy, czy retinol. Tlen to zatem baza zabiegu, a jego dodatkowym zadaniem jest pobudzenie metabolizmu komórek.
Infuzję tlenową warto poprzedzić delikatnym peelingiem, następnie strumień tlenu wprowadza do twojej skóry określone substancje aktywne. Twarz po zabiegu jest wyraźnie dotleniona, nawilżona i rozjaśniona. Jeśli chcesz złagodzić stany zapalne, trądzikowe, objawy łuszczycy lub egzemy – infuzja jest właśnie dla ciebie. Warto dodać, że w ostatnich latach jest ona także stosowana do walki z trądzikiem różowatym.
Jej ogromnym atutem jest to, że efekty widoczne są natychmiast po zabiegu. Dlatego też zaliczana jest do popularnej grupy tzw. bankietowych zabiegów na twarz. Infuzja tlenowa jest również jednym z elementów oczyszczania wodorowego. Ten wieloetapowy zabieg dedykowany jest zmęczonej, pozbawionej blasku, a także odwodnionej i wymagającej oczyszczenia skórze. Rozpoczyna go delikatny peeling, następnie struga wodoru oczyszcza, a zastosowana infuzja tlenowa wprowadza wybrane składniki w głąb skóry. Na koniec wykonuje się chłodzący masaż głowicą, który sprzyja lepszemu wchłanianiu preparatów.
4. Laserowe zabiegi na twarz – laser frakcyjny
Zabiegi laserowe są stosowane w celu odmłodzenia skóry, usuwania przebarwień, wygładzenia zmarszczek i poprawienia jędrności. Do najczęściej wykorzystywanych laserów w kosmetologii zalicza się laser frakcyjny CO2. Jest on szczególnie polecany do likwidacji blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i pooparzeniowych. Jednak co ważne, decydując się na zabieg laserowy musisz liczyć się z co najmniej kilkudniową regeneracją. Skóra jest bowiem zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk, a kilka dni po zabiegu – drobne strupki. Dopiero po ich złuszczeniu pojawi się zdrowa skóra.
Istnieją jednak sposoby, dzięki którym przyspieszysz gojenie po zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Przede wszystkim już od drugiego dnia po jego wykonaniu możesz rozpocząć stosowanie kremów, których celem jest szybsza regeneracja skóry. Ponadto połączenie lasera z osoczem bogatopłytkowym przynosi nie tylko lepsze rezultaty, ale też ułatwia gojenie. Jak stosuje się osocze? Bezpośrednio po zabiegu należy je zaaplikować w miejsca, w których działał laser.
Zabiegi na twarz – jak je wybrać?
Oferta zabiegów na twarz jest ogromna. Musisz jednak pamiętać, że tylko odpowiednio dobrane, przyniosą zamierzone rezultaty. Konieczne jest także ich regularne powtarzanie – nawet przez pół roku. Przykładem są choćby zabiegi fal radiowych, które najlepiej wykonać w seriach – nawet 10 zabiegów co 14 dni. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że na rynku możesz obecnie znaleźć wiele urządzeń, które mają pomóc ci wykonać zabiegi kosmetyczne samodzielnie w domu. Konieczne jest jednak ich właściwe zastosowanie, tak aby nie wyrządziły twojej skórze więcej szkody niż korzyści. Jednym z nich jest Derma Roller, który wykorzystywany jest do tzw. terapii mikroigłowej. Jego zadaniem jest niszczenie naskórka poprzez mikro nakłucia w celu rewitalizacji skóry. Wykorzystywany jest on z powodzeniem od wielu lat w gabinetach kosmetycznych, w ostatnich latach stał się jednak popularnym sposobem pielęgnacji domowej.
Źródła:
- I. Bagińska, Gorące ultradźwięki. Technologia HIFU, Kosmetologia Estetyczna 2017/3.
- D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 2017/6.
- E. Chudek, K. Urtnowska-Joppek, Postępowanie w terapii trądziku różowatego. Cz. I – Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, Kosmetologia Estetyczna 2019/4.
Polecamy
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
Na czym polega fotoodmładzanie? Poznaj efekty i przeciwwskazania
się ten artykuł?