Przejdź do treści

Primer kwasowy – co to jest, zasady stosowania, błędy w aplikacji

Primer kwasowy
Primer kwasowy – co to jest, zasady stosowania, błędy w aplikacji Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trudno wyobrazić sobie stylizację paznokci z wykorzystaniem żelu, akrylu bądź lakieru hybrydowego bez zastosowania primera. To od niego zależy trwałość stylizacji. Primery kwasowe (w odróżnieniu od bezkwasowych) przeznaczone są do przygotowania paznokci ze szczególnie problematyczną płytką. Aby jednak ich nie uszkodzić ani nie wywołać negatywnych konsekwencji zdrowotnych, niezwykle istotne jest właściwe stosowanie preparatu.

Kwasowy primer do paznokci – co to jest?

Primer jest produktem, bez którego trudno wyobrazić sobie stylizacje paznokci. To on bowiem zapewnia żelowi, akrylowi i lakierowi hybrydowemu odpowiednią przyczepność do płytki. Jest to możliwe dzięki jego hydrofobowym i hydrofilowym właściwościom. Z jednej strony więc przywiera do hydrofilowej powierzchni paznokcia, a z drugiej – wiąże ją z hydrofobowym akrylem lub żelem. Stosując więc primer pod hybrydę, możliwe jest wykonanie manicure nawet na paznokciach niepoddających się łatwo stylizacji (np. wskutek zmian hormonalnych).

Primer podwyższa również pH naturalnej płytki z poziomu ok pH 6-7 do pH 11, charakterystycznego dla produktów używanych do stylizacji. Ponadto działa odtłuszczająco, ponieważ rozpuszcza cząsteczki oleju, jakie pokrywają paznokcie.

Kwasowy primer do hybryd zawiera w składzie do 83 proc. kwasu metakrylowego. Ma intensywny i drażniący zapach. Jeśli jednak wywoła łzawienie, katar czy kaszel, to objawy te szybko ustępują, gdy przestaniesz go wdychać.

Paznokcie

Primer kwasowy czy bezkwasowy? Różnice

Podstawową różnicą pomiędzy primerem kwasowym a bezkwasowym jest typ wiązań pomiędzy płytką paznokciową a żelem lub akrylem. W pierwszym wypadku powstają dwa ich rodzaje – wodorowe i kowalencyjne. Natomiast stosując preparat bezkwasowy, powstaje wyłącznie wiązanie kowalencyjne. Różnicą pomiędzy dwoma primerami jest także skład chemiczny. Bazą kwasowego jest kwas metakrylowy, natomiast bezkwasowego – octan etylu. W efekcie preparat drugiego typu jest mniej drażniący, co sprawia, że nawet po nałożeniu większej jego ilości nie powoduje nadmiernego wysuszenia płytki. 

Stylistki paznokci wykorzystują primer kwasowy przede wszystkim do wykonania manicure na płytkach problematycznych. Natomiast produkt na bazie octanu etylu ma bardziej uniwersalne zastosowanie, a przy tym jest uważany za bezpieczniejszy, ze względu na mniejszy potencjał uczulający i drażniący.

Zasady stosowania kwasowego primera do paznokci

Przed nałożeniem primera należy delikatnie zmatowić płytkę przy użyciu bloku polerskiego. Następnie odtłuść ją przy użyciu przeznaczonego do tego preparatu. Dopiero po wstępnym przygotowaniu możesz nałożyć primer kwasowy.  Do aplikacji użyj pędzelka. Nałóż niewielka ilość preparatu na środek płytki. Primer pokryje ją równomiernie, pozostawiając charakterystyczny biały osad. Gdy preparat odparuje – możesz przejść do właściwej stylizacji i rozpocząć nakładanie żelu, akrylu lub lakieru hybrydowego.

Jak nakładać primer – najczęstsze błędy

Primer kwasowy jest produktem do profesjonalnej stylizacji paznokci. Z tego powodu powinien być wykorzystywany wyłącznie w salonach kosmetycznych. Rosnąca popularność samodzielnego wykonywania manicure sprawiła jednak, że coraz więcej kobiet samodzielnie nakłada primer pod żel, czy akryl. Nietrudno wówczas o błędy. Do tych najczęściej popełnianych należą:

  • nakładanie primera kwasowego na płytkę bardzo delikatną i łamliwą,
  • aplikacja preparatu na wcześniej nałożony już żel czy akryl, a nie wyłącznie na naturalną płytkę,
  • przemywanie nałożonego primera kwasowego odtłuszczaczem,
  • stosowanie lampy utwardzającej,
  • nakładanie zbyt dużej ilości preparatu,
  • pokrywanie primerem kwasowym skórek otaczających paznokieć.

Czy primer kwasowy jest szkodliwy?

Prawidłowo stosowany primer kwasowy nie jest szkodliwy. Jeśli używany jest w źle wentylowanym pomieszczeniu, może co prawda wywołać reakcję w postaci kaszlu, łzawienia i kataru, jednak objawy te ustępują wkrótce po tym, jak przestaniesz wdychać kwas metakrylowy. Poważniejsze konsekwencje może wywołać długotrwały i częsty kontakt z primerem na bazie kwasu metakrylowego.

Dlaczego łamią się paznokcie?

W przypadku regularnie wykonywanych stylizacji możesz zaobserwować u siebie nie tylko alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, ale również:

  • silne podrażnienie oczu i gardła,
  • astmę,
  • zmiany neurokognitywne (np. problemy z koncentracją, czy pogorszenie pamięci),
  • podrażnienie dróg oddechowych,
  • podrażnienie przewodu pokarmowego,
  • neuropatię.

Czy primer kwasowy niszczy paznokcie?

Może doprowadzić do przesuszenia płytki, podrażnienia skóry wokół, reakcji alergicznej, a nawet negatywnie wpłynąć na prawidłowy wzrost paznokci. Ma to jednak miejsce tylko wówczas, jeśli preparat nakładany jest w zbyt dużej ilości lub w postaci kilku warstw.

Primer kwasowy zwykle zastępowany jest przez stylistki primerem bezkwasowym, jeśli manicure wykonywany jest u kobiety ciężarnej. Kwas metakrylowy ze względu na działanie drażniące może wywołać w takim wypadku silniejszą reakcję (w tym reakcję alergiczną). Wdychany często i w dużych ilościach ma ponadto działanie fetotoksyczne (negatywnie wpływa na płód), dlatego powinnaś ograniczyć kontakt z tym preparatem w czasie ciąży, jeśli pracujesz jako stylistka paznokci.

 

Źródła:

  1. D. Błotna, Primer. Dlaczego jest tak ważny dla stylizacji?, „Paznokcie” 2016, nr 2, s. 10–11.
  2. E. Hejman-Lenga, Paznokcie a ciąża, „Akademia Paznokcia” 2014, nr 1, s. 28–29.
  3. N. Mnich, K. Kordus, Związek produktów do zdobienia paznokci z występowaniem reakcji alergicznej i podrażnieniowej wśród kobiet poddających się stylizacji paznokci, s. 109 – 122.
  4. U. Ptaszek-Rohde, Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci, „Świat Przemysłu Kosmetycznego”  2020, nr 1, s. 81–83.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: