Przejdź do treści

Właściwości i zastosowanie olejku geraniowego w codziennej pielęgnacji

Olejek geraniowy
Właściwości i zastosowanie olejku geraniowego w codziennej pielęgnacji Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek geraniowy znały i ceniły już Egipcjanki, wmasowując go w twarz i ciało, czym zapewniały sobie gładką skórę, a także poprawiały nastrój. Współcześnie olejek z geranium powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym oraz do produkcji perfum. Warto włączyć go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej także w czystej postaci. Jakie są właściwości olejku geraniowego? Kiedy i jak go stosować? Czy olejek geraniowy odstrasza kleszcze?

Olejek geraniowy – pochodzenie

Olejek geraniowy pozyskiwany jest z odmiany pelargonii o łacińskiej nazwie  Pelargonium graveolens. To odmiana ozdobnych, pachnących cytrusami liściach. Nieprzypadkowo nazywa się ją „anginką” albo „cytrynką”.

Olej z geranium znany był już w kulturach antycznych, gdzie ceniono przede wszystkim jego właściwości lecznicze. Egipcjanki używały go także w celach pielęgnacyjnych – masaże olejkiem wygładzały i oczyszczały ich skórę, a dzięki właściwościom odprężającym, przynosiły też uspokojenie i poprawiały nastrój. W czasach nowożytnych w Europie olejek stosowany był głównie w celu odstraszania owadów.

Jak pozyskiwany jest olejek geraniowy?

Olejek geraniowy pozyskiwany jest w procesie destylacji parą wodną zielonych części pelargonii – na ogół wonnych liści. Dla zwiększenia wydajności, roślina powinna być ścięta tuż przed otwarciem się pąków kwiatowych. Pozyskanie około kilograma olejku, wymaga zużycia nawet pół tony rośliny.

Olej, a precyzyjnie mówiąc – macerat z geranium możesz przygotować także samodzielnie w domu. Jak zrobić olejek z geranium? Wystarczy zerwać liście pelargonii, dokładnie je umyć, zmiażdżyć i włożyć do słoika. Następnie liście, które powinny puścić już nieco soku, należy zalać oliwą. Całość odstaw na około dwa tygodnie, przecedź i przelej do szklanej buteleczki.

Anna Dziklińska, kosmetolożka/ Archiwum prywatne

Właściwości olejku geraniowego

Dobrej jakości olejek z geranium jest przezroczysty, o delikatnie zielonej lub żółtawej barwie. Jego ogromnym atutem jest zapach – kwiatowy, z nutą cytrusowego aromatu. Warto jednak pamiętać, że na zapach olejku bezpośredni wpływ ma odmiana rośliny, z której jest pozyskany. Olejek z pelargonii różanej pachnie na przykład bardzo podobnie jak olej różany, który – o czym warto pamiętać – jest jednak znacznie droższy.

Na szczególną uwagę wśród składników olejku geraniowego zasługują:

  • geraniol,
  • cytronellol,
  • kwas geraniowy,
  • linalol,
  • mirtenol,
  • terpineol,
  • cytral,
  • eugenol.

To właśnie dzięki nim olejek z geranium wykazuje właściwości:

  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwwirusowe,
  • antyseptyczne,
  • regenerujące,
  • ściągające,
  • kojące,
  • uspokajające.
Ruta Kowalska

Zastosowanie olejku geraniowego

Olejek z geranium dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie zarówno jako środek leczniczy, jak i pielęgnacyjny.

Jak wykorzystać olejek w codziennej pielęgnacji? Powszechnie wykorzystywany jest on w balsamach antycellulitowych, pobudza bowiem pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Jeśli zatem chcesz poprawić wygląd swojej skóry, sięgnij po gotowe kosmetyki z olejkiem lub regularnie wmasowuj go w czystej postaci w newralgiczne miejsca.

Olejek z geranium to doskonały wybór także dla posiadaczek skóry trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także redukcja produkcji sebum widocznie poprawią kondycję oraz wygląd twojej skóry. Olej sprawdzi się również w pielęgnacji skóry dojrzałej. Używany regularnie wygładzi ją, zregeneruje i doda blasku, dzięki czemu twoja twarz będzie wyglądała świeżo i młodziej. Wspierając regenerację naskórka, pomoże także zwalczyć niewielkie blizny i przebarwienia.

Z powodzeniem może stosować go również w pielęgnacji włosów. Pomoże uporać się z uciążliwym łupieżem, a dzięki odżywieniu skóry głowy, tym samym również cebulek włosów, wzmocni i przyspieszy wzrost pasemek.

Olejek geraniowy polecany jest także pomocniczo podczas leczenia egzemy, grzybicy stóp, czy opryszczki wargowej.

Zioło w misce

Olejek na komary i kleszcze

Olejek z geranium na kleszcze? Delikatny i charakterystyczny zapach olejku ceniony jest nie tylko w przemyśle kosmetycznym. Olejek od wieków wykorzystywany był bowiem jako skuteczny sposób na insekty oraz kleszcze. Jak przygotować miksturę na kleszcze i komary? Połącz olejek z wodą destylowaną i odrobiną alkoholu, a uzyskasz naturalny środek odstraszający insekty. Możesz także wzmocnić jego działanie dodając inne olejki – lawendowy, czy herbaciany.

Gdzie kupić olejek geraniowy?

Olejek geraniowy należy do łatwo dostępnych olejków. Znajdziesz go w drogeriach, sklepach zielarskich i z naturalnymi produktami do pielęgnacji. Jego cena jest bardzo zróżnicowana – za dziesięć mililitrów olejku zapłacisz od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj jednak, że wybierając naturalne olejki warto korzystać ze sprawdzonych źródeł.

Źródło:

  1. A. Herman, Wykorzystanie olejków eterycznych i ekstraktów roślinnych w kosmetologii i medycynie, Warszawa 2015,
  2. A. Flis, K. Pikul, Olejki eteryczne w kosmetologii, Rzeszów 2013,
  3. A. Kędzia, Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy, Postępy Fitoterapii 3/2007.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: