Przejdź do treści

Wampirzy lifting – czym jest osocze bogatopłytkowe?

Wampirzy lifting – czym jest osocze bogatopłytkowe? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wampirzy lifting to powszechna nazwa zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, określanego przez niektórych mianem „eliksiru młodości”. Od niemal dziesięciu lat wampirzy lifting cieszy się ogromną popularnością wśród entuzjastek regeneracji skóry przy wykorzystaniu medycyny estetycznej. Co to jest osocze bogatopłytkowe? Na czym polega zabieg z jego wykorzystaniem? Jakie są jego efekty?

Co to jest wampirzy lifting

Wampirzy lifting, czyli zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, to jeden z niezwykle popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Zaliczany jest on do grupy zabiegów biostymulujących – stymuluje odbudowę i regenerację skórę, a wszystko to dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych, czyli tzw. ACR.

Dlaczego właśnie osocze bogatopłytkowe? Osocze było wykorzystywane w medycynie już wiele lat temu. Stosowano je w ortopedii, chirurgii rekonstrukcyjnej, stomatologii i wspomagano nim procesy gojenia ran, regenerację stawów, czy tkanki łącznej, a także leczono przyzębia. Wszystko to za sprawą zawartych w płytkach krwi czynnikach wzrostu. Jako że osocze bogatopłytkowe PRP, czyli platelet rich plasma, to skoncentrowane płytki krwi, cenne czynniki wzrostu znajdują się w nim zatem w bardzo dużej ilości.

Do najważniejszych, z punktu widzenia medycyny estetycznej, czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym należą:

 • transformujący czynnik wzrostu-beta (TGF-b), który nadaje skórze jędrność i elastyczność;
 • płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), który stymuluje wzrost naczyń krwionośnych i włosowatych oraz wpływa na odnowę komórek;
 • naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), który m.in. stymuluje produkcję własnego kolagenu;
 • czynniki wzrostu fibroblastów (FGF), które wspomagają wzrost komórek.
Kobieta na zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Na czym polega i jak przebiega wampirzy lifting?

Istotą wampirzego liftingu jest to, że wykorzystane podczas zabiegu osocze to osocze autologiczne, czyli pozyskane z twojej krwi. To właśnie dlatego zabieg poprzedza pobranie od 20 do 40 mililitrów krwi, która następnie podlega odwirowaniu w specjalnej wirówce. W tym procesie oddzielą się od siebie erytrocyty i osocze, które metodą mezoterapii, czyli za pomocą płytkich nakłuć wprowadzane jest w wybrane partie ciała.

Zastanawiasz się nad tym, czy wampirzy lifting jest bolesny? Regularne nakłuwanie twarzy, szyi, czy dekoltu – to właśnie te części ciała najczęściej poddawane są bowiem zabiegowi – nie należy do najprzyjemniejszych. Stąd wampirzy lifting wykonywany jest na ogół w miejscowym znieczuleniu.

Decydując się na zabieg z osoczem bogatopłytkowym, musisz być przygotowana na to, że po kilku godzinach na twojej twarzy mogą pojawić się niewielkie ślady po nakłuciach. Przez około 12 godzin nie powinnaś nakładać na twarz podkładów, pudrów, czy fluidów – najlepiej zrezygnuj z makijażu i kosmetyków o silnym działaniu. Na kilka dni warto też powstrzymać się od wizyt w saunie, solarium i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

zabieg z użyciem dermapenu

Wampirzy lifting – efekty

Zabieg wampirzego liftingu ma na celu regenerację naskórka. Osocze bogatopłytkowe pobudzi skórę do odbudowy, zwiększy produkcję kolagenu, którego ilość z wiekiem maleje, a także poprawi koloryt skóry. Wśród wskazań do wykonania wampirzego liftingu wymienia się przede wszystkim:

 • zmniejszenie wiotkości skóry twarzy, dekoltu, szyi lub rąk;
 • zmarszczki, w tym tzw. kurze łapki;
 • cienie pod oczami i cienką skórę powiek;
 • skórę, która wymaga rewitalizacji np. potrądzikową, z przebarwieniami palacza;
 • blizny potrądzikowe;
 • rozstępy;
 • łysienie – jak pokazują badania, zabiegi z wykorzystywaniem osocza przynoszą pozytywne efekty w leczeniu łysienia plackowatego.

Mimo że wampirzy lifting jest zabiegiem bezpiecznym, musisz pamiętać, że po jego wykonaniu mogą pojawić się powikłania. W prawdzie osocze, jako produkt autologiczny, nie powinno uczulać i wywoływać skutków ubocznych, nie można całkowicie wykluczyć przejściowego rumienia. Inne powikłania mogą być związane z brakiem sterylności lub wiedzy osoby wykonującej zabieg.

Należy także podkreślić, że istnieje grupa przeciwwskazań do wykonania wampirzego liftingu. Są to:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • choroby autoimmunologiczne i nowotwory,
 • stany zapalne skóry,
 • przyjmowanie niektórych leków m.in. przeciwzakrzepowych.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym – cena

Cena zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego różni się w zależności od tego, jaka partia ciała ma mu zostać poddana. Za wampirzy lifting na twarz zapłacisz od 600 zł wzwyż, za szyję wraz z dekoltem – od 1000 zł, za okolice oczu – od 400 zł. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągniesz po wykonaniu cyklu zabiegów. W zależności od potrzeb skóry zaleca się od trzech do pięciu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, wykonanych najlepiej co trzy do czterech tygodni.

Bez względu na to, na ile zabiegów wampirzego liftingu się zdecydujesz, pamiętaj, że efekty zabiegu pojawiać będą się stopniowo. Osocze będzie bowiem pobudzać twoją skórę do odbudowy, co może potrwać nawet do trzech miesięcy. Jednak już po tygodniu od zabiegu powinnaś zauważyć wzrost jej napięcia oraz poprawę kolorytu.

Źródła:

 1. K. Kaczorowska, „Kiedy do walki ze zmarszczkami staje twoje własne osocze” Gazeta Wrocławska 2-3 kwietnia 2016,
 2. I. Radziszewska-Choma, „Młodość we krwi” Beauty Inspiration 01/2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: