Przejdź do treści

Serum z niacynamidem – jak je stosować? Z czym łączyć niacynamid?

Serum z niacynamidem – jak je stosować? istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Serum z niacynamidem to jeden z niezwykle popularnych kosmetyków wśród kobiet w ostatnim czasie. Nic w tym dziwnego. Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3, to doskonały sposób na pielęgnację niemal każdego rodzaju skóry. Ponieważ łączyć można go z wieloma składnikami, wśród mnogości produktów każda z pań z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jak zatem stosować niacynamid?

Niacinamide – co to jest? 

Niacynamid, nazywany także witaminą PP, niacyną lub niacynamide, to amid kwasu nikotynowego, który z uwagi na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Sprawdza się on jako element pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry – z problemami trądzikowymi, z przebarwieniami, z pierwszymi oznakami starzenia, suchej, poszarzałej i zmęczonej. Dobór odpowiedniego kremu z niacynamidem lub serum z witaminą B3 należy jednak poprzedzić dokładną analizą swoich potrzeb. Dlaczego? Przede wszystkim musisz pamiętać, że dostępne na rynku produkty zawierają różne stężenie niacynamidu, które to ma ogromny wpływ, na efekty jakich możesz się spodziewać. 

Co to jest serum? 

Krem z niacynamidem, tonik, emulsja, a może serum? Warto pamiętać, że produkty te znacznie między sobą się różnią. Czym jest zatem serum? Jest to silnie skoncentrowany produkt, który charakteryzuje się znacznie większym stężeniem aktywnego składnika niż w zwyczajnym kremie. Wybierając serum z niacynamidem, a nie krem, możesz spodziewać się zatem znacznie silniejszego działania.  

Jak stosować serum? Najbardziej skuteczne będzie jego nakładanie na noc, tak aby zawarte w nim substancje mogły dokładnie wniknąć w skórę. Pamiętaj, że jeśli zastosujesz je na dzień, powinnaś nanieść na twarz także krem – serum nie zawiera bowiem na ogół filtrów przeciwsłonecznych i innych substancji ochronnych. 

Stężenie niacynamidu w serum 

Kluczowe w stosowaniu serum z niacynamidem, dla efektów, których możesz się spodziewać, jest stężenie związku w produkcie. Najczęściej spotkasz się ze stężeniem od 2 lub 3 do 5 proc., choć na rynku dostępne są także preparaty z niacynamidem o stężeniu 10 proc., a nawet 15 proc. Decydując się na konkretny produkt, pamiętaj o kilku zasadach: 

  • Minimalne stężenie niacynamidu w produkcie, które przyniesie jakiekolwiek rezultaty, wynosi 2 proc. Taki kosmetyk poprawi kondycję twojej skóry – stanie się ona wyraźnie rozświetlona. Regularne stosowanie serum z niacynamidem z 2 proc. stężeniem związku pozwoli ci także wyregulować produkcję sebum – twoja skóra nie będzie się zatem nadmiernie przetłuszczać. Niewielkie stężenie niacynamidu w serum to także doskonały sposób na rozpoczęcie pielęgnacyjnej przygody z tym związkiem 
  • Stężenie 5 proc. niacynamidu pozwoli ci osiągnąć mocniejszy efekt rozjaśnienia przebarwień i skutecznie uporać się z trądzikowymi zmianami. Powinnaś jednak przygotować się na lekkie zaczerwienienie, a nawet złuszczenie naskórka. Wyższe stężenie niacynamidu warto wybrać wtedy, gdy twoja skóra jest już nieco przyzwyczajona do tego związku. 
  • Wyższe stężenia niacynamidu w serum –  od 10 do 15 proc. – polecane jest dla osób, które borykają się z dużymi zmianami trądzikowymi, a ich skóra nie jest skłonna do podrażnień. Tak wysokie stężenie stosowane jest często w produktach, w których łączy się witaminę B3 z innymi związkami aktywnymi. 

Z czym łączyć niacynamid? 

Niacynamid można łączyć z niemal wszystkimi składnikami. Wyjątkiem są kwasy, które z uwagi na inne pH obniżają jego skuteczność. Podobnie jest w przypadku łącznego stosowania witaminy C i niacynamidu. A z czym najlepiej łączyć witaminę B3?  

  • niacynamid i kwas hialuronowy – składniki te charakteryzują się silnymi właściwościami nawilżającymi i przywracającymi barierę hydrolipidową skóry; ich połączenie to doskonały wybór dla posiadaczek mocno wysuszonej skóry; 
  • niacynamid i cynk – takie połączenie szczególnie polecane jest posiadaczkom cery tłustej i trądzikowej; właściwości przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum cynku doskonale uzupełniają działanie niacynamidu; 
  • niacynamid i retinol – niacynamid doskonale łagodzi niepożądane skutki retinolu, czyli podrażnienie, zaczerwienie i wysuszenie; niektórzy zalecają jednak, że najlepiej łączyć je nie w jednym produkcie, ale w kuracji – nakładając niacynamid na dzień, a retinol na noc. 

Na rynku znajdziesz także wiele produktów, w których niacynamid jest tylko dodatkiem. Łączony jest on z hydrolatami kwiatowymi, prebiotykami, czy olejkami. 

Źródła: 

  1. biotechnologia.pl/kosmetologia/uniwersalny-niacynamid,15432 (dostęp 23.06.2022), 
  2. M.Zasada „Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry” Kosmetologia Estetyczna 5/2016. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: