Przejdź do treści

Picie drożdży – efekty, zalecenia i przeciwwskazania. Jak zrobić zdrowy napój z drożdży?

Picie drożdży – efekty, jak zrobić napój, przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielu osobom drożdże kojarzą się przede wszystkim z wypiekaniem pieczywa lub ciasta. Mniej popularną formą spożycia drożdży jest ich picie, choć według zwolenników tego sposobu korzystania z drożdży, mogą one pozytywnie wpływać na wygląd skóry, włosów i paznokci. Z czego są drożdże? Czy drożdże są zdrowe? Jak przygotować drożdże do picia?

Czym są drożdże?

Drożdże to jednokomórkowe mikroorganizmy należące do grzybów. Szlachetne drożdże wykorzystywane są w przemyśle spożywczym (Saccharomyces cerevisiae) do przygotowania wypieków. Dzięki drożdżom piekarniczym ciasto „rośnie”, z czego wzięło się powodzenie „rosnąć jak na drożdżach”. Drożdże piwne wykorzystuje się do produkcji alkoholu. Drożdże umożliwiają fermentację alkoholową, w wyniku której powstają trunki (piwo, wino, wódka). Od prawie trzydziestu lat drożdże wykorzystywane są do produkcji leków, a od kilkunastu lat do produkcji szczepionek przeciwnowotworowych (przeciwko nowotworowi prostaty) i przeciwko HPV.

ruda kobieta

Właściwości drożdży

Drożdże zawierają wiele cennych związków mineralnych, jak cynk, fosfor, magnez, selen i chrom. bogatym źródłem witamin z grupy B, a także białek i aminokwasów. Za właściwości drożdży odpowiada między innymi ß-glukan budujący ściany komórkowe drożdży. Jest to związek organiczny, który:

 • zwiększa odporność organizmu,
 • obniża stężenie cholesterolu we krwi,
 • obniża stężenie cukru we krwi,
 • reguluje pracę jelit,
 • zapobiega rozwojowi otyłości,
 • poprawia samopoczucie,
 • spowalnia procesy starzenia.

Dużo korzyści dla organizmu przynoszą składniki mineralne zawarte drożdżach. Cynk jest niezbędny do regulacji poziomu cukru w organizmie i regeneruje skórę. Także kwas pantotenowy zawarty w drożdżach sprzyja regeneracji skóry i znacznie poprawia stan włosów, zapobiegając ich wypadaniu i siwieniu.

Na co pomagają drożdże do picia?

Efekty picia drożdży widoczne są przede wszystkim na skórze i włosach. Picie drożdży pomaga na cerę trądzikową – zmniejsza łojotok, łagodzi stany zapalne, zwęża pory i sprawia, że skóra jest rozświetlona i zdrowo wygląda. Dzięki zawartej w drożdżach witaminie H (inaczej biotynie, czyli witaminie B7) picie drożdży może ograniczyć wypadanie i siwienie włosów, a także nadać im sprężystość i zdrowy wygląd.

Drożdże uznawane są za produkt, który wspomaga odchudzanie. Zawarty w drożdżach chrom obniża apetyt, a witamina B6 sprzyja procesom trawiennym.

Picie drożdży może być elementem profilaktyki chorób układu krążenia. Drożdże pomagają też zwalczać migreny.

Biotyna (witamina h, witamina b7) - właściwości i występowanie / istock

Jak zrobić napój z drożdży?

Aby przygotować drożdże do picia, wystarczy kawałek kostki drożdży piekarskich i wrzątek. Kostkę należy rozkruszyć w palcach, a następnie zalać wrzątkiem i odczekać około kilkunastu minut. Zalanie drożdży wrzątkiem sprawi, że staną się nieaktywne, tzn. nie będą fermentować w żołądku, a w związku z tym będzie można je bezpiecznie pić.

Napój z drożdży nie należy do najsmaczniejszych, dlatego możesz pić drożdże ze składnikami, które nieco zniwelują nieprzyjemny smak i zapach drożdży. Wywar możesz uzupełnić o mleko, kawę, gorzkie kakao.

Kuracja drożdżami do picia powinna trwać nie dłużej niż 40 dni. Po pięciu dniach należy zrobić przerwę na osiem – dziesięć dni.

Woda kokosowa odmładza? Poznaj jej skład, właściwości i zastosowanie

Jak stosować drożdże na trądzik?

Jeśli chcesz poprawić stan swojej skóry dzięki drożdżom, ale nie jesteś przekonana do picia ich, zastosuj domowej roboty maseczkę z drożdży. Aby przygotować maseczkę z drożdży, należy ćwierć kostki rozpuścić w łyżce ciepłego mleka lub płynnego miodu. Tak utworzoną mieszankę nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą po około 20 minutach. Maseczka z drożdży stosowana na trądzik zmniejszy występujące stany zapalne i liczbę zaskórników. Drożdży na twarz nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu, ponieważ mogą wysuszać skórę.

Jak stosować drożdże na włosy?

Picie drożdży polecane jest jako naturalny środek na porost włosów. Kuracja drożdżami przynosi następujące efekty:

 • widoczne ograniczenie wypadania włosów (pod warunkiem, że przyczyną ich wypadania był niedobór witamin, a nie choroby ogólnoustrojowe czy problemy hormonalne);
 • przyspieszenie porostu włosów (widoczne m.in. jako pojawienie się tzw. baby hair);
 • zagęszczenie włosów.

Aby picie drożdży na włosy było bezpieczne, pamiętaj, by kuracja nie była dłuższa, niż jest to zalecane (40 dni), a drożdże zawsze zalewać wrzątkiem.

Drożdże na włosy można stosować także w postaci maseczki. Do wykonania naturalnego kosmetyku będziesz potrzebować 1 kostki świeżych drożdży, 3 łyżek ciepłego mleka lub wody, 2 łyżek oliwy. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą do uzyskania jednolitej papki. Maseczkę należy pozostawić na włosach przez ok. 30 minut, po czym spłukać ciepłą wodą i umyć włosy szamponem.

jajko, cytryna, szczotka i pędzel - składniki maseczek do włosów

Czy drożdże są szkodliwe?

Czy można jeść surowe drożdże? To, jak organizm zareaguje na jedzenie drożdży na surowo, jest kwestią indywidualną. Niektóre osoby spożywające surowe drożdże w niewielkiej ilości nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, u innych może wystąpić reakcja alergiczna (m.in. w postaci wysypki na ciele i twarzy) lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołane fermentującymi w żołądku drożdżami. Z pewnością drożdży nie można wprowadzić do codziennej diety. Drożdży nie powinno się pić przy:

 • ciąży;
 • alergii na drożdże;
 • chorobach jelit (m.in. wrzodziejącym zapaleniu jelit, chorobie Leśniowskiego-Crohna);
 • przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych;
 • przy cukrzycy.

Bezpiecznie można jeść drożdże w postaci płatków drożdżowych, które w diecie wegańskiej wykorzystywane są jako zamiennik sera. W przeciwieństwie do drożdży spożywczych płatki drożdżowe są nieaktywne, czyli w wyniku obróbki termicznej utraciły zdolność fermentacji.

Gdzie można kupić drożdże?

Drożdże spożywcze są łatwo dostępne. Można kupić je praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Drożdże w opakowaniu 100 gramów kosztują ok. 2.50 zł. W aptece można kupić tabletki zawierające drożdże. Stosowanie drożdży w tabletkach poprawia samopoczucie, zwiększa koncentrację, niweluje zmęczenie. Opakowanie zawierające 200 tabletek kosztuje ok. 20 zł.

Źródła:

 1. Krupińska, P., Zegan M., β-Glukan – wybrane korzyści zdrowotne ze szczególnym uwzględnieniem jego wpływu na gospodarkę lipidową, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 46 (2), 2013.
 2. Muszyńska, B., Malec, M., & Sułkowska-Ziaja, K. (2013), Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae), „Postępy Fitoterapii”, 1, 54-62.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: