Przebarwienia po trądziku – jak powstają i jak się ich pozbyć?
Przebarwienia po trądziku przybierają najczęściej formę czerwonych lub różowych plamek. Zdecydowanie lepiej zapobiegać temu problemowi niż go leczyć, jednak czasem nie mamy na to żadnego wpływu. Jak zatem można usuwać przebarwienia po trądziku? Jakie zabiegi i kosmetyki sprawdzą się tutaj najlepiej?
Przebarwienia po trądziku – czym są? Jak powstają?
Przebarwienia po trądziku to problem wielu osób. Są to mniejsze lub większe plamki, które pojawiają się na skórze w wyniku choroby. Stanowią one efekt długiego chorowania na trądzik oraz dużego jego nasilenia. Czasem są też rezultatem nieprawidłowego leczenia oraz niewłaściwej higieny. Często występują również u tych osób, które rozdrapywały oraz wyciskały zmiany trądzikowe – w takich sytuacjach pojawia się stan zapalny, a skóra nie goi się w pełni prawidłowo.
Jeżeli skóra ze stanem zapalnym zostanie dodatkowo wyeksponowana na promieniowanie UV, istnieje jeszcze większa szansa na to, iż nabawi się ona przebarwień. Pamiętaj, że przebarwienia ciemnieją pod wpływem słońca, co z kolei sprawia, że jeszcze trudniej jest się ich pozbyć.
Ponadto bardzo ważne jest, aby starannie dobierać kosmetyki – jeśli nie będą one odpowiednio dopasowane do twojej skóry, mogą ją przesuszać, a co za tym idzie – uszkadzać ją oraz powodować trudności w procesie gojenia.
Co na przebarwienia po trądziku sprawdzi się najlepiej?
Można na wiele sposobów pozbywać się przebarwień po trądziku, metodę należy jednak dobrać indywidualnie do potrzeb swojej skóry. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, skonsultuj się ze swoim dermatologiem. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz walczyć z przebarwieniami, tym większa szansa na ich wyeliminowanie. Oto kilka najpopularniejszych sposobów, które ci w tym pomogą.
Przebarwienia na twarzy a zabiegi
Jak pozbyć się przebarwień po trądziku? Najlepiej przy pomocy odpowiednich zabiegów.
Laseroterapia
Laseroterapia pozwala stosunkowo szybko pozbyć się przebarwień – można wręcz powiedzieć, że jest to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod. Dzięki niej można wyeliminować martwy naskórek, jak również i zmiany pod skórą. Stymuluje ona proces regeneracji skóry, w wyniku czego jest ona rozjaśniona i wygładzona. Czasem nie wystarczy jednak jeden zabieg, należy wówczas przeprowadzić ich całą serię, zwłaszcza jeśli na skórze występują także blizny.
Mikrodermabrazja
Ten zabieg polega na złuszczaniu naskórka, co również ma na celu pobudzanie skóry do szybszej regeneracji. Jego ścieranie odbywa się w tym przypadku przy pomocy mikrokryształków. Mikrodermabrazję można też samodzielnie przeprowadzać w domu, jednak wymaga to szczególnych środków ostrożności, aby przypadkiem nie naruszyć i nie podrażnić skóry.
Przebarwienia na skórze a pielęgnacja
Odpowiednia pielęgnacja to kolejny sposób na redukcję przebarwień na twarzy.
Krem na przebarwienia
Jeśli zmagasz się z opisywanym problemem, możesz wypróbować również krem na przebarwienia. Niektóre tego typu produkty zdadzą egzamin nawet przy cerze wrażliwej. Pomagają one złagodzić istniejące zmiany, sprawiają, że skóra zyskuje równomierny koloryt, a przy okazji staje się promienna. Zwróć uwagę zwłaszcza na krem z retinolem, który redukuje drobne przebarwienia oraz stymuluje procesy regeneracyjne skóry. Co to jest retinol? To pochodna witaminy A, która wykorzystywana jest m.in. w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, a także uelastycznia i ujędrnia skórę. Zainteresować cię powinny również kosmetyki na bazie kwasów AHA, które działają w podobny sposób.
Peeling
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się przebarwień na twarzy przy pomocy kosmetyków, koniecznie wypróbuj peeling. Jego systematyczne stosowanie (np. co kilka lub kilkanaście dni) pomoże ci usuwać martwy naskórek oraz wyrównywać koloryt skóry. Stanie się ona również gładka i napięta, a nieestetyczne przebarwienia – bledsze i mniej widoczne. Pamiętaj, że tego typu kosmetyk należy odpowiednio dobrać do typu skóry. Przykładowo, w przypadku cery wrażliwej warto zainwestować w delikatniejszy peeling enzymatyczny.
Witamina C na twarz
Jeśli masz przebarwienia, możesz wypróbować kurację z witaminą C, np. w formie serum. Skutecznie redukuje ona nie tylko zmiany potrądzikowe, ale też te powstałe pod wpływem słońca bądź zmian hormonalnych. Doskonale sprawdzi się również w przypadku czerwonawych zmian pozapalnych. Ważne jest to, że zapobiega pojawianiu się kolejnych przebarwień.
Oleje
Twoim sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami mogą być także oleje, np. olej różany. Wystarczy niewielką jego ilość zaaplikować na dłonie, a następnie wmasować w skórę twarzy – oczywiście musi ona być wcześniej dokładnie oczyszczona. W olejku różanym znajduje się witamina A, która stymuluje regenerację skóry oraz powoduje szybsze znikanie przebarwień.
Przebarwienia potrądzikowe a domowe sposoby
Istnieją również domowe sposoby, które pomagają niwelować potrądzikowe przebarwienia na twarzy. Przykładowo, stan cery poprawia tonik z ogórka, który łagodzi stany zapalne oraz rozjaśnia cerę. Czasem warto wypróbować również sok z cytryny – odżywia on i regeneruje komórki skóry, a do tego posiada właściwości rozjaśniające.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34468934/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
się ten artykuł?