Przejdź do treści

Pianka do mycia twarzy – jaki kosmetyk dla nastolatków?

Pianka do mycia twarzy jako kosmetyk dla nastolatków Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pianka do mycia twarzy to kosmetyk służący do codziennej pielęgnacji skóry. Szczególnie zalecany jest do pielęgnacji skóry trądzikowej u nastolatków. Jaką piankę do mycia twarzy wybrać? Co jest lepsze – pianka czy żel do mycia twarzy? Jak właściwie dbać o skórę twarzy nastolatków?

Jakie kosmetyki dla nastolatków wybrać?

Przyjmuje się, że nastolatki, czyli młodzież, to osoby w wieku 11-19 lat. Jest to czas dojrzewania, z którym wiążą się określone przemiany ciała. Zmiany te obejmują między innymi skórę, która u większości nastolatków staje się skórą tłustą, ze skłonnościami do wystąpienia zmian trądzikowych. W związku z tym cera tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapobiegnie powstawaniu zmian zapalnych. Istotną rolę w hamowaniu rozwoju trądziku odgrywa oczyszczanie twarzy. Kosmetyki dla 11-latka, 12-latka czy nawet kosmetyki dla 10-latka, powinny przede wszystkim skutecznie oczyszczać skórę i regulować wydzielanie sebum, ale jednocześnie nie zaburzać pH skóry. Czym myć twarz 12-sto, 13-sto i 10-latki?

Nastolatka z trądzikiem młodzieńczym na twarzy

Pianka czy żel do mycia twarzy?

Nastolatki powinny pamiętać, aby nie myć twarzy zbyt silnie działającymi preparatami. Nadmierne usuwanie sebum z twarzy powoduje jej przesuszanie i – paradoksalnie – zwiększenie ilości wydzielanego sebum. W porównaniu z żelem, pianka jest łagodniejszym preparatem myjącym, dlatego zalecana jest do skóry, która jest jednocześnie tłusta (lub mieszana) i wrażliwa. Najdelikatniejsze dla skóry pianki to te zawierające m.in. Lauryl Glucoside czy Decyl Glucoside, które występują w kosmetykach do pielęgnacji skóry dziecięcej i wrażliwej.

Wybierając piankę czy żel do mycia twarzy, należy zwrócić uwagę na skład preparatu i jego pH. PH pianki do twarzy powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego pH skóry (4,7-5,6). Nastolatki nie powinny do mycia twarzy używać mydła, ponieważ ma wysokie pH (8-9) i odczyn zasadowy. Takie pH przyczynia się do alkalizacji skóry, czyli osłabienia jej odporności na mikroorganizmy.

Gdzie kupić piankę do mycia twarzy?

Na stronach DIY można znaleźć wskazówki, jak zrobić piankę do mycia twarzy przy użyciu np. żelu pod prysznic. Jednak aby mieć pewność, że pianka nie podrażni skóry i nie zaostrzy zmian zapalnych, najlepiej kupić gotowe pianki do mycia. W drogeriach i aptekach znajdziesz ich duży wybór.

Jak używać pianki do mycia twarzy?

Używanie pianki do mycia twarzy jest bardzo proste. Najpierw delikatnie zwilż wodą twarz. Następnie wstrząśnij pojemnik z preparatem i naciśnij na dozownik. Pianki do mycia twarzy są bardzo wydajne, wystarczy niewielka ilość kosmetyku (1-2 dawki), by umyć buzię. Rozmasuj preparat po twarzy, wykonując okrężne ruchy dłońmi. Dokładnie zmyj kosmetyk letnią wodą.

Jaki krem dla nastolatków?

Żeby zadbać o młodą cerę, nie wystarczy używać pianki do twarzy. Przez to, że jest spłukiwana, a jej kontakt ze skórą jest krótki, nie ma takich właściwości bakteriostatycznych jak kremy. Najlepsze kremy dla nastolatków to te przeznaczone do skóry trądzikowej, zwalczające niedoskonałości skóry. W ich skład często wchodzą kwasy AHA, BHA, olejek z drzew herbacianego czy cynk.

Źródła:

  1. Frydrych, Anna. Skóra tłusta i mieszana, (w:) Maria Noszczyk 9red.) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska
  2. Martini, Marie-Claude. Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: