Przejdź do treści

Zagęszczenie włosów – metody fryzjerskie, domowe i chirurgiczne

Zagęszczenie włosów – metody fryzjerskie, domowe i chirurgiczne Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zagęszczenie włosów wykonywane przez profesjonalistów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić – w końcu długie, zadbane włosy są jedną z najbardziej pożądanych cech według zachodniego kanonu piękna. Niestety, podobnie jak w przypadku skóry czy paznokci, nawet właściwa pielęgnacja może nie wystarczyć, stąd coraz większe zainteresowanie przedłużaniem i zagęszczaniem włosów. Na czym polega zagęszczanie włosów? Ile kosztuje przedłużenie włosów? Czy da się zagęścić włosy w domu? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Na czym polega zagęszczanie włosów?

Obecnie najpopularniejszą metodą zwiększania objętości włosów i ich wydłużania jest przedłużanie włosów na ringi. Podczas zabiegu łączy się cienkie pasma naturalnych włosów z pasmami doczepianymi. Pasma naturalnych i doczepianych włosów łączy się za pomocą ringów lub mikroringów, czyli cienkich obrączek. Mikroringi utrzymują mocno pasma dzięki wyścielającej je warstwie silikonu lub niewielkiemu gwintowi zapobiegającemu zsunięciu ringu. Mimo że w internecie nie brakuje porad dotyczących tego, jak doczepić włosy na ringi, jest to zabieg, który powinien wykonać doświadczony stylista. Przymocowanie pasemek nie jest proste, wymaga użycia szydełka (do nałożenia ringu) i cążek (do zaciśnięte ringu).

Inna metoda zagęszczenia włosów to metoda kanapkowa. Naturalne pasma mocowane są na przezroczystej silikonowej taśmie. Zabieg należy powtórzyć po dwóch miesiącach. Z kolei w metodzie siateczkowej pasma włosów są umieszczone na delikatnej siateczce przypominającej włosy naturalne.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Rodzaje włosów wykorzystywanych do przedłużenia

Zagęszczenie włosów i przedłużenie dzieli się na pełne i niepełne. Pełne obejmuje cały porost, a niepełne wybrane obszary. Do zagęszczania i przedłużania włosów wykorzystuje się włosy naturalne lub syntetyczne. Włosy naturalne dzieli się w zależności od regionu pochodzenia (który z kolei ma znaczenie dla struktury włosa – czy są to włosy proste, falowane, miękkie czy sztywne). Wśród naturalnych włosów wyróżnia się włosy słowiańskie, europejskie, indyjskie, azjatyckie. O jakości włosów naturalnych świadczy ilość zachowanej łuski. Naturalne włosy można poddawać wszystkim zabiegom fryzjerskim. Włosy syntetyczne uzyskuje się z włókien polimerowych. Syntetyczne pasma nie mogą być poddawane zabiegom chemicznym, a w przypadku włosów monofibre MF nie można nawet stosować na nich lokówek, prostownic czy metalowych szczotek.

Zasady zagęszczania i przedłużania włosów

Pierwszym krokiem w przedłużaniu i zagęszczaniu włosów jest dobór pasemek – ich wielkość, długość i kolor. Decyzję podejmuje się na podstawie życzeń klientki, ale też oceny fryzjera dot. naturalnego porostu włosów. Doczepiane pasma nie mogą być zbyt grube, ponieważ mają tendencję do obciążenia włosów. Podobnie liczba doczepianych pasemek powinna być dostosowana do fryzury i kondycji włosów. Przy prawidłowo wykonanym doczepianiu włosów miejsce łączenia włosów naturalnych i sztucznych nie może być wyczuwalne.

Zagęszczanie włosów – ceny

Ile kosztuje zagęszczanie włosów? Cena usługi zagęszczania włosów zależy od wykorzystanej metody, jakości i ilości użytych pasm, renomy zakładu fryzjerskiego. Widełki dla zagęszczenia włosów na ringi to 500-2200 zł, zaś dla metody kanapkowej wynoszą one 500-3000 zł. System na bazie siateczkowej to koszt rzędu nawet 6000 zł.

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Domowe sposoby na pogrubienie włosów

Mikrowłókna do włosów

Czy można zagęścić włosy domowymi sposobami? Producenci różnych kosmetyków do włosów zapewniają, że zwiększenie objętości fryzury jest możliwe w domowym zaciszu. Służą do tego zyskujące w ostatnim czasie na popularności specjalne preparaty zawierające mikrowłókna do włosów (włókna keratynowe). Kosmetyki te mają postać sprayu lub proszku, który dozuje się na włosy. Po rozczesaniu mikrowłókna powinny przyczepić się do naturalnych pasm. Producenci tego rodzaju kosmetyków zapewniają, że ich produkt jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (wiatru, deszczu), a także potu. Pamiętać jednak należy, że efekty uzyskane z użyciem mikrowłókien nie usuwają przyczyn wypadania włosów, a  jedynie optycznie sprawiają, że włosy wydają się gęstsze.

Codzienna profilaktyka na rzecz zagęszczenia włosów

Popularne powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” znajduje zastosowanie także w przypadku włosów. Choć niekiedy utrata włosów jest całkowicie niezależna od człowieka, w wielu przypadkach można wesprzeć zagęszczenie włosów, podejmując działania, które ograniczą wypadanie włosów i będą je stymulować do wzrostu. Do profilaktycznych działań w celu zachowania gęstych, długich włosów należy:

 • odpowiednia suplementacja witamin i minerałów – włosy wzmacniają takie mikroelementy jak żelazo, cynk, biotyna, witaminy z grupy B i witamina A (jej niedobory hamują wzrost nowych włosów),
 • ochrona włosów przed promieniowaniem UV – przy dłuższej ekspozycji włosów na promienie słoneczne warto pokryć je preparatami z filtrem albo nosić nakrycie głowy,
 • unikanie zabiegów fryzjerskich mocno niszczących włosy, takich jak częste rozjaśnianie, trwała ondulacja, a także częste używanie lokówki, prostownicy czy suszarki,
 • pielęgnowanie włosów łagodnymi kosmetykami opartymi o naturalne składniki, a w razie potrzeby (zauważalnej utraty włosów) sięgnięcie po profesjonalne preparaty hamujące wypadanie włosów.
Wypadanie włosów jesienią

Zagęszczenie włosów metodą chirurgiczną

Zagęszczenie włosów metodą chirurgiczną jest najbardziej inwazyjnym sposobem na zwiększenie objętości włosów. Po metody chirurgiczne sięga się przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego. Do chirurgicznych metod leczenia łysienia należą:

 • mikroprzeszczepy,
 • plastyka płatami skóry owłosionej,
 • wycięcie skóry łysiejącej,
 • plastyka z wykorzystaniem ekspandera.

Powyższe techniki wykorzystywane są nie tylko w przypadku subiektywnych, estetycznych odczuć pacjentów, ale też w szpitalach u pacjentów wymagających rekonstrukcji owłosionej skóry po urazach (wypadkach, poparzeniach). Chirurgiczne metody zagęszczania są poważnymi i rozległymi operacjami, w których wysokie jest prawdopodobieństwo powikłań (np. powstanie blizn przerostowych), a efekty zabiegu często okazują się niesatysfakcjonujące.

 

Źródła:

 1. Noszczyk M., Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.
 2. Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Białystok: Wydawnictwo Diagnosis, 2016.
 3. Sumirska Z., Nowoczesne fryzjerstwo. Chemia, technologie, techniki, 2011.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: