6 min.
Jedwab do włosów – właściwości, zastosowanie, rodzaje

Jedwab do włosów – właściwości, zastosowanie, rodzaje Pexels.com
16.08.2022
Serum z witaminą C – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania
15.08.2022
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
13.08.2022
Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać?
13.08.2022
Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?
13.08.2022
Poranny trening na czczo – spalacz tłuszczu czy kiepski pomysł?
Jedwab do włosów, który do niedawna używany był jedynie w profesjonalnych gabinetach fryzjerskich, możesz obecnie z powodzeniem wykorzystywać podczas domowej pielęgnacji. Jest on idealny do przesuszonych, puszących się i zniszczonych włosów. Co to jest czysty jedwab do włosów i czym różni się od pozostałych produktów z jedwabiem? Jak stosować jedwab na włosy i jakie przynosi efekty?
Spis treści
Jedwab do włosów – skład
Jedwab wykorzystywany do pielęgnacji włosów zbudowany jest przede wszystkim z fibroiny, która stanowi około 70 proc. Posiada ona bardzo dużą zdolność wiązania i zatrzymywania wody a ze względu na swoją znaczną masę cząsteczkową, nie wchłania się w głąb, ale tworzy na powierzchni cienką powłokę.
Drugim budulcem jedwabiu jest serycyna, nazywana też klejem jedwabnym, która zlepia włókna fibroinowe. Składa się ona seryny, glicyny i kwasu asparaginowego. Jej zadaniem jest zmniejszenie utraty wody przez i to dlatego uważana jest za naturalny nawilżacz.
Proteiny, czyli białka jedwabiu, zaliczane są do klasy białek egzogennych, a ze względu na swoje właściwości oraz skład chemiczny wykazują duże podobieństwo do protein znajdujących się w skórze i włosach ludzkich. Ponieważ jednak zawarty w nich ładunek elektrostatyczny jest odwrotny do ładunku skóry i włosów, kosmetyki wykorzystujące go w swoim składzie, mocno przyczepiają się do powierzchni. Dodatkowo włosy pokryte takim produktem nie elektryzują się.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Właściwości jedwabiu do włosów
Jedwab posiada wiele właściwości, które pozytywnie wpłyną na wygląd i kondycję twoich włosów. Stosowanie jedwabiu na włosy spowoduje przede wszystkim, że będą one gładkie i miękkie w dotyku. Posiada on także zdolność nawilżającą, nie dopuszczając do utraty wody. Jedwab do włosów sprawdzi się też, jeśli twoje włosy mają tendencję do plątania. Ułatwi on nie tylko ich rozczesywanie, ale również ułożenie i wymodelowanie fryzury, która nie będzie się elektryzować.
Co ważne, jedwab – występujący często pod nazwą „silk do włosów” – zabezpiecza także włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Chodzi tu nie tylko o zanieczyszczenia powietrza, ale też częste suszenie lub ich prostowanie żelazkami do włosów.
Jedwab na rozdwojone końcówki? Wprawdzie nie spowoduje on, że dotychczas zniszczone pasemka ulegną naprawie, ale opinie o jedwabiu do włosów stosowanym na końcówki są bardzo pozytywne. Regularnie używany spowoduje, że twoje włosy staną się delikatnie śliskie, nie będą pocierały się o siebie i przestaną rozdwajać. Co jednak ważne, włosy nie będą sklejone, ale delikatnie otulone i wygładzone.
Jaki jedwab do włosów wybrać?
Na rynku znajdziesz wiele produktów pod nazwą „jedwab do włosów”. Musisz jednak pamiętać, że wiele z nich to preparaty, które posiadają go jedynie w swoim składzie. Jeśli decydujesz się na takie kosmetyki, zwróć uwagę, aby lista składników nie była zbyt długa, a jedwab był substancją główną.
W drogeriach dostępny jest także czysty jedwab do włosów. Tzw. jedwab hydrolizowany to substancja aktywna, która nie posiada żadnych dodatków – witamin, olejków, alkoholu, czy silikonu. Ma on postać wodnego roztworu. Czystego płynnego jedwabiu do włosów możesz używać samodzielnie, nakładając go na wilgotne włosy przed ich suszeniem lub stylizacją. Jedwab hydrolizowany sprawdzi się też idealnie jako dodatek do odżywek, masek, lotionów i płukanek. Dobrym połączeniem są dla niego kosmetyki z keratyną – razem z jedwabiem dają one szczególnie dobry efekt na zniszczone włosy.
Na co zwrócić uwagę, jeśli wybierasz produkt z jedwabiem, a nie czysty jedwab? Przede wszystkim stężenie jedwabiu musi być duże, zatem na liście składników powinien on występować na pierwszej pozycji. Preparaty z jedwabiem nie powinny mieć w swoim składzie alkoholu, który nawet w połączeniu z nim wysusza włosy, ani też silikonu, obciążającego je. Warto zwrócić uwagę na występowanie witaminy A, która odpowiada za wzmocnienie, elastyczność i nawilżenie włosa, a także przyspiesza jest wzrost. Jedwab z witaminą A polecany jest szczególnie posiadaczkom bardzo zniszczonych włosów, jako szybka kuracja.
Jak stosować jedwab do włosów?
Zastanawiasz się jak dokładnie nakładać jedwab? Wszystko zależy od rodzaju produktu, który zamierzasz aplikować.
Płynny jedwab do włosów, jeśli jest to czysta jego postać, nakładaj na włosy w niedużej ilości tak, aby ich nie obciążyć – wystarczą dwie lub trzy krople. Zależy to również od kondycji twoich włosów i ich długości. Wylej jedwab na dłoń, rozmasuj go w nich, a następnie delikatnie, ale bardzo dokładnie rozprowadź na włosach. Na koniec możesz rozczesać je szczotką, aby wyczesać ewentualny nadmiar produktu.
Jedwab do włosów w sprayu nakładaj oddzielnie na mniejsze pasma włosów. Spryskaj każde dokładnie produktem, a następnie rozczesz włosy rozprowadzając go równomiernie.
Jeśli zdecydowałaś się na szampon, odżywkę lub maskę z jedwabiem do włosów, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi produktu.
Gdzie kupić jedwab do włosów?
Jedwab do włosów kupisz w każdej drogerii. Jedwabiu hydrolizowanego warto szukać w sklepach z naturalnymi produktami do pielęgnacji, a jedwabiu z witaminą A – także w aptekach. Możesz wybrać także fryzjerski jedwab do włosów, który stosowany jest w profesjonalnych salonach. Znajdziesz go w specjalnych hurtowniach fryzjerskich, które od jakiegoś czasu prowadzą także sprzedaż detaliczną.
Źródła:
- M. Kostrzewa, Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów, Radom, 2007.
- D. Zalitacz, Badanie hydratacji ludzkich tkanek keratynowych, Kraków, 2017.
Udostępnij!
Zobacz także

„Lepiej ci bez okularów”, „Mogłabyś zrzucić kilka kilogramów”, „Jaka ładna dziewczynka”. Jak odpowiadać na niechciane komentarze odnośnie wyglądu?

„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę

„Owłosiona pacha jest symbolem walki o podmiotowość ciała”. Kaya Szulczewska o presji, jakiej poddawane są kobiety
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.08.2022
Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022