Przejdź do treści

Trądzik skupiony – objawy, przyczyny, leczenie, pielęgnacja zmian na plecach, pośladkach i twarzy

Trądzik skupiony – objawy, przyczyny, leczenie, pielęgnacja Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik skupiony to ciężka i trudna w leczeniu odmiana trądziku. W przypadku jej pojawienia się koniecznie trzeba udać się do lekarza, ponieważ choroba może skutkować sporymi bliznami. Co więcej, ze względu na rozległość zmian, dla wielu osób stanowi ona poważny problem psychospołeczny. Jakie są przyczyny i objawy trądziku skupionego i na czym polega jego leczenie? Odpowiadamy.

Czym jest trądzik skupiony?

Trądzik skupiony to guzkowo-torbielowata odmiana trądziku pospolitego, która – w porównaniu do innych – powstaje na mniejszym obszarze. To jeden z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu rodzajów trądziku. Najczęściej atakuje on plecy, pośladki, jak również i twarz. Jego przebieg jest z reguły dość ciężki i wymaga długiego leczenia. W większości przypadków choroba ta pojawia się u mężczyzn, choć atakuje także kobiety. Może wystąpić w okresie dojrzewania, jak i u osób dorosłych – zazwyczaj dopada pacjentów w wieku od 15. do 25. roku życia. 

U niektórych osób trądzik skupiony występuje wraz z trądzikiem bliznowcowym, w wyniku którego tworzą się bliznowce (keloidy) oraz blizny przerosłe. A jeśli omawiana przez nas odmiana trądziku jest nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób, przekształca się nierzadko w trądzik piorunujący. To kolejna, bardzo ciężka w leczeniu, a zarazem rzadka odmiana trądziku. Jej główne symptomy to: 

 • gorączka, 
 • osłabienie, 
 • bóle mięśniowe, 
 • bóle stawowe. 
Kobieta na festiwalu

Objawy trądziku skupionego

Główne objawy trądziku skupionego to różnego rodzaju zmiany skórne: 

 • czopy mieszka włosowego, 
 • bardzo duże zaskórniki otwarte i zamknięte, 
 • przetoki, 
 • grudki, 
 • owrzodzenia, 
 • uszkodzenia i deformacja skóry, 
 • bolesne ropne krosty na pośladkach, plecach, twarzy, ale czasem też na klatce piersiowej, owłosionej skórze głowy, ramionach, brzuchu, okolicach pachwin i pod pachami. 

Ropne krosty mogą zlewać się ze sobą i tworzyć większe, ropne nacieki. Oba rodzaje zmian skórnych są stosunkowo spore i występują w dużej ilości. Nierzadko pozostawiają po sobie blizny (zarówno zanikowe, jak i koloidalne) oraz wgłębienia. Ślady te mogą być kilkumilimetrowe, jak i większe – przerosłe i wypukłe. Powstają one w wyniku pękania torbieli oraz wydzielania surowiczo-ropnej wydzieliny. 

PCOS a ciąża to częsta zależność

Jak powstaje trądzik skupiony? Przyczyny 

Zadajesz sobie pytanie: „dlaczego mam krosty na pośladkach, plecach czy twarzy”? I czym spowodowany jest trądzik skupiony? Trudno jest to jednoznacznie określić, ponieważ doprowadza do niego wiele czynników. Bezpośrednią przyczyną jest wytwarzanie łoju w zbyt dużych ilościach oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Zbyt duży wysyp zaskórników powoduje powstawanie odczynów zapalnych oraz zmian grudkowo-krostkowych. 

Na pojawienie się trądziku skupionego wpływają z pewnością problemy z hormonami (a zwłaszcza androgenami), które mogą być związane np. z zespołem policystycznych jajników. Dość często występuje on również u osób z genotypem XXY, a więc z zespołem wad wrodzonych, wywołanym trisomią chromosomów płci. Chodzi tu o tzw. zespół nadmężczyzny. 

Krosty na pośladkach i innych, wspomnianych częściach ciała, mogą być także efektem nieustannego stresu oraz trudnych doświadczeń. Często pojawiają się u osób z dużymi problemami psychologicznymi. Na ich powstawanie wpływa również mało zbilansowana dieta, idąca w parze z nałogami. 

Zdarza się, że trądzik skupiony pojawia się także w wyniku stosowania takich leków, jak: 

 • izoniazyd, 
 • glikokortykosteroidy, 
 • androgeny, 
 • hydantoina. 

Bywa, że trądzik skupiony pojawia się wraz z anemią i leukocytozą. 

kobieta oczyszcza skórę twarzy

Jak pozbyć się krostek na pośladkach, plecach i twarzy? Leczenie trądziku skupionego

Zastanawiasz się, jak pozbyć się krost na pupie, plecach i twarzy? Leczenie trądziku skupionego powinno odbywać się na kilku płaszczyznach. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia farmakoterapia, prowadzona oczywiście pod okiem dermatologa. Jej podstawę powinny stanowić antybiotyki oraz środki, które są pochodnymi witaminy A, czyli retinoidy. Pierwszy rodzaj leków wskazany jest dla pacjentów, u których występuje rumień z odczynem zapalnym – najważniejsze w takiej sytuacji jest przyjmowanie tetracyklin (substancji o szerokim spektrum działania). Nie mogą ich zażywać jednak kobiety w ciąży. Co więcej, jeżeli leki tego typu spowodują powstanie ciemnego zabarwienia błony śluzowej, należy je zamienić na erytromycynę (inną substancję czynną). 

Jeszcze inne substancje, które są najczęściej wykorzystywane w leczeniu trądziku na pośladkach i innych partiach ciała, to: 

 • nadtlenek benzoilu – ma właściwości antybakteryjne i wysuszające, keratolityczne, utleniające, stymuluje też syntezę kolagenu i procesy ziarninowania; 
 • tretinoina – wyróżnia się właściwościami komedolitycznymi (czyli potrafi zmniejszać wielkość i liczbę zaskórników), złuszczającymi oraz normalizującymi rogowacenie ujść mieszków włosowych; 
 • kwas azelainowy – również cechuje się wielopłaszczyznowym działaniem, np. rozjaśniającym przebarwienia, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, delikatnie złuszczającym oraz przeciwzaskórnikowym, wpływa też na regulowanie procesów keratynizacji. 

Jeśli istnieje taka potrzeba, przy trądziku skupionym należy wyleczyć również choroby współistniejące. 

Kobieta nakładająca krem na twarz

Wypryski na pośladkach i innych częściach ciała – jak się ich pozbyć? Dieta przy trądziku skupionym

W leczeniu trądziku skupionego przydatna okazać się może zmiana diety. Istnieje wiele badań mówiących o tym, że niektóre produkty żywieniowe wpływają niekorzystnie na stan skóry. Przyczyniają się one bowiem do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a to z kolei – do nasilenia trądziku. Dotyczy to przede wszystkim żywności o wysokim indeksie glikemicznym. Mając trądzik, warto też ograniczyć produkty z dużą ilością węglowodanów prostych. Nieodpowiednio na omawianą przez nas chorobę mogą wiec oddziaływać: 

 • produkty mleczne z kazeiną i białkiem serwatkowym, 
 • pieczywo z białej mąki, 
 • słodziki (miód, cukier trzcinowy, syrop klonowy), 
 • biały ryż, 
 • makaron z białej mąki. 

Czy czekolada nasila objawy trądziku? Wielu ludzi wierzy, że tak, jednak – póki co – nie ma na to dowodów. Podobnie wygląda to w przypadku alkoholu. 

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Trądzik skupiony na pośladkach i innych częściach ciała – pielęgnacja

W leczeniu trądziku skupionego ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Istotne jest zatem, aby kosmetyki były pozbawione parabenów i sztucznych barwników, a także zawierały same naturalne substancje. Warto pomyśleć o dermakosmetykach, które będą odpowiednie zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych kobiet i mężczyzn. Formuły takich produktów opracowywane są bowiem przez samych dermatologów. Ich składy często są podobne do składów leków, dlatego też mogą być one świetnym uzupełnieniem farmakoterapii. 

Krostki na pupie i innych partiach ciała – jakie zabiegi sprawdzą się na trądzik skupiony?

Jeśli chodzi o krosty na pupie i innych częściach ciała, które zaatakował trądzik skupiony, można stosować zabiegi takie, jak: 

 • mikrodermabrazja, 
 • peelingi chemiczne (z wykorzystaniem kwasów: AHA, pirogronowego, trójjodooctowego), 
 • aseroterapia, 
 • krioterapia. 

Źródło: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459219/ (dostęp: 13.02.22).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: