Przejdź do treści

Powiększanie biustu – naturalne i chirurgiczne sposoby

Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby
Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziewczyna, różowe włosy, pozbyła się trądziku
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
Agnieszka Zielińska
Pielęgnacja skóry – rób to dobrze! Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]
Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci
Kaya Szulczewska
Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]
Mycie skóry głowy i włosów wcale nie jest łatwym procesem. Trycholożka wyjaśnia, gdzie popełniamy błąd

Powiększenie piersi – sposób na kompleksy, fanaberia, a może po prostu kolejny sposób dbania o siebie? Nie zawsze jesteśmy zadowolone z wyglądu biustu. Tu za dużo, tam za mało, albo w niewłaściwym kształcie. Biust to ta część ciała, która powoduje wiele emocji. Zostawmy na boku debatę, w jakim stopniu powiększanie piersi jest słuszne i czym powodowane. Zastanówmy się, jakie są metody powiększania biustu.

Chirurgiczne powiększenie biustu

Marzenia o dużym biuście (lub w niektórych przypadkach, np. po chorobie nowotworowej – po prostu o biuście) często kierowane są w stronę operacji. Niewątpliwie jest to sposób skuteczny, ale czy bezpieczny? Jakie metody są wykorzystywane, aby powiększyć biust chirurgicznie?

Zacznijmy od słynnego silikonu i jego „przodków”. Już w XIX wieku próbowano korygować kształty piesi. Lekarze podejmowali wysiłki m.in. za pomocą parafiny, kauczuku, bawełny, gąbki poliuretanowej, kości słoniowej, szklanych kulek, wołowych chrząstek. Efekty niekoniecznie były zadowalające.

W połowie ubiegłego stulecia korzystano z silikonu, który wstrzykiwano bezpośrednio do tkanek. Kończyło się to koniecznością usuwania preparatu albo nawet amputacji piersi. W latach 60. XX wieku powstały pierwsze protezy wypełnione żelem lub solą fizjologiczną.

Implanty silikonowe pojawiły się na początku lat 60. XX wieku. Produkty sukcesywnie udoskonalano. W latach 80. i 90. implanty zyskiwały bardziej naturalne kształty i większą szczelność.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Ewentualne powikłania po narkozie to najczęściej wymioty i bóle głowy. Rzadkością jest trudność z wybudzeniem pacjentki i zwykle wiąże się z niewykrytym wcześniej schorzeniem, ukrytymi wadami lub problemami zatajonymi przez osobę operowaną.

Zabieg przeprowadza się, nacinając okolice pach, sutków lub fałdu podpiersiowego. Implanty są umieszczane pod gruczołem piersiowym, pod mięśniem piersiowym większym, niekiedy pod powięzią. Rekonwalescencja zajmuje ok. 2 tygodnie. Zdarzają się skutki uboczne, w postaci zaburzeń czucia, rozwoju torebki włóknistej wokół implantu, infekcje, krwiaki.

Przeciwwskazania dotyczą m.in. osób, które mają zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, są w ciąży, mają choroby skóry, cierpią z powodu infekcji i nowotworów.

Czy operacje plastyczne są refundowane?

Nieoperacyjne powiększanie piersi. Powiększenie biustu kwasem hialuronowym, tłuszczem, solą fizjologiczną

• Powiększenie biustu tłuszczem

Znacie to powiedzenie, że gdyby przenieść tłuszcz z brzucha czy pośladka na biust, byłoby idealnie?  Współcześnie to nie tylko fantazja. Do zabiegu można wykorzystać oczyszczoną tkankę tłuszczową pobraną od pacjentki. Najczęściej jest to tłuszcz z brzucha, pośladków albo ud. Zabieg jednocześnie odchudzi więc te partie ciała.

Jednorazowo wstrzykuje się ok. 250-300 ml w każdą pierś, co powiększa biust o ok. 1 rozmiar. Można powtarzać ostrzykiwanie co ok. pół roku. W pierwszych czterech tygodniach po zabiegu może nastąpić pobolewanie i mogą być zauważalne siniaki w miejscu wkłuć. Odradza się noszenie biustonosza i podwyższenie temperatury, więc lepiej zaczekaj z sauną. Dzięki wykorzystaniu własnej tkanki minimalizuje się ryzyko reakcji alergicznej.

Powiększenie biustu solą fizjologiczną

Powiększanie biustu za pomocą soli fizjologicznej umożliwia modelowanie kształtu, eliminację ewentualnych deformacji. W stosowanym żelu 98 proc. stanowi sól fizjologiczna, reszta to poliamid. Tym samym preparatem można modelować także pośladki albo ramiona. Jednorazowo można użyć do 150 ml substancji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 1,5 h.

Powiększenie biustu solą fizjologiczną nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, z wyjątkiem standardowej ostrożności w pierwszych tygodniach, gdy piersi mogą być obolałe w miejscu wprowadzania preparatu za pomocą kaniuli.

• Powiększanie biustu kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy doskonale działa, gdy chcemy ujędrnić lub wyeksponować wybrane partie ciała. Wstrzykuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest mało inwazyjny, trwa ok. 30 minut. Efekty widać do 1,5 roku. Zalecana jest rezygnacja z sauny, opalania, intensywnego sportu przez ok. 2 tygodnie.

Chociaż powiększanie biustu kwasem hialuronowym jest czasowe i nie daje spektakularnych efektów, jest to doskonała metoda dla osób, które chcą zminimalizować widoczne na piersiach skutki ciąż, karmienia piersią czy wahań na wadze. Kwas hialuronowy wypełnia, zaokrągla, odżywia skórę.

Uśmiechnięta dziewczyna

Powiększanie biustu bez zabiegu

Oto metody powiększania biustu, które nie wymagają ingerencji w organizm, jaką jest operacja lub zabieg ostrzykiwania. Niektóre z nich nie powiększają realnie piersi, ale ujędrniają ich skórę i poprawiają wygląd. Zapobiegają też skutkom starzenia i… grawitacji.

Zioła na powiększenie biustu to te, które działają estrogennie. Są to:

koper włoski
kozieradka
– koniczyna
– dziki pochrzyn (nie rośnie naturalnie w Polsce, ale jest dostępny na rynku w sklepach w postaci gotowych suplementów z jego korzenia)
– palma sabałowa (wykorzystywana również w leczeniu męskiej impotencji)
chmiel (działa również łagodząco na objawy menopauzy)

• Krem powiększający biust

Kremy, które mają przypisane działanie powiększające biust, realnie działają na zwiększenie gęstości skóry. To stąd wizualny efekt wypełnienia i powiększenia biustu. Piersi mogą być również lekko uniesione dzięki ujędrnionej i uelastycznionej skórze.

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne?

Ćwiczenia na powiększenie biustu. Czy masaż może powiększyć biust?

Możesz zadbać o swoje piersi każdego dnia, stosując kilka prostych trików:

  • spanie na plecach
  • dobrze dobrane ćwiczenia fizyczne: trenowanie mięśni podobojczykowych oraz mięśni piersiowych (większych, mniejszych, poprzecznych, zstępujących)
  • dobrze dobrany biustonosz na co dzień
  • dobrze dobrany biustonosz sportowy. „Skaczące” piersi szybciej ulegają zwiotczeniu. Jeśli intensywnie uprawiasz sport, licz się z tym, że piersi, jako tkanka tłuszczowa, ulegną zmniejszeniu.
  • Masaż piersi

Maria Głuchowska, terapeutka manualna, masażystka, przyznaje:

W salonach kosmetycznych i medycyny estetycznej w ofercie pojawiają się zabiegi masażu klatki piersiowej w celu podniesienia i uwydatnienia biustu. Coraz częściej organizowane są też eventy sponsorowane przez uniwersytety medyczne lub wydziały onkologiczne. Promują hasła, jak ważny jest masaż piersi w profilaktyce antynowotworowej.

Wciąż jednak wiedza o masażu klatki piersiowej, jako o czynniku wpływającym na zdrowie, wygląd i samopoczucie bywa lekceważona lub trywializowana. Niektóre osoby sprowadzają dotykanie tej części ciała do erotyki. Niesłusznie.

Rzadko spotykane jest, aby podczas masażu klasycznego czy relaksacyjnego masażyst(k)a czy terapeut(k)a ugniatał(a) kobiece piersi bez wyraźnego zapytania i zgody osoby masowanej – zwraca uwagę Maria Głuchowska. – Inaczej ma się sprawa klatki piersiowej u mężczyzn. Nie jest to już takie tabu, chociaż unika się dotykania okolic sutków.

Terapeutka manualna Maria Głuchowska przyznaje, że dla wielu osób wpływ masażu biustu na jego rozmiar i kondycję wciąż bywa zaskoczeniem:

Miałam taką sytuację na początku praktyki, podczas pracy na siłowni. Pacjentka szczerze zdziwiła się, po co masować piersi, skoro składają się z tkanki tłuszczowej. Zapominamy o tym, jak ważną rolę w trzymaniu prostej sylwetki i zapobieganiu bólom kręgosłupa, pełnią mięśnie: piersiowy większy i mniejszy.

Masaż piersi budzi kontrowersje. – Większość klientek na pewno zastanawia się, czy nie jest to kit marketingowy dla wyciągnięcia pieniędzy, efekt placebo lub zabieg o podtekście erotycznym sugerowany przez mężczyzn. Czy można liczyć na jakikolwiek widoczny efekt, wydając przecież spore sumy na tego typu zabiegi? – mówi Maria Głuchowska.

 

Jakie jest ryzyko związane z operacjami plastycznymi?

Specjalistka wymienia, jakie rodzaje masażu będą sprzyjać poprawie kondycji biustu:

  • Masaż izometryczny

Jest to masaż sportowy polegający na miejscowym oddziaływaniu na poszczególne mięśnie.

1) Rozluźniająco-rozgrzewające techniki nadają elastyczność tkance i przygotowują do części docelowej

2) Serie „interwałów” polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu (co np. 30 sekund) mięśni przez osobę masowaną przy wykonywaniu technik napinających przez masażystę. Dzięki temu działamy stymulująco na układ nerwowy, mobilizując do budowy tkanki mięśniowej. Istotny jest tu efekt wybudowania napięcia w mięśniach podtrzymujących piersi i podnoszących je do góry.

  • Zabieg ujędrniający

Do masażu piersi można dodać kosmetyki ujędrniające na bazie alg czy kawy, maski z błota, olejki eteryczne. Masaż jest tu formą rozprowadzenia substancji, która przy rozgrzanej tkance szybko się wchłania, przez co może działać na narządy wewnątrz klatki piersiowej m.in. serce, płuca, żołądek, wątrobę.

Stosując środki ujędrniające, które ułatwiają metabolizm, usuwamy nadmiar wody i sprawiamy, że skóra wydaje się bardziej gładka i uniesiona. Olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego, lawendy, drzewa różanego), w zależności od potrzeb, mogą działać uspokajająco lub pobudzająco, oczyszczająco lub wykrztuśnie w przebiegu chorób i dolegliwości.

  • Masaż leczniczy

W kontekście masażu leczniczego pomijanie klatki piersiowej jest bardzo szkodliwe, ponieważ skłania do ignorowania problemu zapadających się barków. Większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, przyzwyczajając nasze ciało do garbienia.

Wszystkie mięśnie są ze sobą połączone i tworzą łańcuch reakcji na dany ruch czy zmianę pozycji. Ciągłe siedzenie z rękami na kierownicy lub klawiaturze powoduje zapadnięcie się sylwetki, nieustanne napięcie i skrócenie mięśni odpowiadających za oddychanie.

Przykurczone mięśnie zabierają przestrzeń i naciskają m.in. na narządy wewnętrzne, utrudniając trawienie, lub na przeponę, utrudniając odruch zdrowego pełnego wdechu i wydechu, co w skrajnym przypadku może prowadzić do obniżonego nastroju i bólów głowy. W tym samym czasie mięśnie grzbietu są notorycznie rozciągane, osłabiając odcinek szyjny i piersiowy, również prowadząc do częstego bólu kręgosłupa, a co za tym idzie też głowy lub problemów z kończynami górnymi.

Dlatego tak ważne jest odwrócenie tych proporcji, aby to klatka szła do góry (pomóc w tym może technika sprężynowania), a barki do tyłu. Pomocny w tym jest masaż powięziowy lub uciskowy, uwalniający z napięć w obrębie dekoltu.

Czy można znaleźć pomoc wyłącznie w gabinecie specjalisty, czy możemy same wziąć swoje piersi w swoje ręce?

Samodzielne masowanie piersi, podnoszenie, „macanie” czy badanie również przynosi efekt modelowania, usprawnia przepływ limfy w okolicach pach oraz pomaga w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Często pojedyncze małe bolące napięcia przy mostku można pomylić z guzkami, którymi jesteśmy straszeni przez onkologów. Dlatego nie warto od razu panikować – tłumaczy masażystka.

Nasz organizm tworzy jedną doskonale współgrającą całość i każda część jest tak samo ważna. Wszelkie zaniechania prędzej czy później wyjdą na wierzch. Nie ma złotego leku na wszystko i każda osoba wymaga indywidualnego podejścia i indywidualnego traktowania. Dlatego przed postawieniem u siebie diagnozy i pójściem na masaż w celach zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych, ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i upewnienie się o braku przeciwwskazań – dodaje specjalistka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta trzymająca się za biust

Problemy estetyczne brodawek i ich otoczek – jak wygląda korekcja?

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Kobieta w ciąży

Rozstępy na piersiach – przyczyny, metody usuwania

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

kobieta w bieliźnie

Spanie w staniku – czy to sprawi, że piersi dłużej będą jędrne?

dermatolożki @dermatolook

Nawilżaj, masuj, chroń przed słońcem! Czy wiesz jak dbać o piersi? Sprawdź, co radzą dermatolożki

„Pielęgnujemy twarz, kremujemy nogi, szorujemy pięty – a piersi?” – pytają dermatolożki i tłumaczą, jak powinnaś dbać o skórę piersi

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

aceton, paznokcie

Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?

Kobieta trzyma herbatę w szklance

Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić

Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze

Olga Szemley, joga twarzy

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek? Radzi joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?

Jak dobrze myć zęby? Duet szczotka i pasta nie stanowi nawet połowy sukcesu

Kobieta ćwiczy

Joga wydaje ci się nudna? Sprawdź zatem, co może dać ci Ashtanga

Przedłużanie włosów – dobre dla każdego? Metody i ceny przedłużania włosów

Olejek z drzewa herbacianego – moc właściwości w małej kropelce

Kobieta

Obrzęk twarzy w miejscach podania kwasu hialuronowego reakcją po szczepieniu przeciw COVID-19

Manicure japoński / istock

Manicure japoński – co każda z nas powinna o nim wiedzieć?

W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?

kobieta włosy

Olejowanie włosów – metody olejowania, polecane olejki

Noworoczny detoks w kosmetyczce

4 noworoczne postanowienia kosmetyczne, które doceni twoja skóra

Agnieszka Zielińska

Demakijaż oczu. Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]

Najpopularniejsze

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Mezoterapia igłowa – wskazania, przebieg, efekty, przeciwwskazania

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Phenoxyethanol – czy jego zawartość w kosmetykach powinna nas niepokoić? Odpowiada kosmetolożka

Po co mężczyźnie sutki?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

olej z owocu kokosa

Olej kokosowy na włosy – jak działa i jak do prawidłowo stosować?

Karboksyterapia – co to jest, efekty, przeciwwskazania

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?