Przejdź do treści

Szczotka do włosów – rodzaje. Materiał, zastosowanie

Szczotka do włosów
Szczotka do włosów - rodzaje. Materiał, zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczotka do włosów to jeden z podstawowych przyborów fryzjerskich. Jest to ten rodzaj akcesoriów, który można spotkać w każdym domu. Przy pomocy szczotki można rozczesać włosy, ale także modelować i układać. Jakie wyróżnia się rodzaje szczotek do włosów?

Szczotka do włosów – rodzaje

Szczotki można ogólnie podzielić ze względu na zastosowanie i materiał z którego są wykonane. Każda szczotka składa się z uchwytu i szczeciny. Uchwyt szczotki może być wykonany z drewna (zwykle lakierowanego), metalu i tworzywa sztucznego. Szczecina także może być pochodzenia naturalnego, wykonana z metalu lub z tworzywa sztucznego. W niektórych szczotkach szczecinę wykonuje się z kilku materiałów, np. włosia naturalnego i tworzywa sztucznego.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Szczotki do włosów – podział ze względu na materiał

Szczotki z włosia naturalnego

Najdroższe szczotki to te z materiału naturalnego, ze szczeciną wpuszczaną. Ten rodzaj szczotek jest też najbardziej przyjazny dla włosów. Szczotka z włosia dzika bardzo dobrze wpływa na kondycję włosów. Ten rodzaj szczotki dokładnie rozczesuje włosy, nie wyrywając ich i nie łamiąc, dzięki czemu zachowują zdrowy wygląd. Używanie szczotki z włosów dzika sprawia, że włosy wyglądają na wygładzone. Szczotkowanie skóry głowy masuje ją, dzięki czemu poprawia krążenie i przyśpiesza porost włosów.

Szczotki z metalową szczeciną

Metalowa szczecina szczotek składa się ze słupków z cienkiego drutu zakończonych gumowymi osłonami. Tego rodzaju szczecina jest elastyczna i ugina się podczas szczotkowania. Zaletą metalowych szczotek jest to, że nie elektryzują włosów, a przy suszeniu przewodzą ciepło. Ich wadą jest to, że mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy.

Różne zastosowania szczotek do włosów

Szczotki do włosów mogą służyć także do stylizacji. Ze względu na zastosowanie można podzielić szczotki na szczotki do modelowania, czesania, a także do masażu skóry głowy, który pobudza ukrwienie i pozwala usunąć łupież.

Szczotko-suszarki

Jednym z rodzajów szczotek do modelowania włosów jest szczotko-suszarka. Jest to urządzenie, które umożliwia jednocześnie czesanie, stylizowanie i suszenie włosów. Szczotko-suszarka ma kształt wałka dookoła którego znajduje się szczecina. Niektóre szczotko-suszarki występują z opcją jonizacji. Podczas suszenia włosów pod wpływem wysokiej temperatury na powierzchni włosów pojawiają się ładunki dodatnie, które sprawiają że włosy elektryzują się i puszą. Jonizacja opiera się na działaniu generatora jonów ujemnych, które neutralizują ładunki dodatnie, a tym samym zapobiegają elektryzowaniu się i puszeniu włosów.

Szczotka prostująca

Inny rodzajem szczotki do modelowania włosów jest szczotka prostująca. Szczotka prostująca różni się kształtem od szczotko-suszarki – jest prostokątna. Jej użycie pozwala na szybkie i skuteczne prostowanie włosów. Szczotki prostujące także wyposażone są funkcję jonizacji, dzięki czemu wymodelowane włosy nie elektryzują się i nie puszczą.

 

Źródło:

  1. Anette Strecker, Babett Friedewold, Bernhard Wiggelinghoff, Britta Ter Jung, Gerhard Luhr, Gero Buhmann, Isabell Feigel . 2013. Podstawy fryzjerstwa. Fryzjerstwo Tom 1 Podręcznik. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: