Przejdź do treści

Depilacja brazylijska – co to jest, jak się do niej przygotować?

Depilacja brazylijska – co to jest, jak się do niej przygotować? Ava Sol/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Domowe SPA – sprawdzone pomysły na pielęgnację
Karolina Kuklińska-Kosowicz, współzałożycielka marki YOPE
„Polki szukają niezwykłości w codziennych czynnościach. I my im to dajemy”. Kwestionariusz urodowy: YOPE
Brylantyna – jak używać? Rodzaje, zastosowanie, efekty
Maseczka z jajka na włosy – efekty i domowe przepisy
Kosmetyki mineralne – skład, cechy, sposób aplikacji

Mimo że brazylijska depilacja należy do bolesnych zabiegów kosmetycznych, jest coraz chętniej wybieraną formą usuwania owłosienia z okolic intymnych. Wykonywana jest przy użyciu wosku, pasty cukrowej lub lasera. Jak wygląda depilacja bikini? Jak się do niej przygotować? Czy są jakieś przeciwwskazania do skorzystania z tej formy zabiegu pielęgnacyjnego?

Co to jest depilacja brazylijska?

Zabieg depilacji brazylijskiej pozwala pozbyć się owłosienia z okolic intymnych. Decydujące się na niego kobiety kierują się zwykle potrzebami estetycznymi, choć niekiedy powodem regularnego odwiedzania salonu kosmetycznego są defekty chorobowe, jak hirutyzm. Depilacja bikini brazylijska pozwala usunąć owłosienie zarówno z pachwin, jak i warg sromowych większych oraz okolic odbytu.

Pierwsze tego typu zabiegi wykonywano już pod koniec lat 80. XX w. Bardzo szybko stały się popularne na całym świecie.

Rodzaje depilacji brazylijskiej

Obecnie można zdecydować się na jedną z dwóch odmian, do których wykorzystuje się wosk, pastę cukrową lub laser:

 1. depilacja brazylijska pełna (owłosienie usuwane jest całkowicie),
 2. depilacja brazylijska niepełna (pozostawia się cienki pasek owłosienia tuż nad wargami sromowymi większymi).
Najczęstszym powodem depilacji miejsc intymnych jest higiena osobista.

Jak przygotować się do depilacji brazylijskiej?

 1. Decydując się na depilację brazylijską, należy przygotować się do zabiegu odpowiednio wcześniej. Usunięcie owłosienia tą metodą wymaga, by włosy miały długość ok. 0,5 cm. Biorąc pod uwagę, że rosną one ze średnią prędkością 0,35 mm/dobę, stąd konieczne jest wstrzymanie się od golenia na ok. dwa-trzy tygodnie.
 2. W dniu wizyty w salonie kosmetycznym należy unikać stosowania oliwek i kremów w okolicach intymnych. Tłusta warstwa pokrywająca włosy uniemożliwi przyklejenie się do nich wosku lub pasty cukrowej, a w efekcie wykonanie zabiegu.
 3. Ponieważ depilacja brazylijska wiąże się z bólem, warto wstrzymać się kilka dni wcześniej od opalania i stosowania peelingu, które dodatkowo podrażniają delikatną skórę sfer intymnych. Ponadto nie zaleca się korzystania z basenu, by zredukować do minimum ryzyko infekcji.
 4. Bezpośrednio przed zabiegiem warto pamiętać o przemyciu okolic warg sromowych i odbytu wodą z dodatkiem delikatnego płynu do higieny intymnej. W razie braku dostępu do odpowiedniego preparatu można skorzystać z chusteczek do higieny intymnej.
Kobieta pokazuje przez lupę swoje nogi

Jak wygląda depilacja bikini?

Depilację brazylijską wykonuje się przy użyciu wosku, pasty cukrowej i – coraz częściej – lasera. Głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyborze metody jest indywidualny próg bólu.

Depilacja brazylijska woskiem

Usuwanie owłosienia okolic intymnych przy użyciu wosku jest skuteczniejsze i trwalsze niż przy zastosowaniu pasty cukrowej. Gładką skórą można cieszyć się nawet przez cztery tygodnie.

Rozgrzaną do temperatury 37 st. C substancję nakłada się na skórę przy pomocy szpatułki. Po kilku sekundach usuwa się zastygły wosk gwałtownym ruchem przy użyciu pasków bawełnianych lub flizelinowych, odrywanych w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Niestety wosk przywiera również do skóry, co podczas odrywania wywołuje pieczenie.

Depilacja brazylijska pastą cukrową

Coraz więcej gabinetów kosmetycznych decyduje się na korzystanie z pasty cukrowej składającej się z cukru, miodu i cytryny. Jest to metoda, która przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu. Ciepłą substancję nakłada się na skórę przy pomocy szpatułki. Gdy zaschnie – odrywa się dłonią zastygłe płaty pasty cukrowej w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Efekty tak wykonanej depilacji są tylko nieznacznie mniejsze niż przy zastosowaniu wosku. Natomiast odczuwany dyskomfort jest znacznie mniejszy. Dzieje się tak, ponieważ pasta cukrowa przywiera tylko do włosów, a nie do skóry.

Depilacja brazylijska laserem

Coraz częściej owłosienie usuwa się całkowicie z okolic intymnych przy użyciu lasera. Metoda ta uznawana jest za najskuteczniejszą i najtrwalszą. Powtórzenie serii ok. sześciu zabiegów pozwala na stałe zyskać gładką skórę na wargach sromowych, w pachwinach i okolicach odbytu.

O czym pamiętać po zabiegu depilacji brazylijskiej?

Ze względu na to, że depilacja brazylijska powoduje czasowe podrażnienie delikatnej skóry okolic intymnych, dobę po wykonaniu zabiegu nie należy korzystać basenu, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Ponadto nie zaleca się w tym czasie opalania czy stosowania peelingów.

W przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze specjaliści sugerują również czasową wstrzemięźliwość seksualną oraz rezygnację z intensywnych ćwiczeń fizycznych aż do całkowitego ustąpienia zaczerwienienia i wiążącego się z nim bólu.

depilacja laserowa

Czy depilacja brazylijska jest bezpieczna?

Depilacja brazylijska, jak każdy inny zabieg kosmetyczny nie jest dla każdego. Nie oznacza to, że jest szkodliwa. Niemniej należy uwzględnić kilka przeciwwskazań, by uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Depilacja brazylijska nie powinna być wykonywana u osób o bardzo niskim progu bólu. Może się bowiem okazać, że nie będą one w stanie wytrzymać do końca. Poza tym przeciwwskazaniem są:

 • słabe i pękające naczynka krwionośne,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • trwająca farmakoterapia (w tym przede wszystkim przyjmowanie środków hormonalnych i rozrzedzających krew),
 • trwająca infekcja połączona z podwyższoną temperaturą ciała,
 • choroby skóry,
 • ubytki naskórka i rany,
 • skłonność do siniaków,
 • brodawki,
 • blizny.

Niekiedy specjalista może zasugerować czasowe wstrzymanie się od zabiegu, gdy istnieją przesłanki, że subiektywne odczuwanie dyskomfortu będzie większe. Ma to miejsce przede wszystkim tuż przed i w czasie menstruacji.

Skutki uboczne po wykonaniu zabiegu

Depilacja brazylijska nie powoduje niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Bardzo często występują natomiast wywołujące dyskomfort:

 • zaczerwienienie skóry,
 • krostki,
 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • podwyższona temperatura depilowanego fragmentu skóry.

Poza typowym skutkami ubocznymi, które ustępują w ciągu doby, mogą wystąpić bardziej poważne dolegliwości, których powodem są zaniedbania zasad higieny osobistej. Mogą pojawić się: wrastanie włosków w skórę, infekcje (dróg moczowych i pochwy), wysypka.

Depilacja brazylijska w domu

Teoretycznie możesz wykonać brazylijską depilację samodzielnie, pamiętając o zasadach opisanych powyżej. Może być ci jednak trudno dotrzeć do wszystkich miejsc. Nawet jeśli wspomożesz się lusterkiem, może nie być ci wygodnie jednocześnie odpowiednio się ułożyć, nakładać produkt (wosk czy pastę cukrową) i zrywać plastry. Gdy depilujemy się same, często robimy to delikatniej, chcąc uniknąć bólu. A to nie zawsze skutkuje całkowitym pozbyciem się owłosienia. Dlatego lepiej zdać się na profesjonalistów i depilację bikini wykonać w gabinecie kosmetycznym.

Ile kosztuje depilacja brazylijska?

Cena depilacji brazylijskiej zależy od tego, czy decydujemy się na pełny czy niepełny zabieg, a także od tego, jaką metodą jest on wykonywany. Za całościową depilację woskiem zapłacimy ok. 100 zł, pastą cukrową – ok. 150-200 zł. Najdroższa jest depilacja laserowa, koszt jednego zabiegu to ok. 300 zł.

Depilacja brazylijska u mężczyzn

Depilacja brazylijska nie jest zabiegiem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet. Decydują się na niego również mężczyźni, którzy prowadzą aktywny tryb życia i przywiązują dużą wagę do higieny osobistej. W Polsce wciąż niechętnie decydują się na tego typu formy pielęgnacji. W grupie studentów zaledwie 1/3 mężczyzn depiluje okolice intymne, podczas gdy – dla porównania – w Rosji praktykuje to połowa z nich. Tymczasem całkowite usunięcie owłosienia, ułatwia utrzymanie okolic intymnych w czystości, co zapobiega rozwojowi infekcji grzybiczych, bakteryjnych (w tym trachobakteriozy) oraz wszawicy łonowej.

Źródła:

 1. A. Krzan, E. Krajewska-Siuda, P. Jagielski, Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym [w:] Kosmetologia Estetyczna 2 / 2016 / vol. 5
 2. A. Szlachic, A. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawa diagnostyki trychologicznej [w:] Kosmetologia Estetyczna / 3 / 2014 / vol. 3
 3. Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej. Część I: Pielęgnacja dłoni i stóp, zabiegi upiększające oprawę oka, depilacja woskiem, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Samodzielna Pracownia Kosmetologi, Białystok 2015
 4. A. Aleksiejczuk, W. Niczyporuk, A. Arziajewa, K. Jankowska, I. Wasilewska, Ocena higieny i pielęgnacji skóry wśród współczesnych młodych mężczyzn [w:] Probl Hig Epidemiol 2019, 100(1)

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nitkowanie brwi – co to jest, jak wygląda zabieg, cena

Kształt brwi – jak prawidłowo go wyznaczyć? Metody regulacji

Wybielanie odbytu i warg sromowych – metody, efekty

Jak uniknąć infekcji intymnej na wakacjach? Poznaj 12 sprawdzonych sposobów

Regulacja brwi – metody określania kształtu i depilacji

Depilacja – czym jest, rodzaje i metody depilacji

Depilacja bikini – rodzaje, cena. Jak depilować bikini?

7 powodów, dla których potrzebna jest higiena. Nie chodzi tylko o zdrową skórę i mniej zakażeń

Kaya Szulczewska

Czym różni się body positive od body neutrality? Wyjaśnia Kaya Szulczewska [WIDEO]

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska o hejcie za owłosione ciało: Ludzie wyzywają mnie od goryli i małp. Mówią, że przynoszę wstyd rodowi kobiet [WIDEO]

Wrastające włoski na nogach po depilacji – co robić? Sposoby

Depilacja nóg / istock

Depilacja laserowa – od czego zacząć, ile to kosztuje, kiedy nie należy jej wykonywać? Odpowiada kosmetolożka, mgr Sylwia Gnas

depilacja laserowa

8 rzeczy, które warto wiedzieć o depilacji laserowej

Kobieta z owłosioną pachą w kampanii Dove

Dove zrywa z wizerunkiem wyidealizowanej pachy. Nowa kampania celebruje różnorodność

Najczęstszym powodem depilacji miejsc intymnych jest higiena osobista.

Depilacja – dlaczego golimy miejsca intymne

"Natural Beauty"

Nieogolona pacha, widoczne owłosienie w miejscach intymnych. Ta sesja na nowo definiuje kobiece piękno

Higiena intymna w podróży. Niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć w wakacyjnym bagażu

„Słowo „cipka” nie może niektórym osobom przejść przez gardło” – mówią Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak, autorki „CIPKOnotesu”

Kolczyki w uszach – metody i rodzaje piercing’u ucha

Pryszcze na pośladkach – przyczyny i sposoby na usunięcie

Zmarszczki na czole – rodzaje i sposoby na ich usunięcie

Żel z aloesu – właściwości, zastosowanie, przepis

Nabłyszczacz do włosów – rodzaje i efekty zastosowania

Jak starzeją się włosy? /fot. iStock

Jak starzeją się włosy?

Najpopularniejsze

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Po co mężczyźnie sutki?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią