Przejdź do treści

Suche łokcie – defekt kosmetyczny czy objaw choroby? Jak się z nimi uporać?

O czym świadczą suche łokcie i jak się z nimi uporać? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Suche łokcie mogą stać się prawdziwą zmorą. Nie tylko nie dodają one uroku, ale mogą powodować też świąd i pieczenie, a niekiedy towarzyszą im także przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu. Suche i ciemne łokcie mogą być bowiem efektem niewłaściwej pielęgnacji lub diety. Niekiedy jednak twój organizm może sygnalizować w ten sposób nieco poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Jakie są przyczyny suchych łokci? Jak się z nimi uporać?

Suche łokcie – jak objawia się suchość skóry? 

Problem suchych łokci dotyka wielu osób i może stać się niezwykle uciążliwy. Nadmiernie przesuszona, szorstka, niekiedy nawet pękająca skóra na łokciach wygląda po prostu nieestetycznie. Dodatkowo może towarzyszyć jej świąd i pieczenie, a czasem pojawia się także zmiana barwy tj. pociemnienie skóry. Jak się okazuje, suchość skóry dotyka w większości kobiet i może wpływać niekorzystnie na jakość ich życia. Takie zmiany powodują dyskomfort psychiczny – kobiety często zakrywają tę część ciała – ale i fizyczny, który wymaga niekiedy stosowania specjalistycznych preparatów np. zmniejszających uczucie „ściągania” i swędzenia. 

Suche i ciemne łokcie – przyczyny 

Na suchość skóry łokci może wpływać wiele czynników. Przede wszystkim musisz pamiętać, że ilość gruczołów łojowych na łokciach jest stosunkowo niewielka. Dodatkowo niekorzystnie oddziałuje na nie szereg czynników zewnętrznych, wśród których wymienić należy m.in. przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, centralne ogrzewanie, promieniowanie UV, ale też niska temperatura powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje kontakt z niektórymi środkami myjącymi, czy detergentami. Na suchość i szorstkość łokci wpływ ma także ich regularne opieranie o najróżniejsze powierzchnie – zastanów się, ile razy dziennie dotykasz nimi biurka, stołu, czy choćby kolan.  

Suche łokcie mogą być także wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Z jednej strony niekiedy nieświadomie używamy kosmetyków, które zaburzają pH naszej skóry, z drugiej zaś często zapominamy o regularnym nawilżaniu skóry po kąpieli, co powinno być codzienną rutyną.  

Graficzne przedstawienie tarczycy z hashimoto

Suche łokcie – niewłaściwa dieta i objaw choroby 

Przyczyn suchych i ciemnych łokci można upatrywać także w niewłaściwej diecie i problemach ze zdrowiem. Suchość skóry, w tym na łokciach, to bardzo często objaw nieodpowiedniego nawodnienia, a wręcz odwodnienia. Pamiętaj zatem o piciu odpowiedniej ilości wody, co ma fundamentalne znaczenie dla wyglądu twojej skóry. Bardzo ważna jest również zbilansowana dieta. Jeśli pominiesz w niej właściwą dzienną porcję warzyw i owoców, a co za tym idzie witamin – głównie witaminy A i E – oraz minerałów i kwasów tłuszczowych, nie dziw się, że przypłacisz to nadmierną szorstkością skóry. 

Jeśli zauważysz u siebie suche łokcie, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu. O jakich dolegliwościach mogą one świadczyć? Łuszczenie i rogowacenie naskórka w okolicach łokci, ale i kolan oraz stóp jest częstym objawem choroby Hashimoto, oraz niedoczynności tarczycy. Wynika to ze zwiększonej produkcji keratyny i lipidów międzykomórkowych, co wpływa na zmiany w transepidermalnej utracie wody oraz na nadmierne rogowacenie naskórka. Suche łokcie, które są efektem zaburzeń pracy tarczycy, nazywane są często „brudnymi łokciami”.  

Bardzo suche łokcie, które dodatkowo są zarumienione, niekiedy także z wyraźnymi grudkami towarzyszą z kolei łuszczycy. Dodatkowo może pojawić się intensywny świąd oraz srebrzysty, łuskowaty naskórek. Suchość i zaczerwienienie łokci może być również objawem grzybicy, a jeśli wysuszenie i zaciemnienie pojawia się dodatkowo po wewnętrznej ich stronie – atopowego zapalenia skóry. Warto baczniej przyjrzeć się też poziomi cukru we krwi – suchość skóry, w tym łokci, towarzyszy bowiem cukrzycy. 

Jak pielęgnować suchą skórę łokci? 

Najważniejsze jest znalezienie przyczyny nadmiernie suchych łokci. Jeśli źródłem problemu są kłopoty ze zdrowiem, niezbędne będzie włączenie stosownego leczenia. Jeżeli jednak wykluczysz stany chorobowe, zadbaj o odpowiednią pielęgnację i zbilansowaną dietę. Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji skóry łokci? Przede wszystkim pamiętaj o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu. W kosmetykach, które aplikujesz na skórę, szukaj witaminy A i E, masła shea, mocznika, gliceryny, nagietka czy lanoliny. Doskonale sprawdza się także kwas hialuronowy oraz oleje, w tym olej z pestek malin, dyni, moreli, rokitnika, czy awokado. Równie ważne jest złuszczanie martwego i wysuszonego naskórka. Sięgaj więc po peelingi, najlepiej gruboziarniste. Stosuj je nie częściej niż dwa lub trzy razy w tygodniu, tak aby nie podrażnić dodatkowo skóry łokci. 

Rozwiązania problemu suchych łokci możesz szukać także w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, które oferują szeroką gamę zabiegów. Jednym z nich jest doskonale znany zabieg parafinowy, który polega na nałożeniu ciepłej parafiny. Możesz także wybrać nieco bardziej specjalistyczne zabiegi np. mezoterapię, która polega na wstrzyknięciu nawilżającego kwasu hialuronowego.  

Mezoteriapia bezigłowa

Domowe sposoby na suche łokcie 

Jeśli jesteś entuzjastką naturalnych i domowych sposobów pielęgnacji, z powodzeniem możesz wykorzystać je w walce z suchymi łokciami. Domowy peeling? Wymieszaj dwie łyżki żelu aloesowego i łyżkę brązowego cukru, a następnie masuj powstałą pastą skórę łokci. Połączenie aloesu i cukru nie tylko doskonale złuszczy martwy naskórek, ale też nawilży. Na przebarwienia na łokciach, które często towarzyszą przesuszeniu, sprawdzą się ponadto maseczki z dodatkiem soku z cytryny. Możesz połączyć go z siemieniem lnianym, miodem i oliwą z oliwek. Nie zapominaj też o dobroczynnym działaniu oleju lnianego, który łagodzi stany zapalne, a więc z powodzeniem możesz używać go przy niewielkich pęknięciach i uszkodzeniach. Na skórę łokci możesz także nakładać olejki w czystej postaci bez jakichkolwiek innych dodatków.   

Źródła: 

  1. O. Kaczorowska-Talarczyk, K. Kordus „Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie” Aesthetic Cosmetology and Madicine 6/2021. 
  2. M. Millan, J. Mijas Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka” Nowa Pediatria 4/2017. 
  3. K. Romańska- Gocka „Farmakoterapia łuszczycy”  Terapia i leki tom 65 nr 9/2009. 
  4. B. Zegarska, M. Woźniak, M. Grupka, T. Zegarski, A. Fatz-Grupka „Ocena stanu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat przyczyn suchości skóry, jej profilaktyki i możliwości pielęgnacyjnych” Postępy Dermatologii i Alergologii XXV, 2008/3. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: