Przejdź do treści

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Kwasy BHA i kwasy PHA
Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwasy kosmetyczne znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Są dodawane jako składnik wielu kosmetyków i występują też w „czystej” postaci. Czym różni się kwas AHA od BHA? Jakie to są kwasy PHA? Jak stosować kwasy w domu?

Rodzaje kwasów

W zależności od budowy chemicznej wyróżnia się kwasy: AHA, BHA i PHA i inne (np. kwas azelainowy, kwas ferulowy). Poniżej krótka charakterystyka niektórych kwasów.

Kwasy AHA

Kwasy AHA (kwasy α-hydroksylowe) to kwasy o najsilniejszym działaniu złuszczającym. Poza kwasem migdałowym, dobrze tolerowanym także przez osoby z cerą wrażliwą, mają działanie drażniące na skórę. Kwasy AHA polecane są w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej. Mają działanie przeciwbakteryjne, regulują pracę gruczołów łojowych, rozjaśniają przebarwienia. Niektóre rodzaje kwasów owocowych działają nawilżająco (kwas jabłkowy),. Kwasy AHA i BHA dzięki powierzchownemu złuszczaniu skóry wygładzają drobne, płytkie zmarszczki.

Kwasy AHA to m.in. kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy cytrynowa, jabłkowy.

Kwasy BHA

Kwasy BHA (kwasy β-hydroksylowe) różnią się od kwasów AHA tym, że są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu mogą przeniknąć przez warstwę lipidową skóry. Kwasem BHA używanym w kosmetologii jest kwas salicylowy. Kwas salicylowy, podobnie jak kwas azelainowy, normalizuje proces keratynizacji naskórka i udrażnia (oczyszcza) ujścia mieszków włosowych, zapobiegając niezapalnym zmianom trądzikowym. Kosmetyki z kwas salicylowym (np. tonik z kwasem salicylowym) polecane są osobom ze skórą przetłuszczającą się. Kwas salicylowy wykazuje następujące działanie:

  • dokładnie oczyszcza i zmniejsza pory,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • zapobiega zapaleniu mieszków włosowych nie wrastaniu włosków,
  • redukuje zmiany zapalne i niezapalne w trądziku młodzieńczym oraz chroni przed powstaniem kolejnych,
  • stymuluje produkcję kolagenu,
  • rozjaśnia blizny potrądzikowe.

Kwasy PHA

Kwasy PHA (kwasy polihydroksykwasy) to skuteczna i łagodna alternatywa dla osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Do kwasów PHA zalicza się kwas laktobionowy i glukonolakton. Poza działaniem złuszczającym kwasy PHA pokazują następujące działanie:

  • antyoksydacyjne,
  • utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry,
  • zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody,
  • ujędrniają skórę,
  • zmniejszają widoczność zaczerwienień.

Jak stosować kwasy w domu?

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy o działaniach kwasów, skorzystaj z zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Jeśli jednak uważasz, że posiadasz wystarczającą wiedzę, znasz przeciwwskazania do terapii kwasami (do podstawowych przeciwwskazań należy ciąża) i zasady bezpieczeństwa pracy z kwasami, możesz sięgnąć po kwasy o wysokim stężeniu.

Jak używać kwasów AHA i BHA The Ordinary?

Firma The Ordinary ma w swojej ofercie kwas AHA 30% + BHA 2%. Wśród użytkowniczek tego kosmetyku i blogerek nazywany jest krwawym peelingiem. The Ordinary peeling kwasowy należy nakładać na twarz maksymalnie na 10 minut, a następnie zmyć kwas dużą ilością letniej wody. Na początku stosowania kosmetyku należy zostawić go na twarzy 5 minut i stopniowo wydłużać czas. The Ordinary ma też w swojej ofercie dużo łagodniejsze peelingi, np. z kwasem migdałowym 10% i 5% kwasem mlekowym, kwasem azelainowym i kwasem salicylowym. Wszystkie peelingi z kwasem należy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Eksfoliacja w praktyce. Zabieg krok po kroku, przeciwwskazania, efekty; na zdjęciu kobieta w trakcie zabiegu kosmetycznego- Hello Zdrowie

Jak zrobić kwasy na twarz w domu?

W drogeriach internetowych ze składnikami do wyrobu kosmetyków DIY znajdziesz zestawy do zrobienia serum na twarz z kwasami owocowymi. Przygotowane w domu kwasy należy nakładać na twarz za pomocą pędzelka lub płatka kosmetycznego, omijając okolice oczu i ust. Kwas na twarzy można zostawić maksymalnie na 3-4 minuty, następnie nałożyć neutralizator i po kilku minutach spłukać twarz dokładnie wodą. Takie peelingi z kwasem stosuj z częstotliwością co 4 dni. Aby osiągnąć zadowalające efekty, należy stosować was systematycznie przez ok.6 tygodni.

Źródło:

Klauzińska O., Niewęgłowska M., Kalicińska J., Nowak P., & Śpiewak R., Wpływ stosowania kremu z kwasem laktobionowym i hialuronowym na przeznaskórkową utratę wody. Kosmetologia Estetyczna, 6(6), 2007.

Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

Dąbrowska D., Zawadzka, P., & Zavyalova, O.,  Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, 66, 2015.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: