Szampon musi się pienić, żeby być skutecznym? Tłumaczą eksperci z „Czytamy etykiety”
Lubisz, gdy szampon obficie się pieni? Skąd wiesz, że potrzebujesz dużo piany, by dokładnie umyć włosy? A jak szampon się nie pieni to znaczy, że nie jest dobry? Tłumaczą eksperci z „Czytamy Etykiety”.
Podstawowym zadaniem szamponu jest usunięcie ze skóry głowy łoju, zanieczyszczeń czy złuszczonego naskórka. Czy trzeba koniecznie używać do tego dużej ilości piany z szamponu? Okazuje się, że niekoniecznie. Teorię o potrzebnej obfitej pianie do umycia skóry głowy zapoczątkowały reklamy, w których obraz spienionych włosów po prostu lepiej się sprzedawał. Specjaliści z „Czytamy Etykiety” postanowili rozprawić się więc z mitem, że niepieniący się szampon jest zły.
Obalamy Mity Kosmetyczne ?
? To chyba jeden z moich ulubionych!☁️ Gęsta, mocna piana wygląda dobrze na reklamie, jednak nie jest potrzebna do umycia skóry głowy. Prawdopodobnie ten mit został zapoczątkowany właśnie przez reklamy szamponów w telewizji ? – czytamy na profilu na Instagramie „Czytamy Etykiety”.
Piana z szamponu – jakie ma zadanie w myciu włosów?
Intensywność pienienia szamponu nie świadczy o jego skuteczności. Owszem, dzięki pianie lepiej rozprowadzimy produkt na włosach, jednak nie jest to równoważne z jego właściwościami myjącymi. Dobrze jest więc wiedzieć, jak powstaje piana i czym jest.
☁️ Piana pomaga w myciu, ponieważ dzięki spienianiu łatwiej nam kontrolować równomierne rozłożenie środka myjącego, ale nie jest niczym innym jak pęcherzykami powietrza uwięzionymi w mieszaninie detergentu z wodą – tłumaczą eksperci z „Czytamy Etykiety”.
Ważne także jest to, że pienienie się szamponu w dużej mierze zależy od jakości wody.
Rozwiń☁️ Pienienie się produktów myjących może też być uzależnione od twardości wody, dlatego jeden szampon będzie nam się cudownie sprawdzać w domu, a za to absolutnie nie będzie współpracować w innym miejscu!
☁️ Jeśli Twój szampon jest trudny w używaniu przez brak piany to zamiast dokładać kolejną porcję spień go w kubku lub w starej butelce po innym szamponie. Takie rozcieńczanie ? daje jeszcze jeden efekt – skóra głowy nie ma kontaktu ze stężonym szamponem, dzięki czemu mycie jest łagodniejsze!☁️ A co do samego pienienia vs. mycie – czy wiecie, że włosy można z powodzeniem oczyścić… mąką żytnią ?? Jak widać, piana nie jest wcale kluczowa! ?
P.S. Pamiętacie, że szampon jest do skóry głowy, a nie do włosów? ? MIT oceniam na średnio szkodliwy, warto jednak oceniać SKŁAD szamponów, a nie to jak się pienią!
Warto więc przed zakupem czytać skład szamponu. Wiele z nich zawiera w swoim składzie szkodliwe substancje, które mają za zadanie produkować więcej piany.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?