Przejdź do treści

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coolsculpting to zabieg medycyny estetycznej modelujący duże partie ciała – brzuch, uda, ramiona. Jakie efekty przynosi i jakie są opinie o tym zabiegu? Jaka jest cena za coolsculpting?

Co to jest coolsculpting?

Coolsculpting to nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Opiera się na kontrolowanym wykorzystaniu niskich temperatur. Podczas sesji coolsculptingu dochodzi do kriolipolizy, czyli rozbicia komórek tłuszczowych poprzez schłodzenie tkanki tłuszczowej. Widocznym efektem coolsculptingu jest utrata tkanki tłuszczowej jedynie z wybranych partii ciała (uda, brzuch, pośladki czy podbródek), których nie udaje się odchudzić mimo diet i ćwiczeń. Coolsculpting nie służy leczeniu otyłości ani gwałtownemu spadku masy ciała. Badania naukowe prowadzone na pacjentach podających się sesjom coolsculptingu wykazują, że wielokrotne sesje tego zabiegu przynoszą satysfakcjonujące efekty w modelowaniu sylwetki.

Zeltiq coolsculpting – co to takiego?

Zeltiq coolsculpting to zabieg coolsculptingu z wykorzystaniem urządzenia firmy Zeltiq. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem mediów cieszył się temat  coolsculptingu z wykorzystaniem urządzeń właśnie tej firmy. Powodem wzmożonego zainteresowania coolsculptingiem była informacja o światowej sławy modelce (Linda Evangelista), u której zabieg Zeltiq coolsculpting wywołał rzadki efekt uboczny: paradoxical adipose hyperplasia (PAH), czyli paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej. W przypadku poszkodowanej modelki komórki tłuszczowe zamiast rozbić się powiększyły się. Tym samym partie ciała, które miały zostać „odchudzone”, powiększyły się. Uważa się, że PAH jest bardzo rzadkim powikłaniem kriolipolizy (1% wszystkich przypadków), jednak część środowisk naukowych uważa, że ryzyko wystąpienia tego objawu niepożądanego może być nieco wyższe, niż początkowo zakładano.

Coolsculpting – przebieg zabiegu

Niezależnie od producenta aparatury wykorzystanej do zabiegu coolsculpting (Zeltiq, Cooltech, CLATUU) zabieg  wykonywany jest podobnie, a jego skuteczność  opiera się na tej samej zasadzie. Wszystkie urządzenia do coolsculptingu działają nieinwazyjnie, tzn. nie jest potrzebne nacięcie skóry do wykonania zabiegu, jak ma to miejsce w liposukcji. Podczas zabiegu (czas zabiegu to 0,5 h – 1 h) do wybranych partii ciała przykładane są głowice urządzenia. Dochodzi wówczas do zamrożenia trójglicerydów (komórek tłuszczowych). W następstwie tego procesu pojawia się kontrolowany stan zapalny, a uszkodzone niską temperaturą komórki są stopniowo usuwane z organizmu.

Coolsculpting – opinie

Efekty coolsculptingu widoczne są dopiero po 3-4 miesiącach, kiedy komórki tłuszczowe zostają usunięte. Na forum stron o nowinkach kosmetycznych można przeczytać  sprzeczne opinie dotyczące zabiegu. Niektóre kobiety skarżyły się na dyskomfort odczuwalny w trakcie i po zabiegu. Jednak wiele osób jest bardzo zadowolonych z efektów, a te są widoczne już po jednym zabiegu.

Coolsculpting – jaka cena w jakim mieście?

Wykonanie zabiegu zeltiq coolsculpting możliwe jest w największych polskich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań. Cena za 1 zabieg  coolsculpting (1 przyłożenie urządzenia) różni się w zależności od wielkości zastosowanej głowicy (mała, średnia, duża) i odpowiednio wielkości obszaru poddanego zabiegowi (podbródek, ramiona, kolana). Ceny za coolsculpting Zeltiq w Krakowie lub Warszawie to 1300-2300 zł za 1 zabieg. Nieznacznie taniej coolsculpting można wykonać w miastach takich jak Poznań czy Katowice. W mieście Gdańsk coolsculpting Zeltig to koszt 1200-2000 zł.

Źródła:

  1. Harper, M., & Lassetter, J. (2019). Coolsculpting or Cryolipolysis, A Guide for Primary Care Providers.
  2.  Ho, D., & Jagdeo, J. (2017). A Systematic Review of Paradoxical Adipose Hyperplasia (PAH) Post-   Cryolipolysis. Journal of Drugs in Dermatology: JDD16(1), 62-67.
  3.  McKeown, D. J., & Payne, J. (2021). Significant improvement in body contour with multiple cycles of CoolSculpting: Results of a prospective study. Dermatologic Therapy34(2), e14850.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: