Przejdź do treści

Wideodermatoskopia – co to jest, wskazania, skuteczność

Wideodermatoskopia - co to jest, wskazania, skuteczność Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znamiona często uznawane są za cechę charakterystyczną danej osoby albo defekt kosmetyczny. Jednak należy pamiętać, że niektóre znamiona mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Z tego powodu ważna jest profilaktyka zmian skórnych. Jednym z badań, które pozwala na taką profilaktykę jest wideodermatoskopia.

Co to jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to komputerowe badanie znamion przy pomocy wideodermatoskopu. Wideodermatoskop to urządzenie wyposażone w specjalną kamerę, która umożliwia oglądanie znamion w powiększeniu, nawet stukrotnym. Obraz uzyskany w wyniku badania przesyłany jest za pomocą kamery do komputera. Kamery w dermatoskopie są kamerami wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu gwarantują obraz bardzo wysokiej jakości.

Wideodermatoskopia a dermatoskopia

Wideodermatoskopia to odmiana dermatoskopii (nazywanej też dermoskopią). Lekarze określają dermatoskopię pomostem między badaniem znamion tzw. okiem nieuzbrojonym a badaniem histopatologicznym. Klasyczna dermoskopia bywa wykorzystywana do badania zmian barwnikowych i wykrywania czerniaka. W przypadku dermatoskopii zmiany skórne ogląda się bezpośrednio przez dermatoskop (rodzaj specjalistycznej lupy) lub porównuje zdjęcia wykonane przez dermatoskop (niektóre z tych urządzeń mają taką funkcję). W przypadku wideodermatoskopii analizuje się zapis cyfrowy.

Kobieta

Skuteczność badania wideodermatoskopowego

Badanie wideodermatoskopowe jest badaniem bezpiecznym, łatwo powtarzalnym i nieinwazyjnym. Obraz kliniczny uzyskany przez wideodermatoskopię jest dokładniejszy niż obraz w dermatoskopii. Jednak według dermatologów, którzy zajmują się badaniem znamion, lepiej jest rozpocząć diagnostykę znamion od demoskopii, aby zidentyfikować ewentualne zniekształcenia obrazu, do jakich może dojść podczas korzystania z wideodermatoskopu. Należy też pamiętać, że na obrazie cyfrowym nie można w pełni polegać. Dla właściwej oceny obrazu uzyskanego z wideodermatoskopu i prawidłowej diagnostyki bardzo istotne jest doświadczenie i wiedza lekarza, który prawidłowo zinterpretuje obraz uzyskany w badaniu.

Usuwanie pieprzyków — dowiedz się, kiedy należy skorzystać z zabiegu usuwania pieprzyków

Wskazania do wideodermatoskopii

Wśród wskazań do wideodermatoskopi wskazuje się podwyższone ryzyko zachorowania na czerniaka. O podwyższonym ryzyku zachorowalności na czerniaka mówi się w przypadku:

  • przypadków wystąpienia czerniaka u członków rodziny,
  • jasnej karnacji,
  • licznych znamion,
  • licznych poparzeń słoneczne w dzieciństwie.

Badanie dermatoskopowe wykonuje się też w diagnostyce nienowotworowych zmian skórnych takich jak naczyniaki, rogowacenie łojotokowe czy choroby pasożytnicze, na przykład świerzb.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Ile kosztuje badanie wideodermatoskopowe?

Badanie wideodermatoskopowe może być wykonane na NFZ. Jednak w przypadku niepokojących zmian skóry, które mogą być zmianami nowotworowymi, ważna jest jak najszybsza reakcja. Długi czas oczekiwania na refundowane badanie może niestety negatywnie wpłynąć na dalsze leczenie, dlatego w przypadku niepokojących zmian warto badanie wideodermatoskopowe wykonać prywatnie. Cena takiego badania to ok. 300 zł.

 

Źródła:

  1. Kamińska-Winciorek G., Śpiewak R., Podstawy demoskopii zmian melanocytowych dla początkujących, Postępy higieny i medycyny doświadczalnej, 65/2011.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.