Przejdź do treści

Trehaloza w kosmetykach i lekach. Co to jest? Jak działa?

Trehaloza w kosmetykach i lekach. Co to jest? Jak działa? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trehaloza to składnik kosmetyków, o którym jest ostatnio dość głośno. I nic dziwnego, wszak posiada on mnóstwo wspaniałych właściwości. Wyróżnia się za sprawą silnego działania nawilżającego – dzięki niej rośliny wytrzymują w ekstremalnie trudnych warunkach pustynnych. W podobny sposób działa on również na skórę, zapewniając jej optymalny poziom nawilżenia.

Trehaloza – co to jest?

Trehaloza to naturalny dwucukier, organiczny związek chemiczny zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy, które powiązane są ze sobą wiązaniem O-glikozydowym. Syntetyzuje ją wiele organizmów, w tym owady, grzyby oraz niektóre gatunki roślin. W pewnych ilościach można ją znaleźć w żywności, np. w chlebie oraz warzywach. Substancja ta jest wartościowa, a zarazem w 100% bezpieczna dla organizmu człowieka.

Kobieta z grejpfrutem

Trehaloza w kosmetykach

Trehaloza ma świetne właściwości nawilżające. Naśladuje ona skład naturalnie znajdującego się w skórze czynnika nawilżającego NMF, który zlokalizowany jest w naskórku. Z wiekiem dochodzi jednak do zmniejszenia jego stężenia. Dzieje się tak za sprawą wielu czynników, choćby pod wpływem działania środków drażniących skórę (środków powierzchniowo czynnych, alkoholu). Co więcej, negatywnie na to wpływają chemiczne środki do czyszczenia domu. To wszystko sprawia, że skóra staje się przesuszona i napięta, a do tego niekiedy się łuszczy.

Trehaloza znakomicie imituje cukry znajdujące się w NMF i skutecznie wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom wilgoci, a co za tym idzie – doskonale nawadnia skórę. Magazynuje ona wilgoć, a następnie sukcesywnie ją uwalnia, kiedy skóra tego potrzebuje. Z tego powodu trehaloza znakomicie zdaje egzamin u osób ze skórą suchą oraz odwodnioną – ale nie tylko. Z powodzeniem może być wykorzystywana również w kosmetykach dla osób z innymi typami cery. Świetnie sprawdzi się ona u osób ze skórą wrażliwą oraz u kobiet z oznakami fotostarzenia. Potencjał tego składnika docenią również panie z cerą dojrzałą i poszarzałą, na której widoczne są ślady zmęczenia. W tym przypadku sprawdzą się kosmetyki typu anti-aging z trehalozą w składzie – niektóre z nich skutecznie wygładzają nawet drobne zmarszczki.

kobieta pielęgnująca twarz

Nie bez powodu trehaloza w kosmetyce wykorzystywana jest również ze względu na silne właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że efektywnie zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Dlatego z powodzeniem wykorzystywana jest ona m.in. w kremach przeciwzmarszczkowych. Często jest ona składnikiem tego typu kosmetyków również dlatego, że chroni fibroplasty (czyli komórki wytwarzające kolagen i elastynę) przed odwodnieniem.

Trehaloza w kosmetykach świetnie zdaje egzamin również dlatego, że zabezpiecza skórę i włosy już na poziomie komórkowym. W praktyce oznacza to, że zyskują one dzięki niej większą odporność na uszkodzenia. Zabezpiecza ona je także przed promieniowaniem UV, smogiem oraz wieloma innymi zanieczyszczeniami, niebezpiecznymi substancjami, jak również wszelkimi zagrożeniami, których efektem może być odwodnienie i nadwyrężenie skóry. Łagodzi ona również podrażnienia, a także wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.

Kobieta nad morzem

Oprócz tego, że trehalozę można znaleźć w kremach, jest ona także składnikiem takich kosmetyków, jak:

  • podkłady,
  • maski,
  • szampony,
  • odżywki do włosów.

W sklepach często też można znaleźć serum z trehalozą.

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie - sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu

Trehaloza w medycynie

Trehaloza stosowana jest również w medycynie. Wykorzystuje się ją m.in. w diabetologii. Kiedy przyjmowana jest drogą ustną i rozkładana na glukozę, powoduje mniejszy skok cukru we krwi niż wtedy, gdy glukoza podawana jest bezpośrednio. Oprócz tego nierzadko jest składnikiem szczepionek, ponieważ wyraźnie przedłuża ich trwałość. Ponadto pozwala je przechowywać w temperaturze otoczenia. Trehaloza znalazła zastosowanie również w okulistyce, gdzie wykorzystywana jest w produkcji kropli do oczu, które przydają się w leczeniu zespołu suchego oka. Dzięki niej nabłonek rogówki jest zabezpieczony przed wysuszeniem.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003909/ (dostęp: 22.05.2022).
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12626396/ (dostęp: 22.05.2022).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: