Siemię lniane na włosy – właściwości, sprawdzone przepisy
Właściwości prozdrowotne siemienia są znane od wieków, jednak dopiero od niedawna mówi się o pozytywnym wpływie siemienia lnianego na włosy. Nie powinno to dziwić. Te małe, niepozorne ziarenka kryją w sobie wiele witamin i minerałów, a nawet nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Warto włączyć je zatem nie tylko do swojej diety, ale też do pielęgnacyjnej rutyny. Jakie są efekty siemienia lnianego na włosach i jak je stosować? Jak wykorzystać glut z siemienia lnianego? Czym jest maska, odżywka, a czym płukanka z siemieniem?
Siemię lniane na włosy – rodzaje i skład siemienia
Siemię lniane to małe ziarenka lnu pospolitego, który najbardziej znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Jego bogaty skład przysporzył mu jednak wielu entuzjastów wśród zwolenników naturalnych sposobów pielęgnacji włosów. Na włosy możemy wykorzystywać siemię brązowe lub złociste.
Siemię brązowe jest bardziej popularne i częściej spotykane. Jednak to siemię złociste zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka oraz kalorii. Różnice są jednak niewielkie.
Siemię lniane to bogactwo aktywnych biologicznie składników. Wśród zawartych w nim witamin wymienić można:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B tj. B1, B2, B3, B6,
- witaminę C,
- witaminę D,
- witaminę E,
- witaminę K,
- kwas foliowy.
Do wartościowych składników mineralnych zalicza się ponadto:
- wapń,
- magnez,
- fosfor,
- miedź,
- cynk,
- żelazo,
- potas.
Siemię lniane jest też doskonałym źródłem białka – ma między 20 a 30 proc. – oraz błonnika. Zawiera on również nienasycony kwas tłuszczowy omega 3. Jest to jednak kwas alfa-linolenowy – ALA, zatem inny niż występujący w rybach – DHA i EPA. Taka postać kwasu omega posiada przede wszystkim silne właściwości przeciwzapalne.
Jak stosować nasiona lnu na włosy – odżywki, maski, płukanki czy picie siemienia?
Siemię lniane warto stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Picie siemienia lnianego na włosy ma pozytywny wpływ głównie na ich kondycję oraz wzrost. Dzięki obecności kwasów omega 3 w postaci ALA, siemię działa przeciwzapalnie. Powodem wypadania włosów są zaś na ogół stany zapalne. Stosowanie siemienia lnianego na ich wypadanie sprowadza się zatem do zlikwidowania stanów zapalnych w organizmie. Ważne jednak, aby na stałe włączyć siemię do swojej diety.
Zewnętrznych sposobów stosowania nasion lnu jest mnóstwo:
- odżywka z siemienia lnianego,
- maska z siemienia lnianego na włosy,
- płukanka z siemienia lnianego,
- żel z siemienia lnianego na włosy.
Choć na rynku znajdziesz wiele gotowych produktów z siemieniem lnianym w składzie, to jednak największą popularnością cieszą się przygotowane samodzielnie kosmetyki naturalne. Dzięki nim osiągniesz też najlepsze efekty i masz pewność, że zawarte w nich składniki to nasiona lnu, a ich stężenie jest odpowiednio wysokie.
Siemię lniane na włosy – efekty stosowania
Jakie efekty osiągniesz stosując siemię lniane na włosy? Regularne stosowanie siemienia lnianego przyniesie wiele korzyści twoim włosom – poprawi ich wygląd, kondycję oraz pozytywnie wpłynie na ich wzrost.
Włosy stają się silniejsze i rosną w szybszym tempie, a wszystko to dzięki witaminom z grupy B, które wzmacniają włosy. Witamina E, jako naturalny przeciwutleniacz, neutralizuje działanie wolnych rodników na skórę głowy, co powoduje przyrost włosów. Zawarte w siemieniu lignany, regulują zaś gospodarkę hormonalną całego organizmu, przez co włosy rzadziej wypadają. Stosowanie siemienia lnianego na włosy zapewni ci zatem gęstą i bujną fryzurę.
Pozytywne działanie siemienia lnianego na skórę głowy przejawia się także w zapewnieniu jej optymalnego poziomu nawilżenia. Spowolnienie produkcji łoju powoduje, że włosy mniej się przetłuszczają, a twoja fryzura dłużej zachowuje świeżość.
Włosy stają także bardziej elastyczne, są pełne blasku i wyraźnie delikatniejsze w dotyku. Dzięki kwasom omega 3 pasma są także bardziej sprężyste, stąd pozytywne opinie o stosowaniu siemienia lnianego na włosy kręcone.
Szczególnie polecane jest także siemię lniane na rozjaśniane włosy. Na skutek takiego zabiegu stają się one bowiem przesuszone i mają tendencję do puszenia. Nasiona lnu nawilżają je i wygładzają.
Jak nakładać siemię lniane na włosy – domowe przepisy
Podstawą domowych kosmetyków z siemieniem lnianym na włosy jest żel, nazywany często „glutkiem z siemienia lnianego na włosy” lub „lnianym glutem”. Skąd ta nazwa? Produkt ten ma bowiem charakterystyczną postać – kleistej, ciągnącej, gęstej cieczy.
Jak przygotować gluta z siemienia lnianego? Oto podstawowy przepis:
- około 50 g ziaren lnu, najlepiej niezmielonych,
- litr wody.
Siemię lniane zalej wodą i gotuj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Kiedy uzyskasz konsystencję gęstego kisielu, zdejmij z ognia, ostudź i przechowuj w lodówce.
Tak przygotowany produkt jest bazą do wielu maseczek i odżywek, ale może też być pity – w takiej sytuacji przepis na siemię lniane do picia możesz nieco zmodyfikować, zmieniając proporcje wody.
Oto kilka sprawdzonych pomysłów na domowe odżywki i maski do włosów z siemienia lnianego:
Żel z siemienia lnianego na kręcone włosy
- 20 g siemienia lnianego,
- 500 ml wody,
- pół łyżeczki miodu.
Gotuj siemię lniane z wodą przez około pięć minut. Odcedź, dodaj miód i ostrożnie wymieszaj. Żel możesz przechowywać przez kilka dni w lodówce. Sprawdzi się on do stylizacji kręconych włosów – nałóż nieco produktu na dłonie, rozetrzyj, wmasuj w wilgotne włosy i pozostaw do wyschnięcia.
Maseczka do włosów z siemienia lnianego
- 50 g siemienia lnianego,
- litr wody.
Przygotuj glutka lnianego, a następnie przecedź go przez sitko lub gazę – tak, aby w masce do włosów nie pozostały ziarenka siemienia. Nakładaj ją na wilgotne włosy i skórę głowy, pozostaw przez około godzinę, a następnie dokładnie spłucz. Taką maseczkę z siemienia lnianego możesz stosować raz na tydzień.
Drożdżowa odżywka do włosów z siemieniem lnianym
- trzy łyżki siemienia lnianego,
- 500 ml wody,
- pół kostki drożdży,
- łyżka miodu.
Z siemienia i wody ugotuj glutka, według bazowego przepisu i odcedź przez sitko lub gazę. Dodaj drożdże i miód, a następnie dokładnie wymieszaj. Nałóż na mokre włosy na około 40 minut, a następnie dokładnie spłucz, myjąc włosy szamponem. Taka odżywka wzmocni i przyspieszy wzrost twoich włosów.
Płukanka z siemienia lnianego
- dwie łyżki siemienia lnianego,
- dwie duże szklanki wody.
Przygotuj żel z siemienia, z tą różnicą, że powinien mieć on rzadszą konsystencję. Jeśli glutek z ziaren lnu według proporcji z przepisu jest zbyt gęsty, dodaj więcej wody. Płukankę stosuj podczas każdego mycia włosów, najlepiej po ostatnim spłukaniu innych preparatów. Co ważne – nie spłukuj już płukanki.
Źródła:
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, wyd. HELION.
- J. Wawryka, A. Teodorczyk, Z. Zdrojewicz, Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, Medycyna Rodzinna, 1/2017.
- Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Białystok, 2020.
Zobacz także
„Przywróćmy olej makowy do naszej kuchni i łazienki! Skóra, kości, żyły, tętnice, nerki, wątroba i układ pokarmowy będą wdzięczne” – mówi ziołoznawca Justyna Pargieła
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia
Peeling do skóry głowy – działanie, rodzaje, stosowanie
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?
Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje
się ten artykuł?