Szare mydło – co to za kosmetyk, właściwości, zastosowanie
Szare mydło jest znane w Polsce od dziesiątek lat. Po raz pierwszy wyprodukowano je w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń. Do dziś dla wielu osób to po prostu synonim tego produktu. Szare mydło inaczej nazywa się mydłem potasowym ze względu na jego skład chemiczny. Jakie są jego właściwości i kiedy po nie sięgać?
Szare mydło – co to jest?
Szare mydło to produkt myjący, który produkuje się przede wszystkim z soli potasowych kwasów tłuszczowych. Do dziś jest niezwykle wszechstronnym środkiem pielęgnacyjnym i higienicznym. Możesz je wykorzystywać nie tylko do mycia twarzy lub ciała, ale również do prania odzieży. Stopniowo, popularne w czasach PRL-u szare mydło, zastąpiły bardziej zaawansowane kosmetyki. Były przyjemniejsze w użyciu i miały ładniejsze zapachy. Za to mydło szare jest o wiele bardziej ekologiczne. Nie ma żadnego zapachu i występuje w postaci niewielkiej kostki w brunatnym kolorze (obecnie można kupić także szare mydło w płynie).
Jaki jest skład szarego mydła?
Jego najważniejszy składnik to sole potasowe kwasów tłuszczowych. Pozostałe występujące w nim składniki to:
- kwasy karboksylowe,
- gliceryna,
- kwas cytrynowy,
- chlorek sodu.
Tego rodzaju mydło tworzy się w procesie zmydlania wodorotlenkiem potasu z tłuszczy palmowych o najwyższej możliwej jakości. Szare mydło jest produktem ekologicznym, ponieważ nie ma w swoim składzie substancji zapachowych, ani sztucznych barwników. Jest ono przyjazne dla skóry nawet alergicznej ze względu na swój wyjątkowo prosty skład. Szare mydło jest wegańskie.
Właściwości szarego mydła
Szare mydło działa korzystnie przede wszystkim w przypadku trądziku i grzybicy. Ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie wyprysków. Możesz je stosować zarówno samodzielnie, jak i jako element uzupełniający terapię antytrądzikową.
Mydło potasowe z powodzeniem zastąpi modne mydła antybakteryjne, które poza substancjami zapachowymi i konserwantami zawierają triksolan – środek, który często dodaje się do środków czystości oraz kosmetyków. Chociaż skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii na skórze i przykremu zapachowi, to może mieć też właściwości toksyczne. Jego stosowanie może prowadzić do podrażnień skóry i do reakcji alergicznych. W związku z tym lepiej wybrać szare mydło, które wykazuje działanie hipoalergiczne. Mogą je stosować nawet małe dzieci i kobiety w ciąży.
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Antimicrobial Chemotherapy” potwierdza również, że szare mydło i antybakteryjne mydło są tak samo skuteczne w zwalczaniu 20 podstawowych szczepów bakterii.
Zastosowanie szarego mydła
Szare mydło można stosować zarówno do ciała, jak i do włosów. Nie tylko delikatnie oczyszcza skórę, ale też zmniejsza jej ewentualne podrażnienia czy zaczerwienienia.
Szare mydło można również stosować do leczenia skręceń, zwichnięć, stłuczeń oraz uszkodzeń stawów. Natomiast do włosów możesz je stosować w ten sam sposób, co szampon w kostce. Wystarczy je spienić, najlepiej w pojemniczku z wodą i powstałą w ten sposób pianę rozprowadzić na włosach, a następnie dokładnie spłukać. Dzięki temu twoje włosy będą wygładzone i zregenerowane.
Szare mydło na trądzik
Szare mydło to dobry wybór dla cery trądzikowej i tłustej, ponieważ zmniejsza widoczność porów oraz błyszczenie się skóry. Co więcej, ma ono właściwości antybakteryjne, więc hamuje tworzenie się kolejnych niedoskonałości. Szare mydło nie tylko odblokowuje pory, ale również ma delikatne właściwości wysuszające. Przyspiesza gojenie się już występujących na twarzy zmian trądzikowych. Można je stosować wspomagająco przy farmakologicznej kuracji antytrądzikowej.
Szare mydło na hemoroidy
Jedną z domowych metod leczenia hemoroidów są kąpiele. Mają one właściwości przeciwbólowe i kojące. Do wody należy dodać olejki (lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy, z jagód jałowca) oraz odrobinę szarego mydła. Potasowe mydło posiada działanie antybakteryjne i przyspieszające gojenie, więc skutecznie działa na hemoroidy.
Szare mydło na grzybicę
Szare mydło jest znane ze swoich właściwości antybakteryjnych. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Dzięki temu jest ono skuteczne również w przypadku grzybicy paznokci. Wystarczy podzielić szare mydło na kilka mniejszych części i rozpuścić je w 250 ml wody. Następnie co wieczór należy obficie spryskiwać tym roztworem zmienione chorobowo miejsca na paznokciach.
Czy można się podmywać szarym mydłem?
Szare mydło ma działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i odświeżające. Jest odpowiednie do higieny intymnej dla kobiet w okresie połogu oraz po porodzie naturalnym. Stosowanie tego mydła przyspiesza gojenie się krocza i zapobiega infekcjom intymnym. Szare mydło ma łagodne działanie, więc można się nim podmywać dwa lub trzy razy dziennie.
Pozostałe właściwości szarego mydła
Poza właściwościami pielęgnacyjnymi, szare mydło ma jeszcze wiele innych zastosowań. Między innymi doskonale usuwa różnego rodzaju plamy. Możesz go używać zarówno do ubrań, jak i do ścian, czy wykładzin. Mydło szybko wyczyści również podłogę, linoleum oraz terakotę. Jest ono odpowiednie też do czyszczenia pędzli do makijażu.
Szare mydło sprawdzi się w twoim ogrodzie. Jest bardzo skutecznym środkiem przeciwko mszycom, przędziorkom oraz tarcznikom. To mydło jest używane również na kierunkach plastycznych i stomatologicznych, ponieważ jest na tyle miękkie, że w prosty sposób można coś z nich wyrzeźbić, na przykład implanty zębowe w powiększeniu. To ostatnie zadanie często wykładowcy zlecają studentom stomatologii.
Czy szare mydło może uczulać?
To bardzo mało prawdopodobne. Jest ono polecane dla małych dzieci oraz dla osób ze skórą alergiczną oraz skłonną do podrażnień. To mydło charakteryzuje się bardzo łagodnym działaniem.
Jak zrobić szare mydło?
Chociaż samodzielne wykonanie mydła w domu jest możliwe, to wymaga sporo pracy i bardzo dużej ostrożności. Trzeba mieć też odpowiednie przyrządy do jego przygotowania, np. szklaną bagietkę czy okulary ochronne. Potrzebujemy też odpowiednich surowców.
Gdzie kupić szare mydło i ile kosztuje?
O wiele prościej jest kupić szare mydło w sklepie lub w aptece. Jego koszt to tylko kilka złotych. Jest wydajne i może być stosowane przez wszystkich członków rodziny niezależnie od ich wieku. Oprócz polskiego szarego mydła, możesz sięgnąć także po inne ekologiczne produkty, np. mydło marsylskie, którego większość składu stanowią oleje roślinne (tradycyjnie jest to oliwa z oliwek).
Źródła:
- J. Stefańska, Zagrożenia związane ze stosowaniem triklosanu jako dodatku do kosmetyków i środków czystości, Farmacja Polska, Tom 65, nr 4, 2009, s. 258. Dostęp: https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/4_2009/05%20%20zagrozenia%20zwiazane%20ze%20stosowaniem%20triklosanu.pdf
- , Bactericidal effects of triclosan in soap both in vitro and in vivo. Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 70, Issue 12, December 2015, Pages 3345–3352. Dostęp: https://academic.oup.com/jac/article/70/12/3345/2363941
się ten artykuł?