Przerzedzenie włosów i „poszerzający się przedziałek”? To może być łysienie androgenowe
Pojawia się nieco rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. U pań nie objawia się charakterystycznymi dla panów „zakolami”, ale przerzedzeniem włosów i „poszerzającym się” przedziałkiem. Łysienie androgenowe, choć jest nazywane łysieniem „typu męskiego”, to problem, który spotyka również dziewczyny. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Joanna Skrzypczak, znana na Instagramie jako Ekspert Kosmetyczny.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe u kobiet?
Łysienie androgenowe zazwyczaj wywołane jest przez hiperandrogenizm, czyli zwiększony poziom hormonów męskich we krwi (zwykle testosteronu), spowodowany jest nadmierną ich produkcją w jajnikach lub nadnerczach. To zaburzenie hormonalne u kobiet może mieć źródło w zespole policystycznych jajników (PCOS) i innych schorzeniach narządów płciowych żeńskich. Może też zostać wywołane przez przyjmowanie niektórych leków hormonalnych. Nierzadko towarzyszy mu hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała, oraz wypryski na plecach czy pupie.
Nie ma sposobu, by raz na zawsze rozprawić się z łysieniem androgenowym, ale są sposoby, które pomagają radzić sobie z tym problemem. Pisze o tym na swoim profilu na Instagramie „Ekspert kosmetyczny”:
„Od razu zaznaczam, że nie ma cudów, po stosowaniu magicznych specyfikacji, tabletek i dziwnych internetowych poradników. Po płynie do higieny intymnej nie rosną 'baby hairy’. Nie da się tego zastosować, ale da się SPOWOLNIĆ”.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe? Otóż obok przerzedzających się włosów warto zwrócić na objawy, o których mówi Joanna Skrzypczak:
„Włosy tworzą się coraz bardziej cieńsze – zminiaturyzowane, zespoły mieszkalne z mniejszą ilością włosów. Pojawia się też łojotok. Napięcie skóry głowy. Tutaj nie będziecie mieć nadmiernego wypadania włosów, a zauważalna jest mniejsza ilość włosów”.
Tyle w temacie objawów objawy, a jak się leczy „poszerzający się przedziałek”?
Łysienie androgenowe u kobiet – leczenie
„Chciałabym żebyście wiedziały, bez wywiadu, badań krwi i badania trichoskopowego nie da się określić, czy macie łysienie androgenowe” – pisze Joanna Skrzypczak.
Jak jednak zaznacza kosmetolożka, wyniki badań mogą pokazać podwyższony poziom hormonów, ale zdarzają się sytuacje, gdy wyniki nic nie pokażą, bo problem może być dziedziczny. Do tego zdarza się łysienie mieszane, czyli i telogenowe i androgenowe jednocześnie.
Podstawą leczenia jest wyrównanie hormonów we współpracy z endoginekologiem. Ekspert kosmetyczny wymienia specyfiki, które najczęściej są stosowane w leczeniu farmakologicznym:
- finasteryd – lek którego głównym działaniem jest redukcja konwersji testosteronu w DHT (dihydrotestosteron), uszkadzający mieszki włosowe (dla kobiet w wieku menopauzalnym);
- dutasteryd – podobnie jak ten pierwszy stosowany jest do leczenia przerostu prostaty, a w niektórych krajach dopuszczony jako lek przeciw łysieniu „typu męskiego”;
- flutamid – niesteroidowy lek o działaniu antyandrogenowym;
- hormonalna terapia zastępcza stosowana przy menopauzie;
- estrogeny w tabletkach antykoncepcyjnych.
Jeżeli natomiast chodzi o trychologię kosmetyczną, to – jak mówi Skrzypczak – „robimy kurację szokową”. Co się kryje pod tym pojęciem? Mezoterapia, dermapen, laser, lampy LED, opaski z laserem LLLT („genialne uzupełnienie terapii trychologicznej w domu”) oraz masaże – wymienia specjalistka. Innymi słowy „poprawiamy krążenie, zmniejszamy uszkodzenia skóry głowy”
Ponadto, wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny, „dbamy o środowisko wzrostu”, czyli robimy peelingi skóry głowy, stosujemy wcierki, ewentualnie suplementy dobrane przez trychologa bądź lekarza.
Ekspert Kosmetyczny
Joanna Skrzypczak jest magistrem kosmetologii i szkoleniowcem. W mediach społecznościowych funkcjonuje jako Ekspert Kosmetyczny – jej profil na Instagramie obecnie obserwuje niemal 16 tys. obserwatorów. Sukces specjalistki tkwi w tym, że chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i pielęgnacji skóry.
Każdy post napisany jest zrozumiałym dla internautów językiem, a podejmowane przez nią tematy zazwyczaj bardzo celnie oddają zagadnienia, które interesują ludzi.
RozwińZobacz także
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
„Wizyta u psychiatry nie boli”. Trycholog Magdalena Kania o tym, jak ważne w procesie leczenia jest zadbanie o psychikę
Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość – czym się różnią i jakie dolegliwości skórne mogą wywoływać?
się ten artykuł?