Przejdź do treści

Serum z witaminą C – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Serum z witaminą C - działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Serum z witaminą C to kosmetyk o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Może być używane zarówno przez osoby młode, jak i dojrzałe. Witamina C na twarz działa odmładzająco, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi stany zapalne. Serum z wit C może być stosowane przez osoby młode, dotknięte problemem trądziku, jak i osoby dojrzałe, borykające się z takimi oznakami upływającego czasu jak przebarwienia, zmarszczki czy wiotkość skóry. 

 

Czym jest serum? 

Serum to preparat pielęgnujący skórę o skoncentrowanej formule, który polecany jest osobom borykającym się z konkretnymi defektami estetycznymi. Cechuje się wysokim stężeniem związku aktywnego, znacznie większym niż w kremie. Przekłada się to na bardzo efektywne działanie i możliwość uzyskania szybko zauważalnych efektów. Ponadto serum to kosmetyk o lekkiej konsystencji, co zapewnia możliwość stosowania go pod krem i sprzyja natychmiastowemu wchłanianiu.  

Serum z witaminą C – działanie

Serum do twarzy z witaminą C to kosmetyk, który dedykowany jest skórze wiotkiej, która utraciła swoją jędrność, cerze z przebarwieniami czy bliznami potrądzikowymi. Z racji intensywnego działania, serum z witaminą C wymaga aplikacji niewielkiej jego ilość w przeciwieństwie do kremu z witaminą C, który jest kosmetykiem o bardziej łagodnej formule. Może być on stosowany w codziennej pielęgnacji, a najskuteczniejszy będzie wówczas, gdy zastosujemy go łącznie z serum. Godnym polecenia kosmetykiem z witaminą C jest także krem pod oczy. 

Serum na twarz z witaminą C – dla kogo?

Po serum z witaminą C mogą sięgać osoby młode, borykające się z problemem nadmiernego łojotoku skóry, mogącego prowadzić do jej przesuszania, a także rozwoju trądziku. Zawierające vit C serum sprawdza się przy cerze trądzikowej, gdyż witamina ta wykazuje działanie przeciwzapalne. Ponadto może rozjaśniać przebarwienia potrądzikowe.  

Kiedy zacząć stosować serum z witaminą C? 

  • Po ten kosmetyk mogą sięgać na pewno osoby po 25 roku życia, które chcą spowolnić procesy starzenia się skóry i zastosować skuteczną profilaktykę anti-aging. 
  • Skóra, na której widoczne są pierwsze oznaki starzenia, pokocha serum z witaminą C za działanie odmładzające. Taki kosmetyk zwiększy jędrność i elastyczność skóry oraz zapewni jej regenerację. 
  • Preparat doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej u osób z trądzikiem czy przebarwieniami 

Oznacza to, że po witaminowy kosmetyk mogą sięgać zarówno osoby młode, jak i dojrzałe panie.  Wszystko dlatego, że witamina C uczestniczy w procesie syntezy kolagenu, zatem przyczynia się do wzmocnienia struktury skóry. Znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych witamina C neutralizuje wolne rodniki, przez co może wzmacniać skórę, a także wspomagać jej ochronę przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C docenią szczególnie osoby narażone na działanie wolnych rodników w efekcie: 

  • palenia papierosów 
  • nieodpowiednio zbilansowanej diety 
  • zanieczyszczeń środowiskowych 
  • stresu. 

Witamina C uszczelnia ściany naczynek krwionośnych, zatem serum witaminowe może sprawdzić się także w pielęgnacji cery naczynkowej, cechującej się powstawaniem rumienia i pękających naczynek krwionośnych. 

Jak stosować witaminę C na twarz? 

Kosmetyki z witaminą C warto stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, najlepiej z kremem. Wówczas kosmetyki działają synergistycznie, wzmacniają swoje działanie, a krem zapobiega odparowywaniu wody i niektórych składników serum z witaminą C. Jak stosować kosmetyk? Serum nakładane jest na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyku – wystarczy kilka kropli preparatu. Jeśli serum z witaminą C ma lekką, rzadką konsystencję, wówczas można zaaplikować je bezpośrednio na twarz, nakładając po kropli preparatu na czoło, policzki, nos, podbródek oraz szyję. W przypadku bogatszej konsystencji serum można nałożyć najpierw preparat na dłoń i rozgrzać, a dopiero potem – aplikować na twarz. Po wchłonięciu serum można nałożyć odpowiedni krem na twarz. 

Należy pamiętać, że serum z witaminą C wymaga odpowiedniego przechowywania. Wskazane jest unikanie ekspozycji kosmetyku na działanie światła i ciepła. Serum najlepiej zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia, gdy preparat zmieni kolor lub zapach – lepiej nie używać dłużej kosmetyku. 

Jak sprawdzić skład serum z witaminą C? 

Witamina C wykorzystywana w kosmetologii ma wiele form. Może to być czysta postać witaminy C, jak i jej pochodne. Analizując skład serum warto zwrócić uwagę, czy zawiera ono jedną z postaci witaminy C: 

  • kwas askorbinowy, czyli czysta postać witaminy C (Ascorbic acid), cechująca się niestabilnością wynikającą z podatności na działanie czynników zewnętrznych; może podrażniać wrażliwość skórę; 
  • tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl ascorbate), występujący w postaci żółtego oleju i głęboko penetrujący do skóry właściwej, wyróżnia się najwyższą skutecznością i tolerancją przez skórę; 
  • palmitynian askorbylu (Ascorbyl palmitate), czyli rozpuszczalny w tłuszczach odpowiednik kwasu askorbinowego; wyróżnia się dużą stabilnością, ale niewielką aktywnością biologiczną; 
  • sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium ascorbyl phospate), związek wykazujący działanie antybakteryjne, zatem doskonale sprawdzający się w pielęgnacji skóry trądzikowej; 
  • sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium ascorbyl phospate), związek rozpuszczalny w wodzie, a zatem nie mający zdolności przenikania w głąb skóry; 
  • glukozyd askorbylu (Ascorbyl glucoside), czyli forma kwasu askorbinowego stabilizowana cząsteczką glukozy; wyróżnia się wysokim stopniem penetracji w głąb skóry, co przekłada się na wysoką skuteczność działania

Wysoką skutecznością cechują się kosmetyki zawierające liposomalną witaminę C. Wówczas związek aktywny zamknięty jest w nanolipidach o średnicy 259 nm, zbudowanych z naturalnych fosfolipidów. Umożliwia to penetrację witaminy C w głąb skóry. 

Kosmetyki do twarzy mogą różnić się zawartością witaminy C. Zazwyczaj kremy pod oczy zawierają od 3% do 5%, natomiast witamina C na twarz stosowana jest w stężeniach od 5% do 30%. Im wyższa zawartość witaminy C, tym mocniejsze działanie serum. 

 

Bibliografia: 

  1. Pullar JM, Carr AC, Vissers MCM. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. 2017 Aug 12;9(8):866. doi: 10.3390/nu9080866. PMID: 28805671; PMCID: PMC5579659. 
  2. Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013 Apr;4(2):143-6. doi: 10.4103/2229-5178.110593. PMID: 23741676; PMCID: PMC3673383. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: