4 min.
Czy kwas salicylowy to dobry sposób na leczenie trądziku? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny

Kwas salicylowy na trądzik/ iStock
Trądzik jest problemem nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Często zmagają się z nim kobiety w ciąży. Wykwity skórne, zaskórniki zamknięte, wągry, krosty, grudki i guzki mogą pojawić się nawet u trzydziesto- i czterdziestolatków. Jak je leczyć? Sposobów jest mnóstwo a wiele osób często sięga po kwas salicylowy. Czy to dobry pomysł na walkę z trądzikiem? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak.
Spis treści
Joanna Skrzypczak jest kosmetolożką, znaną w mediach społecznościowych jako ekspert_kosmetyczny. Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie w zakresie pielęgnacji skóry, trądziku czy opalania, czym przysparza sobie coraz więcej fanów. Jej konto śledzi już ponad 9 tys. obserwatorów. Tym razem kosmetolożka postanowiła poruszyć kwestię leczenia trądziku kwasem salicylowym. Czy to dobry sposób?
TAK! To bardzo dobry wybór. Jeśli masz tzw. kaszkę, Twoja skóra jest tłusta, łojotokowa, masz problem z zaskórnikami będzie to świetny składnik kosmetyków, które powinnaś używać
– pisze Skrzypczak na swoim profilu na Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kwas salicylowy i jego historia
Kwas salicylowy produkuje się syntetycznie, choć jego naturalnym źródłem jest wierzba biała. Kwas ten, występując w roślinach, reguluje ich wzrost i kwitnienie, a wydzielony sztucznie ma postać drobnego, białego proszku lub kryształków. Droga do jego uzyskania była dość długa, co przytacza w swoim wpisie kosmetolożka.
Najpierw trochę ciekawostek:
? Ojciec medycyny – HIPOKRATES – mówił o przeciwbólowym działaniu soku pochodzącego z kory wierzby. Dziś już wiemy, że ten sok zawiera kwas salicylowy.
? W 1820 profesor farmacji z Monachium, rozpoczął produkcję żółtej masy z kory wierzby, którą nazwał salicylanem.
? W 1821 francuski farmaceuta przekształcił salicylan w formę krystaliczną.
? W 1838 roku włoski chemik dołożył swoją cegiełkę oczyszczając wcześniejszą formę i uzyskał kwas
salicylowy.? W 1874 roku niemiecki profesor określił budowę kwasu salicylowego i ostatecznie ustalił sztuczny sposób jego otrzymywania.
I tak rozpoczęła się masowa produkcja syntetycznego kwasu, który jest 10x tańszy niż naturalny. Trochę im to zajęło prawda? ?
Kwas salicylowy – właściwości
Kwas salicylowy ma wiele zastosowań. Stosuje się go nie tylko w produktach leczniczych, ale jest też używany jako składnik kosmetyków. Ceni się go za to, że doskonale oczyszcza skórę, odtyka i zwęża pory i idealnie sprawdza się przy leczeniu trądziku. Wykorzystywany jest przede wszystkim w produktach przeznaczonych do cery trądzikowej, ale też w mydłach, szamponach, pudrach czy kosmetykach do stóp.
Warto pamiętać, by kosmetyk zawierał maksymalnie stężenie 2 proc. kwasu salicylowego. Ważne też, by nie mylić go ze spirytusem salicylowym, który za sprawą alkoholu etylowego ma właściwości wysuszające.
Nie mylić kwasu salicylowego z popularnym spirytusem salicylowym który składa się 2 proc. KS + 68 proc. alkoholu etylowego + 30 proc. wody. On ma działanie wysuszające co nie będzie dobre dla naszej skóry – zaznacza Ekspert Kosmetyczny.
Kiedy najlepiej jest sięgnąć po kwas salicylowy? Kosmetolożka tłumaczy:
KWAS SALICYLOWY
? Jest skuteczny w stosunku do bakterii gram dodatnich i gram ujemnych oraz grzybów;
?Rozpuszcza się w tłuszczach, przez co ma zdolność wnikania w głąb skóry i może docierać do wnętrza mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku;
?Oczyszcza i zwęża ujścia gruczołów łojowych w skórze;
?Przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych i podrażnień;
? Reguluje odnowę komórkową skóry i działa złuszczająco na zgrubiałą warstwę rogową naskórka;
?Zwiększa działanie innych preparatów kosmetycznych – skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne w nich zawarte.
Dla kogo nie są dobre kosmetyki z kwasem salicylowym?
Kwa salicylowy nie będzie odpowiedni dla osób, które mają alergię na salicylany. Nie zaleca się ich także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. U tych osób może dojść do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak:
• możliwy efekt łuszczenia naskórka, pieczenie, rumień lub obrzęk -to przejściowe.
• nie można się opalać, obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji– wymienia na swoim profilu na Instagramie Ekspert Kosmetyczny.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Podeślij koleżance z trądzikiem!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022