Przejdź do treści

Dołeczki w policzkach – skąd się biorą i jak je uzyskać?

Dołeczki w policzkach – skąd się biorą i jak je uzyskać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dołeczki w policzkach to charakterystyczna cecha, która niektórym ludziom wydaje się bardzo atrakcyjna. Z tego powodu kobiety nieobdarzone przez naturę tym znakiem szczególnym często zastanawiają się, czy istnieje jakikolwiek sposób, by zrobić sobie dołeczki w policzkach. Skąd się biorą dziurki w policzkach? Czy można zrobić sobie dołeczki w policzkach? Czy istnieją ćwiczenia, dzięki którym pojawią się tego typu dołki na twarzy?

Skąd się biorą dołeczki w policzkach? 

Dołeczki w policzkach to niewielkie wgłębienie w skórze widoczne podczas uśmiechu. Mogą się nimi pochwalić między innymi takie gwiazdy show-biznesu jak Miranda Kerr, Cheryl Cole, Jennifer Garner czy Ashton Kutcher. Z medycznego punktu widzenia dołki w policzkach to wada genetyczna. Do powstania tego dla wielu osób estetycznego defektu dochodzi wówczas, gdy mięsień jarzmowy (mięsień wyrazowy twarzy człowieka) ma o jeden przyczep „za dużo”. Za normę uznaje się dwa przyczepy tego mięśnia do kości, czyli tyle, ile mają osoby bez dołeczków.  

Dołki w policzkach to wada genetyczna, która powstaje na etapie życia płodowego. Jest to wada dziedziczna, która może ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach, tzn. można ją odziedziczyć po babci lub prababci. Za dziedziczenie tej cechy odpowiada więcej niż jeden gen. To oznacza, że nawet jeśli żadne z rodziców nie ma dołeczków w policzkach, ich potomstwo może odziedziczyć tę cechę po dziadkach lub nawet pradziadkach. Charakterystyczny dołek na twarzy ma co piąta osoba na świecie (20 % ludzkości). 

Co oznaczają dołki w policzkach? 

Jak wspomnieliśmy, dołeczki w policzkach są wadą anatomiczną. Na szczęście nie wiąże się ona z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi i nie jest powodem do zmartwień. Jednak dlaczego niektóre osoby zastanawiają się, jak zrobić sobie dołeczki w policzkach? Buzia z takimi dołkami w twarzy wydaje się młodsza, ponieważ tego rodzaju zagłębienie kojarzy się z niemowlętami i często uznawane jest za „słodkie”, „urocze”, „rozbrajające”. Można więc powiedzieć, że dołeczki w policzkach odmładzają ich posiadacza, a zdaniem niektórych nawet dodają seksapilu. Mogą też sprawić, że dana osoba będzie lepiej postrzegana – jako sympatyczniejsza, godna zaufana, a nawet bardziej pracowita. Chociaż są to stereotypy, które nie mają żadnego naukowego uzasadnienia, realnie wpływają na postrzeganie osób z dołeczkami i sprawiają, że ten znak szczególny chcą mieć nawet ci, których natura nim nie obdarzyła. 

Kobieta

Czy istnieją ćwiczenia na dołeczki w policzkach?  

Kobiety, które pragną mieć dołeczki, często szukają w Internecie odpowiedzi na pytanie, jak zrobić dołeczki w policzkach. Niestety nie istnieją żadne ćwiczenia, które pomogłyby uzyskać taki wygląd. Prawdą jest, że dzięki systematycznym, prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom twarzy (tzw. joga twarzy) można poprawić ogólny wygląd buzi – m.in. ujędrnić policzki, zniwelować drugi podbródek i „chomiki”, czyli opadające policzki. Jednak żadne ćwiczenia nie stworzą dołeczków w policzkach. 

Jak wygląda zabieg na dołeczki w policzkach? 

Jedynym skutecznym sposobem na zyskanie dołeczków w policzkach jest operacja plastyczna. Ten rodzaj operacji to dimpleplastyka (ang. Dimpleplasty). Na Zachodzie staje się coraz popularniejsza, jednak w polskich klinikach medycyny estetycznej trudno znaleźć ofertę tego zabiegu. 

Przebieg zabiegu  

Operacja ukształtowania dołeczków w policzkach jest inwazyjnym zabiegiem. Podczas operacji lekarz wykonuje nacięcie wewnątrz jamy ustnej pacjenta, wycinając kawałek mięśnia i usuwając niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Dzięki temu uzyskuje łączenie między błoną śluzową i skórą, które będzie widoczne podczas mimiki jako dołeczki w policzkach.  

Jak długo trwa zabieg? 

Operacja pozwalająca uzyskać dołeczki w policzkach trwa 30 minut. 

Czy dimpleplastyka wykonywana jest pod narkozą? 

Nie, zabieg stworzenia dołeczków w policzkach wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Efekt zabiegu na dołeczki na policzkach 

Efekty operacji widoczne są po 4-8 tygodniach od zabiegu. 

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie

Komplikacje po operacji na dołeczki w policzkach 

Chociaż operacja nie należy do skomplikowanych, niesie za sobą szereg poważnych działań niepożądanych. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk twarzy, zaczerwienienie i uczucie ucisku. To jednak nie są objawy, które powinny wywołać niepokój. Poważny problem stanowią następujące powikłania po operacji i skutki uboczne: 

  • zbyt głębokie dołeczki; 
  • inny niż zaplanowany kształt dołeczków; 
  • inna niż zaplanowana lokalizacja dołeczków; 
  • nienaturalny wygląd twarzy po operacji. 

Koszt operacji na dołeczki w policzkach  

Cena za zabieg utworzenia dołeczków w policzkach jest bardzo wysoka – to koszt 4000-5000 dolarów, czyli licząc według aktualnego kursu dolara – aż 20 tys. złotych. 

Czy można pozbyć się dołeczków w policzkach?  

Chociaż dołeczki w policzkach dla wielu osób są bardzo atrakcyjne i wiele osób jest gotowych poddać się ryzykownej operacji, aby je uzyskać, nie zawsze osoby obdarzone dołeczkami przez naturę są z nich zadowolone. Szczęśliwie dla nich dołeczków w twarzy można pozbyć się znacznie łatwiej, niż je uzyskać. W tym przypadku zabieg polega na wypełnieniu dołka w twarzy kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem. 

Efekty zabiegu widoczne są natychmiast. W przeciwieństwie do operacji plastyczniej nie są to jednak efekty trwałe, więc jeśli dołeczki ci przeszkadzają, powinnaś powtarzać zabieg co kilka miesięcy. 

Źródła: 

  1. Galbarczyk, Andrzej. O dziedziczeniu dołeczków w policzkach, https://poprostunauka.cm-uj.krakow.pl/o-dziedziczeniu-doleczkow-na-policzkach/ (dostęp 18.11.2022). 
  1. Gotówka, Agnieszka. Dołeczki w policzkach. Skąd się biorą?, https://parenting.pl/doleczki-w-policzkach-skad-sie-biora (dostęp 18.11.2022). 
  1. Kwiatkowska, Anna. Dołeczki w policzkach – skąd się biorą? Czy każdy może je mieć? Czy warto zdecydować się na zabieg stworzenia uroczych dołeczków u chirurga?, https://estetico.pl/doleczki-w-policzkach (dostęp: 18.11.2022). 
  1. 2020. Is Dimpleplasty Worth It? The Timeless Dimple Definitely Is!, https://timelessplasticsurgery.com/blog/is-a-dimpleplasty-worth-it-the-timeless-dimple-definitely-is (dostęp: 18.11.2022). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: