Przejdź do treści

Depilacja brazylijska – co to jest, jak się do niej przygotować?

Depilacja brazylijska – co to jest, jak się do niej przygotować? Ava Sol/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mimo że brazylijska depilacja należy do bolesnych zabiegów kosmetycznych, jest coraz chętniej wybieraną formą usuwania owłosienia z okolic intymnych. Wykonywana jest przy użyciu wosku, pasty cukrowej lub lasera. Jak wygląda depilacja bikini? Jak się do niej przygotować? Czy są jakieś przeciwwskazania do skorzystania z tej formy zabiegu pielęgnacyjnego?

Co to jest depilacja brazylijska?

Zabieg depilacji brazylijskiej pozwala pozbyć się owłosienia z okolic intymnych. Decydujące się na niego kobiety kierują się zwykle potrzebami estetycznymi, choć niekiedy powodem regularnego odwiedzania salonu kosmetycznego są defekty chorobowe, jak hirutyzm. Depilacja bikini brazylijska pozwala usunąć owłosienie zarówno z pachwin, jak i warg sromowych większych oraz okolic odbytu.

Pierwsze tego typu zabiegi wykonywano już pod koniec lat 80. XX w. Bardzo szybko stały się popularne na całym świecie.

Rodzaje depilacji brazylijskiej

Obecnie można zdecydować się na jedną z dwóch odmian, do których wykorzystuje się wosk, pastę cukrową lub laser:

 1. depilacja brazylijska pełna (owłosienie usuwane jest całkowicie),
 2. depilacja brazylijska niepełna (pozostawia się cienki pasek owłosienia tuż nad wargami sromowymi większymi).

Jak przygotować się do depilacji brazylijskiej?

 1. Decydując się na depilację brazylijską, należy przygotować się do zabiegu odpowiednio wcześniej. Usunięcie owłosienia tą metodą wymaga, by włosy miały długość ok. 0,5 cm. Biorąc pod uwagę, że rosną one ze średnią prędkością 0,35 mm/dobę, stąd konieczne jest wstrzymanie się od golenia na ok. dwa-trzy tygodnie.
 2. W dniu wizyty w salonie kosmetycznym należy unikać stosowania oliwek i kremów w okolicach intymnych. Tłusta warstwa pokrywająca włosy uniemożliwi przyklejenie się do nich wosku lub pasty cukrowej, a w efekcie wykonanie zabiegu.
 3. Ponieważ depilacja brazylijska wiąże się z bólem, warto wstrzymać się kilka dni wcześniej od opalania i stosowania peelingu, które dodatkowo podrażniają delikatną skórę sfer intymnych. Ponadto nie zaleca się korzystania z basenu, by zredukować do minimum ryzyko infekcji.
 4. Bezpośrednio przed zabiegiem warto pamiętać o przemyciu okolic warg sromowych i odbytu wodą z dodatkiem delikatnego płynu do higieny intymnej. W razie braku dostępu do odpowiedniego preparatu można skorzystać z chusteczek do higieny intymnej.
Kobieta pokazuje przez lupę swoje nogi

Jak wygląda depilacja bikini?

Depilację brazylijską wykonuje się przy użyciu wosku, pasty cukrowej i – coraz częściej – lasera. Głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyborze metody jest indywidualny próg bólu.

Depilacja brazylijska woskiem

Usuwanie owłosienia okolic intymnych przy użyciu wosku jest skuteczniejsze i trwalsze niż przy zastosowaniu pasty cukrowej. Gładką skórą można cieszyć się nawet przez cztery tygodnie.

Rozgrzaną do temperatury 37 st. C substancję nakłada się na skórę przy pomocy szpatułki. Po kilku sekundach usuwa się zastygły wosk gwałtownym ruchem przy użyciu pasków bawełnianych lub flizelinowych, odrywanych w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Niestety wosk przywiera również do skóry, co podczas odrywania wywołuje pieczenie.

Depilacja brazylijska pastą cukrową

Coraz więcej gabinetów kosmetycznych decyduje się na korzystanie z pasty cukrowej składającej się z cukru, miodu i cytryny. Jest to metoda, która przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu. Ciepłą substancję nakłada się na skórę przy pomocy szpatułki. Gdy zaschnie – odrywa się dłonią zastygłe płaty pasty cukrowej w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Efekty tak wykonanej depilacji są tylko nieznacznie mniejsze niż przy zastosowaniu wosku. Natomiast odczuwany dyskomfort jest znacznie mniejszy. Dzieje się tak, ponieważ pasta cukrowa przywiera tylko do włosów, a nie do skóry.

Depilacja brazylijska laserem

Coraz częściej owłosienie usuwa się całkowicie z okolic intymnych przy użyciu lasera. Metoda ta uznawana jest za najskuteczniejszą i najtrwalszą. Powtórzenie serii ok. sześciu zabiegów pozwala na stałe zyskać gładką skórę na wargach sromowych, w pachwinach i okolicach odbytu.

O czym pamiętać po zabiegu depilacji brazylijskiej?

Ze względu na to, że depilacja brazylijska powoduje czasowe podrażnienie delikatnej skóry okolic intymnych, dobę po wykonaniu zabiegu nie należy korzystać basenu, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Ponadto nie zaleca się w tym czasie opalania czy stosowania peelingów.

W przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze specjaliści sugerują również czasową wstrzemięźliwość seksualną oraz rezygnację z intensywnych ćwiczeń fizycznych aż do całkowitego ustąpienia zaczerwienienia i wiążącego się z nim bólu.

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie

Czy depilacja brazylijska jest bezpieczna?

Depilacja brazylijska, jak każdy inny zabieg kosmetyczny nie jest dla każdego. Nie oznacza to, że jest szkodliwa. Niemniej należy uwzględnić kilka przeciwwskazań, by uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Depilacja brazylijska nie powinna być wykonywana u osób o bardzo niskim progu bólu. Może się bowiem okazać, że nie będą one w stanie wytrzymać do końca. Poza tym przeciwwskazaniem są:

 • słabe i pękające naczynka krwionośne,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • trwająca farmakoterapia (w tym przede wszystkim przyjmowanie środków hormonalnych i rozrzedzających krew),
 • trwająca infekcja połączona z podwyższoną temperaturą ciała,
 • choroby skóry,
 • ubytki naskórka i rany,
 • skłonność do siniaków,
 • brodawki,
 • blizny.

Niekiedy specjalista może zasugerować czasowe wstrzymanie się od zabiegu, gdy istnieją przesłanki, że subiektywne odczuwanie dyskomfortu będzie większe. Ma to miejsce przede wszystkim tuż przed i w czasie menstruacji.

Skutki uboczne po wykonaniu zabiegu

Depilacja brazylijska nie powoduje niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Bardzo często występują natomiast wywołujące dyskomfort:

 • zaczerwienienie skóry,
 • krostki,
 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • podwyższona temperatura depilowanego fragmentu skóry.

Poza typowym skutkami ubocznymi, które ustępują w ciągu doby, mogą wystąpić bardziej poważne dolegliwości, których powodem są zaniedbania zasad higieny osobistej. Mogą pojawić się: wrastanie włosków w skórę, infekcje (dróg moczowych i pochwy), wysypka.

Depilacja brazylijska w domu

Teoretycznie możesz wykonać brazylijską depilację samodzielnie, pamiętając o zasadach opisanych powyżej. Może być ci jednak trudno dotrzeć do wszystkich miejsc. Nawet jeśli wspomożesz się lusterkiem, może nie być ci wygodnie jednocześnie odpowiednio się ułożyć, nakładać produkt (wosk czy pastę cukrową) i zrywać plastry. Gdy depilujemy się same, często robimy to delikatniej, chcąc uniknąć bólu. A to nie zawsze skutkuje całkowitym pozbyciem się owłosienia. Dlatego lepiej zdać się na profesjonalistów i depilację bikini wykonać w gabinecie kosmetycznym.

Ile kosztuje depilacja brazylijska?

Cena depilacji brazylijskiej zależy od tego, czy decydujemy się na pełny czy niepełny zabieg, a także od tego, jaką metodą jest on wykonywany. Za całościową depilację woskiem zapłacimy ok. 100 zł, pastą cukrową – ok. 150-200 zł. Najdroższa jest depilacja laserowa, koszt jednego zabiegu to ok. 300 zł.

Depilacja brazylijska u mężczyzn

Depilacja brazylijska nie jest zabiegiem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet. Decydują się na niego również mężczyźni, którzy prowadzą aktywny tryb życia i przywiązują dużą wagę do higieny osobistej. W Polsce wciąż niechętnie decydują się na tego typu formy pielęgnacji. W grupie studentów zaledwie 1/3 mężczyzn depiluje okolice intymne, podczas gdy – dla porównania – w Rosji praktykuje to połowa z nich. Tymczasem całkowite usunięcie owłosienia, ułatwia utrzymanie okolic intymnych w czystości, co zapobiega rozwojowi infekcji grzybiczych, bakteryjnych (w tym trachobakteriozy) oraz wszawicy łonowej.

Źródła:

 1. A. Krzan, E. Krajewska-Siuda, P. Jagielski, Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym [w:] Kosmetologia Estetyczna 2 / 2016 / vol. 5
 2. A. Szlachic, A. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawa diagnostyki trychologicznej [w:] Kosmetologia Estetyczna / 3 / 2014 / vol. 3
 3. Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej. Część I: Pielęgnacja dłoni i stóp, zabiegi upiększające oprawę oka, depilacja woskiem, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Samodzielna Pracownia Kosmetologi, Białystok 2015
 4. A. Aleksiejczuk, W. Niczyporuk, A. Arziajewa, K. Jankowska, I. Wasilewska, Ocena higieny i pielęgnacji skóry wśród współczesnych młodych mężczyzn [w:] Probl Hig Epidemiol 2019, 100(1)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: