Przejdź do treści

Do czego służy rozświetlacz w płynie? Jak prawidłowo wykonać strobing?

Do czego służy rozświetlacz w płynie? Jak go używać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rozświetlacz w płynie to kosmetyk, dzięki któremu nie tylko wymodelujesz kontur twarzy, ale też nadasz jej promienny i świeży  wygląd. Ważne jednak, aby umiejętnie się nim posługiwać – nie bez znaczenia pozostaje bowiem sposób i miejsce aplikacji kosmetyku. Gdzie nakładać rozświetlacz? W jaki sposób to robić? Oto garść praktycznych porad.

Co to jest rozświetlacz w płynie? Rodzaje rozświetlaczy

Rozświetlacz i bronzer to dwa kosmetyki, które służą do modelowania konturu twarzy. O ile zadaniem bronzera jest jej wyszczuplenie i nadanie głębi, o tyle rozświetlacz nałożony w odpowiednie miejsca uwypukli je. Rozświetlacz doda ponadto twojej skórze świeżości, światła i blasku. Końcowy efekt zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jaki kosmetyk wybierzesz. Na rynku dostępnych jest bowiem kilka rodzajów rozświetlaczy:

 • rozświetlacz w kremie,
 • rozświetlacz w kamieniu,
 • rozświetlacz w sztyfcie lub kredce,
 • rozświetlacz w płynie.

Który rozświetlacz jest najlepszy? Jak podkreślają jego zwolenniczki, rozświetlacz w płynie daje najbardziej naturalny efekt i najłatwiej łączy się z podkładem, dzięki czemu z powodzeniem możesz wykorzystać go do wykonania codziennego makijażu.

Gdzie nakłada się rozświetlacz?

Matowy makijaż zakrywa nie tylko niedoskonałości i niweluje cienie, ale też blask i wielowymiarowość twarzy. Jeśli więc chcesz dodać skórze zdrowego błysku i stworzyć naturalne wypukłości, sięgnij po rozświetlacz w płynie. Gdzie go nakładać? Przyjmuje się, że można aplikować go w sześciu miejscach na twarzy tj. na:

 • grzbiet kości jarzmowej, tuż nad linią bronzera;
 • łuk kupidyna;
 • grzbiet nosa;
 • brodę;
 • część pod łukiem brwiowym;
 • środkową część czoła, tuż powyżej nasady nosa.

Nakładając rozświetlacz w płynie na policzki, nad linią bronzera, wzmocnisz jego efekt, ale też uwydatnisz policzki. Dzięki rozświetleniu łuku kupidyna optycznie powiększysz i uwydatnisz swoje usta. Chcesz wysmuklić nos? Użyj rozświetlacza na jego grzbiecie. Aby podnieś optycznie brwi, warto zaś zaaplikować kosmetyk pod łukiem brwiowym.

Jak jeszcze używać rozświetlacza w płynie? Z powodzeniem możesz nałożyć go na dekolt, najlepiej na szczyt kości, a latem niemal na całe ciało, podkreślając w ten sposób opaleniznę.

Pędzel do rozświetlacza

Jak nakładać rozświetlacz?

Odpowiednio wykonany strobing, czyli makijaż z wykorzystaniem rozświetlacza, wymaga doboru odpowiedniej techniki do rodzaju kosmetyku. Rozświetlacze sypkie i te w kamieniu najlepiej aplikować miękkimi pędzlami lub tzw. miotełką. A jak nakładać rozświetlacz w płynie? Jeśli wybierzesz ten rodzaj rozświetlacza, dowolność jego aplikacji jest duża. Użyj pędzla, gąbeczki lub palców. Pamiętaj jedynie, aby nałożyć go na pokrytą podkładem, ale nieprzypudrowaną twarz.

Warto zwrócić też uwagę na ilość zaaplikowanego na skórę produktu – zbyt duża, spowoduje, że twoja twarz będzie wyglądała nienaturalnie. Pamiętaj też, że rozświetlacz podkreśla nierówności, wypryski, czy rozszerzone pory. Stąd należy nakładać go punktowo, a nie na zbyt duże obszary twarzy np. całe czoło, czy policzki. Umiar w stosowaniu rozświetlacza wydaje się być zatem najlepszą wskazówką.

dr n. med. Katarzyna Osipowicz /fot. archiwum prywatne

Najlepsze rozświetlacze – gdzie ich szukać?

Jako że rozświetlacze cieszą się ogromną popularnością, znajdziesz je w każdej drogerii i perfumerii. W swojej ofercie posiadają je niemal wszystkie marki makijażowe, stąd nie sposób wskazać precyzyjnej ceny rozświetlaczy. Najtańsze produkty kosztują jedynie kilkanaście złotych, zaś za rozświetlacze prestiżowych marek zapłacisz nawet kilkaset złotych.

Źródło:

 1. Pieczonka „Twój make-up z gwiazdami” Wydawnictwo HELION 2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: