3 min.
Otwierasz krem i po kilku miesiącach do niego wracasz? To błąd! Poznaj 5 zasad obsługi kosmetyków

Źródło: Gettyimages
Najnowsze
13.04.2021
Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ
12.04.2021
Peeling kawowy na twarz, na cellulit. Jak zrobić peeling kawowy?
12.04.2021
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości
11.04.2021
Jola Lewicka: dzięki bieliźnie dla relacji czujemy nasze ciało i mamy szansę na piękną relację z ukochanym [WIDEO]
09.04.2021
Warkoczyki syntetyczne – cena, jak myć, ile się trzymają
Niby banał, ale czy na pewno wiesz, jak używać kosmetyków? Kupujesz drogi krem o kosmicznych właściwościach, jednak po jakimś czasie okazuje się, że problemy z cerą nie znikają – jest przesuszona albo pojawiają się niedoskonałości. Co robisz nie tak? Oto nasza instrukcja obsługi kosmetyków w 5 punktach.
Spis treści
Nie rób zapasów
Promocje i zniżki zachęcają do większych zakupów i robienia zapasów. Ale kosmetyk, który może długo stać na półce (wszystko jedno, czy w sklepie, czy łazience), ma sporo konserwantów, a to może cerze szkodzić. A przecież od kremu oczekujemy substancji odżywczych, a nie długiego terminu przydatności. Dlatego nie warto robić zapasów kosmetycznych. Kosmetyki naturalne na przykład często mają na opakowaniu datę produkcji, więc mamy pewność, że nie kupujemy starego kosmetyku.
Krem zużywaj do końca
Nie mówię o sytuacji, w której nowy specyfik kosmetyczny nas uczula. Wtedy odstawiamy go od razu i bez żalu. Szkoda eksperymentować na własnej skórze. Ale gdy kosmetyk się sprawdza, to zużywajmy go do końca. Szczególnie niebezpieczne jest, gdy porzucamy rozpoczęty krem i wracamy do niego za kilka miesięcy. Raczej nie będzie się już nadawał do użytku – w tym czasie w słoiczku mogą się rozwinąć bakterie. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków naturalnych, które od pierwszego otwarcia powinno się zużyć w ciągu 6, a niektóre nawet w ciągu 3 miesięcy.
Wybieraj kosmetyki na miarę
Nasza skóra czerpie z kremu tyle, ile potrzebuje. Rzecz w tym, że jej potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem. Dlatego jeden krem nawilżający sprawdzi się u dwudziestolatki, ale gdy przekroczy ona trzydziestkę, może okazać się niewystarczający, bo przykładowo zbyt intensywnie się opalała, pojawiła się sucha skóra, a na twarzy – pierwsze zmarszczki. Dlatego zmieniajmy krem w zależności od potrzeb skóry. Trzeba obserwować cerę – jej koloryt, stan (czy pojawiają się krostki, niedoskonałości, przesuszenia). Pamiętajmy też, że żaden krem nie usunie zmarszczek, może najwyżej odżywić skórę i zapobiec przedwczesnemu powstawaniu nowych.
Wybieraj to, co naturalne
Kosmetyki naturalne działają lepiej, gdyż zamiast sztucznych zapachów, zbyt wielu emulgatorów i konserwantów mają więcej substancji czynnych. Te ostatnie są podstawą kremu, a chemiczne konserwanty zredukowano do niezbędnego minimum. Producenci kosmetyków naturalnych stosują więcej substancji odżywczych pochodzenia roślinnego i rezygnują z kontrowersyjnych dodatków, które wprawdzie są dopuszczone do stosowania, ale istnieją badania wskazujące na ich szkodliwość.
Kolekcjonuj
Niektórzy producenci, opracowując receptury swoich produktów, tworzą zestawy kosmetyków, które wzajemnie się uzupełniają. Warto zainwestować w komplet do pielęgnacji twarzy, ale kluczem powinna być lista składników. Nie kierujmy się reklamą i deklaracjami ślicznych aktorek. Jeżeli z tyłu opakowania drobnym druczkiem wydrukowano więcej chemicznych emulgatorów niż składników aktywnych, a ogniwem łączącym całą linię jest tylko ten sam sztuczny zapach, to nie warto kupować wszystkiego. Polecam wypróbować zestaw miniatur z jednej serii – to doskonała okazja, aby przetestować wszystkie kosmetyki naraz.
Zobacz także
Poleć artykuł koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020