Przejdź do treści

Syndet – właściwości, rodzaje i zastosowanie. Czym różni się od mydła?

Syndet – właściwości, rodzaje i zastosowanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Syndet to jeden z kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania skóry. Co wchodzi w skład tego preparatu? Jakie właściwości ma syndet i kto może z niego korzystać? Czym syndet różni się od zwykłego mydła?

Co to jest syndet? 

Syndet to środek kosmetyczny do mycia twarzy i ciała. Niekiedy można spotkać się z określeniem, że syndet to mydło bez mydła. Mówi się tak, dlatego że z jednej strony syndet jest zamiennikiem mydła, a z drugiej ma inny skład niż mydło – zawiera syntetyczne detergenty.  

Jakie właściwości ma syndet? 

Syndet bardzo dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia skóry, a jednocześnie jest łagodny dla skóry i jej nie podrażnia. Bardzo dobrze się pieni w wodzie, nawet morskiej. Zawiera substancje zmiękczające, natłuszczające i nawilżające. Zawarte w syndecie anionowe środki czynne odpowiadają za właściwości pieniące syndetów. Z kolei hydrolizaty proteinowe łagodzą działanie tych substancji, powodując, że preparat mogą także stosować osoby o skórze wrażliwej, podatnej na podrażnienia. 

Zwykle w syndecie znajdują się składniki jak acylopeptydy, sarkozyniany, sulfobursztyniany, siarczany oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych. Częstym składnikiem syndetów jest woda termalna. Niektórzy producenci dodają do swoich syndetów składniki roślinne, np. olej lniany czy masło shea, którego rolą jest odbudowywanie bariery lipidowej.  

Niestety, syndety mają też swoją ciemną stronę. Często występującym w nich składnikami są substancje takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), które gwarantują dobre pienienie się preparatu i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, ale są szkodliwe dla zdrowia. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Komu zalecany jest syndet? 

Syndet zalecany jest do każdego rodzaju skóry i w każdym wieku. Na niektórych syndetach producenci tego kosmetyku zamieszczają informację „już od pierwszych dni życia”, podkreślając, że można go stosować u niemowląt, a nawet noworodków. Kto jeszcze może korzystać z syndetu? 

  • osoby o skórze skłonnej do alergii – syndety są delikatniejsze dla skóry od innych środków myjących i nie wywołują reakcji alergicznych;  
  • osoby o skórze naczyniowej; 
  • osoby o skórze suchej – syndet jest neutralny dla skóry, nie wysusza jej i nie wywołuje uczucia ściągnięcia; 
  • osoby o skórze tłustej i mieszanej – w przeciwieństwie do mydła syndet nie wysusza skóry; 
  • osoby, które po stosowaniu mydła odczuwają dyskomfort, pieczenie, zaczerwienienie skóry i jej ściągnięcie. 
pielęgnacja twarzy

Syndet a mydło 

Dokładne mycie twarzy jest podstawą pielęgnacji skóry. Najpopularniejszym środkiem myjącym jest mydło. Czym więc różni się syndet od mydła? Przede wszystkim mydło zawiera sole wyższych kwasów tłuszczowych (przeważnie pochodzenia zwierzęcego, ale też roślinnego) i powstaje w wyniku połączenia wodorotlenku sodu (NaOH) lub potasu (KOH) z kwasami tłuszczowymi. Mydło ma wysokie, zasadowe pH (powyżej 8,5). Wadą mydła jest to, że rozpuszczając związki lipidowe i proteinowe, narusza równowagę hydrolipidową naskórka. Potocznie mówiąc, wysusza skórę, co jest odczuwane jako uczucie ściągnięcia, swędzenie i pieczenie. Wyjątek stanowią mydła glicerynowe, które dzięki zawartości gliceryny mają właściwości silnie nawilżające. 

Do produkcji syndetów wykorzystywane są syntetyczne składniki myjące, stąd jego nazwa, czyli skrót od „syntetyczny detergent”. Syndet różni się od mydła odczynem pH – ma odczyn lekko kwaśny, a nie zasadowy. W porównaniu z mydłem w znacznie mniejszym stopniu oddziałuje na barierę lipidową, jednocześnie równie skutecznie co mydło usuwając zanieczyszczenia skóry. Z tego powodu syndety polecane są osobom, których skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. 

Zaletą syndetów, która odróżnia je od mydła, jest to, że można je stosować także w twardej wodzie, ponieważ syndety nie tworzą w niej mydła wapniowego czy magnezowego, które odpowiadają za powstanie osadu. Wiele osób ceni w syndetach to, że nie pozostawiają osadu na skórze, włosach i armaturze łazienkowej. 

Rodzaj syndetów do mycia 

Jeśli chodzi o formę, syndety dostępne są zarówno w kostkach przypominających zwykłe mydło, jak i w płynie, przypominającym żel pod prysznic. Dla osób o skórze wrażliwej i atopowej zalecane są syndety bez substancji zapachowych. Tego rodzaju syndet jest odpowiedni do stosowania u niemowląt. 

W drogeriach można też spotkać produkty, które są czymś pomiędzy mydłem a syndetem, tzw. combo. Najczęściej określane są przez producentów jako „kostki do mycia” lub „kostki myjące”. Zawierają w sobie zarówno sole kwasów tłuszczowych (które ma mydło), jak i syntetyczne detergenty (które ma syndet). Tego typu preparaty mają odczyn zasadowy, ale niższy od „zwykłego” mydła. Z syndetem łączy je łatwość pienienia się i mycia. Jednak kupując taki kosmetyk, należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera dodatkowych substancji zapachowych i barwiących. 

nakładanie olejku na dłoń

Gdzie kupić syndet? 

Syndet można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w niektórych drogeriach. Ceny za opakowanie syndetu zaczynają się od kilkunastu złotych za opakowanie 100 ml. 

Źródło:

Mydło a syndet – co polecić pacjentowi, https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a1918/Mydlo-a-syndet—co-polecic-pacjentowi-html , (dostęp: 10.02.2023)

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: