Przejdź do treści

Wybielanie odbytu i warg sromowych – metody, efekty

Wybielanie odbytu i warg sromowych – metody, efekty Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Okolice intymne mają naturalnie ciemniejsze zabarwienie niż skóra pokrywająca resztę ciała. Jest to efekt miejscowego nagromadzenia melaniny. Jednak branża filmów pornograficznych rozwinęła inne poczucie estetyki – ciemny odcień tych sfer stał się powodem do kompleksów. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się zabiegi wybielania odbytu i warg sromowych. Jeśli czujesz bardzo duże skrępowanie podczas seksu oralnego lub analnego, możesz skorzystać z zabiegu wybielania w gabinecie kosmetycznym lub zastosować gotowe kremy do wybielania miejsc intymnych z apteki i drogerii.

Jak rozjaśnić skórę w miejscach intymnych – metody

Wybielanie odbytu i warg sromowych jest zabiegiem oferowanym w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i salonach medycyny estetycznej. Osoby, które krępują się lub boją skorzystania z tego typu usług, mogą zastosować w zaciszu własnego domu krem wybielający odbyt i srom.

Wybielanie okolic intymnych w gabinecie kosmetycznym

Decydując się na skorzystanie z usług gabinetu kosmetycznego, można wybrać jedną z dwóch dostępnych metod odbarwiania skóry okolic intymnych: zastosowanie żelu, kremu lub maści wybielających odbyt albo wykonanie zabiegu laserem.

Preparaty takie jak żele, maści i kremy do wybielania sromu i odbytu zawierają różne substancje aktywne, które pozwalają osiągnąć podobny efekt, opierając się jednak na innym mechanizmie działania:

  • niacynamid – spowalnia transport melaniny do keranocytów (żywych komórek naskórka),
  • arbutyna, hydrochinon, kwas kojowy – hamowanie tyrozynazy (produkcji melaniny),
  • hydroksykwasy – przyspieszenie cyklu naskórkowego,
  • retinoidy – różnicowanie i odnowa komórek oraz regulowanie pracy melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję melaniny.

Mniej komfortowy jest zabieg rozjaśniania warg sromowych i odbytu wykonywany przy pomocy lasera. Wykorzystuje się do tego laser rubinowy, Nd: Yag, aleksandrytowy i  urządzenia IPL.

Choć zastosowanie wiązki światła poprzedzone jest każdorazowo nałożeniem preparatu znieczulającego, to mimo wszystko zabieg ten wywołuje dyskomfort. To, jak jest on intensywny, zależy od indywidualnego progu bólu.

Nie wystarczy przy tym jedna wizyta. Aby utrwalić efekty, konieczne są minimum dwie do trzech sesji w odstępach kilkutygodniowych. Nie jest to przy tym zabieg tani. Pojedyncza wizyta kosztuje ok. 1000 zł. O tym ile sesji będzie koniecznych, decyduje osoba wykonująca laseroterapię, oceniając efekty rozjaśniania miejsc intymnych.

Jak rozjaśnić skórę w miejscach intymnych domowymi metodami

Skuteczność wybielanie skóry okolic intymnych domowymi metodami nie jest tak duża, jak to ma miejsce przy zabiegach wykonywane przez specjalistę w gabinecie kosmetycznym. Wymagają również dłuższego stosowania przygotowanych preparatów, aby zauważyć jakiekolwiek efekty.

Wśród naturalnych składników, które mogą służyć wybielaniu odbytu i warg sromowych znajdują się:

  • stokrotka pospolita,
  • sok z cytryny,
  • aloes,
  • wyciąg z lukrecji,
  • zielona herbata.

Składniki te należy stosować codziennie przez kilka tygodni w formie kilkuminutowych okładów miejsc intymnych. Przed podjęciem terapii domowej należy uwzględnić ewentualne alergie, które mogą wywołać szereg niekorzystnych reakcji obronnych organizmu, w tym najgroźniejszą: wstrząs anafilaktyczny.

Składniki te można znaleźć także w kremach wybielających okolice intymne z apteki czy drogerii. Warto sięgać również po lekkie żele i gęste maści na wybielanie odbytu i sromu, które zawierają: malwę czarną, żurawinę błotną, mandarynkę japońską, malpigię granatolistną czy miętę pieprzową. 

Wybielanie sromu i wybielanie odbytu – efekty zabiegów

Laseroterapia  jest najskuteczniejszą metodą wybielania miejsc intymnych. Efekty można zauważyć już po pierwszej sesji. Natomiast  oczekiwany rezultat osiąga się po maksymalnie trzech wizytach w salonie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej.

Zastosowanie lasera nie daje jednak gwarancji, że melanina nie zacznie być znowu produkowana, ponownie nadając skórze odbytu i warg sromowych ciemny odcień. W takim wypadku konieczne jest powtórzenie całej serii zabiegów.

Dodatkowym efektem laseroterapii jest poprawa ukrwienia i jędrności warg sromowych, co może mieć pozytywny wpływ na jakość doznań podczas kontaktów seksualnych.

Stosowanie kremów, żeli czy maści oraz okładów roślinnych daje zdecydowanie mniej wyraźne efekty. Ponadto konieczne jest ich codzienne stosowanie przez kilka tygodni, co może zaburzyć prawidłowe pH pochwy i wywołać miejscowe podrażnienia. Dlatego pod rozwagę należy wziąć czy warto rozpoczynać wybielanie sromu i wybielanie odbytu domowymi sposobami.

kobieta

Czy rozjaśnianie skóry okolic intymnych jest bezpieczne?

Mimo że wybielanie odbytu i warg sromowych wydaje się zabiegiem bezpiecznym, może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Przeciwwskazaniem do stosowania lasera jest:

  • ciąża,
  • choroba nowotworowa,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • cukrzyca,
  • choroby serca i układu krwionośnego (w tym anemia),
  • zakażenia wirusowe i grzybicze w ostrym stadium,
  • wysoka gorączka,
  • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zaburzenia psychosomatyczne.

Natomiast długotrwałe stosowanie maści, żeli czy kremów na wybielanie odbytu i warg sromowych może zaburzyć pH pochwy, doprowadzając do infekcji, wymagających interwencji ginekologa. Ponadto wrażliwą skórę okolic intymnych bardzo łatwo podrażnić. Codzienne nakładanie preparatów może także skutkować reakcjami alergicznymi, objawiającymi się silnym pieczeniem i świądem.

 

Bibliografia:

  1. Jakub Rok, Michał Otręba, Ewa Buszman, Dorota Wrześniok, Melanina – z melanocytu do keratynocytu, czyli jak przebiega transport melaniny w skórze, „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, 2012, nr 66, s. 60-66.
  2. Malwina Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, „Kosmetologia Estetyczna”, 2016, nr 5, s. 467-473.
  3. Wioleta Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, nr 2, s. 159-162.
  4. Hanna Łabędzka, Elżbieta Jędrasik, Agata Wasilewska-Michalak, Zastosowanie laserów w kosmetologii, „Postępy Kosmetologii”, 2011, nr 3, s. 37-41.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: