Przejdź do treści

6 najlepszych naturalnych składników dla twojej skóry

Kobieta z grejpfrutem
Sok grejpfrutowy osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia farmaceutka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przesuszona i podrażniona skóra jest często efektem niewłaściwej pielęgnacji. Chcąc przywrócić jej zdrowy i promienny wygląd, warto sięgnąć po naturalne składniki, które w dzisiejszych czasach są coraz bardziej doceniane. Poznaj najlepsze i najpopularniejsze z nich.

Płatki owsiane

Wytwarzane z owsa, zawierają mnóstwo cennych składników, które warto wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji skóry. Witaminy, kwasy tłuszczowe, białko i minerały takie jak np. wapń, żelazo, magnez, potas, sód, czy cynk mogą korzystnie wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Płatki owsiane złagodzą stany zapalne, zmniejszą zaczerwienienia, a przygotowany z nich peeling oczyści, złuszczy i wygładzi skórę.

Ponadto koloidalne płatki owsiane są jednym z niewielu naturalnych składników, zatwierdzonych przez Food and Drug Administration (FDA), w leczeniu podrażnień skóry, takich jak np. egzema. Lipidy i białka ukryte w owsie pomogą uzupełnić i utrzymać barierę skórną – twierdzą naukowcy.

Masło shea

To naturalny tłuszcz roślinny o stałej konsystencji, pozyskiwany z drzewa masłowego rosnącego w Afryce. Masło shea, składnik wielu produktów nawilżających, odżywia i koi przesuszoną skórę. Co więcej, może okazać się bardzo przydatne w leczeniu i łagodzeniu egzemy. Jego zdecydowanym plusem jest fakt, że niezwykle rzadko powoduje alergie, co czyni go odpowiednim nawet dla najbardziej wrażliwych rodzajów skóry. Pielęgnacyjne, odżywcze i nawilżające właściwości masło shea zawdzięcza witaminie A i E, a także kwasom tłuszczowym i trójglicerydom.

Kobieta po 40-tce

Kwas hialuronowy

Kolejnym składnikiem często wykorzystywanym w kosmetyce jest kwas hialuronowy, będący substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Jego podstawową funkcją jest utrzymanie protein strukturalnych czyli kolagenu i elastyny, które odpowiadają ze elastyczność sprężystość i jędrność skóry. Kwas hialuronowy bardzo często nazywany bywa eliksirem młodości, bo to właśnie on odpowiada za utrzymanie młodego wyglądu. Niestety, po 25. roku życia jego ilość w organizmie stopniowo zmniejsza się, a skóra z roku na rok staje się coraz mniej elastyczna, bardziej podatna na uszkodzenia, zaczynają pojawiać się zmarszczki. Dlatego też omawiany kwas jest jednym z częstszych, a zarazem najbardziej pożądanym przez kobiety, składnikiem kremów do twarzy.

– Szukając odpowiedniego produktu do codziennej pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Wybierajmy świadomie kosmetyk, który bogaty jest w składniki aktywne, naturalnie występujące w skórze. Dzięki zawartości biozgodnych substancji, znacznie zminimalizujemy szansę alergii i podrażnień. Polecam szczególnie sięgać po kwas hialuronowy, elastynę, skwalan, kwas linolowy, fosfolipidy czy ceramidy. Ich działanie pomoże osiągnąć sukces terapeutyczny, ale nie będzie działać podrażniająco na naturalne systemy ochronne, jak płaszcz hydrolipidowy mówi mgr kosmetologii Monika Zabielska.

Olej kokosowy

Nadeszła kolej na olej kokosowy, który dzięki właściwościom prozdrowotnym znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Nasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za nawilżenie skóry, a kwas laurynowy wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne, a tym samym pomaga w pozbyciu się niedoskonałości skórnych i leczeniu różnych zakażeń. Olej kokosowy skrywa wiele cennych, korzystnie wpływających na kondycję skóry witamin – B2, B6, B12, C i E, minerałów – potasu, żelaza, wapnia, jodu, a także kwas foliowy. Z kolei peeling kokosowy na bazie omawianego oleju, idealnie złuszczy martwy naskórek, jak i pomoże w pozbyciu się przebarwień i nierówności. Na tym jednak nie koniec! Olej kokosowy warto wykorzystać do przygotowania maseczki na włosy, a także jako balsam do spierzchniętych ust.

Pokrojone buraki

„Wiele osób uwielbia produkty z oleju kokosowego, które pomagają zwalczyć suchą, swędzącą skórę i choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca” – pisze dr Laurel Naversen Geraghty, dermatolog.

Zielona herbata

Jedną z głównych cech zielonej herbaty jest wysoki poziom katechin – substancji należących do grupy polifenoli, będących jednymi z najmocniejszych przeciwutleniaczy, hamujących powstawanie wolnych rodników. Zielona herbata chroni skórę przed negatywnym, długotrwałym działaniem promieni słonecznych, posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzące i pielęgnujące. Herbata ta znalazła również zastosowanie w leczeniu wyprysków i trądziku, a ponadto jest naturalnym tonikiem, który eliminuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Grapefruit

Grapefruit skrywa w sobie dużą ilość witaminy C, która, choć głównie kojarzy nam się z ochroną przed przeziębieniem, znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Posiada właściwości przeciwutleniające, które w pewnym stopniu zapobiegają oznakom starzenia się skóry. Witamina C pomaga w syntezie kolagenu – białka poprawiającego elastyczność i jędrność skory. Ponadto rozjaśnia ciemne plamy powstałe w wyniku działania promieni słonecznych lub wieku. Jakby tego było mało – pomaga w regulacji sebum, co zapobiega powstaniu trądziku i zmniejsza stan zapalny. Z kolei wyciąg z grapefruita ściąga, złuszcza i oczyszcza skórę.

– Możemy również pokusić się o stworzenie własnego kosmetyku z produktów dostępnych na co dzień. Przegotowując ciało na lato skomponujmy własny peeling cukrowy, bazując na cukrze brązowym, oliwie z oliwek i soku z połowy cytryny. Peeling nie tylko wygładzi skórę, ale również pobudzi krążenie, minimalizując widoczność cellulitu. W przypadku skóry podrażnionej, sięgnijmy po aloes, znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, łagodzących, przeciwbakteryjnych. Pamiętajmy, iż dobrze dobrana pielęgnacja domowa, w połączeniu z zabiegami gabinetowymi, to wielki krok w kierunku pięknej skóry – mówi Monika Zabielska.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.