Zmagasz się z łojotokiem? Kosmetolożka Joanna Skrzypczak tłumaczy, jak sobie z nim poradzić
Łojotok potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Skóra się świeci a ty cały czas dokładasz na nią więcej pudru, aby jakoś wyglądać. I tak tworzy się błędne koło. Co w takim razie robić, by sobie pomóc? I skąd bierze się łojotok? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak.
Joanna Skrzypczak jest kosmetolożką, znaną w mediach społecznościowych jako ekspert_kosmetyczny. Ekspertka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie zakresie pielęgnacji skóry, trądziku czy opalania, czym przysparza sobie coraz więcej fanów. Jej konto śledzi już ponad 8 tys. obserwatorów. Tym razem kosmetolożka postanowiła poruszyć kwestię łojotoku, który wielu z was spędza sen z powiek.
Łojotok – skąd się bierze?
Łojotok jest nadmiernym wydzielaniem sebum przez komórki skóry, któremu towarzyszy stan zapalny, czyli trądzik. Łojotok jest stanem przewlekłym i może wystąpić już nawet u niemowlaków.
Jak zaznacza kosmetolożka, „pierwsze nasilenia pracy gruczołów łojowych obserwuje się w okresie niemowlęcym. Dzieci dorastają coraz szybciej i już 8-latkowie coraz częściej są pacjentami dermatologów”
Jakie są przyczyny łojotoku? Ekspertka tłumaczy:
RozwińSkłonność do łojotoku jest cechą GENETYCZNĄ oraz w dużym stopniu zależy też od hormonów płciowych ( niekorzystny wpływ androgenów i progesteronu, korzystny – estrogenów).
Szczególne nasilenie możemy zaobserwować w okresie dojrzewania jak i przekwitania (menopauza) jak i przy ZABURZENIACH HORMONALNYCH i zaburzeniach PRZEMIANY MATERII.
Choroby łojotokowe
Ekspertka wymienia choroby, z jakimi możemy się zmagać, kiedy obserwujemy u siebie wzmożoną produkcję łoju. Skrzypczak zaznacza, że są one niezwykle uciążliwe i trudne do wyleczenia. Często bowiem zaostrzają się i powracają.
CHOROBY ŁOJOTOKOWE
? łojotokowe zapalenie skóry.
?trądzik pospolity.
?trądzik różowaty.
Łojotok – miejsce występowania
W jakich miejscach najczęściej występuje łojotok?
Aż 99% zmian zlokalizowanych jest na TWARZY, DEKOLT, RAMIONA.
Problem dotyczy również skóry głowy, pleców czy okolic małżowin usznych.
Łojotok – odpowiednia pielęgnacja
Wstajesz rano i widząc swoją twarz nakładasz na nią więcej makijażu. W ciągu dnia dokładasz pudru, bo cały czas się świecisz. Zdarza ci się rezygnować ze spotkań, ponieważ źle się czujesz ze swoim wyglądem. Tak, łojotok może skutecznie uprzykrzyć życie i obniżyć jego jakość. Skrzypczak ostrzega w swoim wpisie, aby jednak uważać z kosmetykami, które zapychają skórę, ponieważ łatwo można w ten sposób doprowadzić do sytuacji, „kiedy ujścia gruczołów łojowych zaczną się czopować i powstaną zmiany”.
Jak w takim razie dbać o skórę z łojotokiem?
Wasza skóra jest tłusta i trzeba ją odpowiednio pielęgnować:
– najważniejsze jest prawidłowe MYCIE TWARZY;
– w przypadku skóry tłustej osobiście ODRADZAM używanie olejów do pierwszego etapu. Ma on rozpuścić makijaż – użyj lepiej płynu micelarnego. Olej to olej, a Twoja skóra już jest i tak wystarczająco tłusta;
– do mycia wybieraj produkty do cery TŁUSTEJ lub TRĄDZIKOWEJ;
– 1-2 x w tygodniu wykonuj peeling. Pozwoli to zmniejszyć grubość warstwy rogowej.
I najważniejsze – twarz należy myć rano i wieczorem. Jak zaznacza Skrzypczak, „w przypadku cery tłustej nie ma dyskusji że nie mam czasu umyć rano twarzy. Sebum wydziela się też w nocy, a ty dajesz świetne śniadanie bakteriom- ale nie tym które są dla Ciebie dobre”.
Pamiętajcie też o diecie, która nie pozostaje obojętna dla skóry. Wasze menu powinno być bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza w witaminy A i E oraz z grupy B, selen, krzem, magnez, cynk wapń i potas. Wskazane jest ograniczenie spożycia produktów mogących nasilać objawy łojotoku, do których zalicza się tłuste i ostre potrawy, napoje alkoholowe, mocną kawę i herbatę oraz słodycze.
się ten artykuł?