Przejdź do treści

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Dolina łez – jak ją wypełnić i ile to kosztuje? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i przez to o wiele bardziej podatna na uszkodzenia i przedwczesne starzenie, niż w pozostałych obszarach twarzy. Dla wielu kobiet problemem estetycznym jest tak zwana dolina łez, czyli przechodzące przez policzek zagłębienie w skórze. Jak zlikwidować dolinę łez? Jakie mogą być powikłania po tego rodzaju zabiegu medycyny estetycznej? Jakie są koszty usunięcia doliny łez?

Co to jest dolina łez?

To problem natury estetycznej. Polega on na powstawaniu wąskich i długich obniżeń skóry pod oczami. Zagłębienia te zaczynają się od wewnętrznego kącika oka i przechodzą przez policzek. Biegną przez te same tory, co łzy, skąd nazwa tego zjawiska. Dolina łez powoduje, że skóra wygląda na starszą niż w rzeczywistości i bardziej zmęczoną. Wypełnienie doliny łez sprawia, że twarz wygląda na bardziej wypoczętą i młodszą.

Najczęstszą przyczyną powstawania doliny łez jest utrata dwóch najważniejszych składników budulcowych skóry, czyli kolagenu i elastyny. Ich ilość zaczyna się zmniejszać już po ukończeniu przez kobietę 25 roku życia. Powodem powstawania doliny łez mogą być również predyspozycje genetyczne oraz niektóre choroby. Możemy wśród nich wymienić między innymi: schorzenia nerek, serca, czy tarczycy.

Kwas hialuronowy

Wypełnienie doliny łez

Z wiekiem jego ilość w organizmie maleje, co objawia się starzeniem skóry. Tworzą się zmarszczki, skóra jest mniej napięta i elastyczna. W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania zmarszczek. Zarówno tych na twarzy, jak i w obrębie szyi. Do skóry właściwej wprowadza się go, stosując iniekcje. Do wypełnienia doliny łez często wykorzystuje się właśnie kwas hialuronowy, bo jest to bezpieczny i sprawdzony od lat preparat.

Pozostałe zabiegi stosowane do zlikwidowania doliny łez to między innymi: zabiegi laserowe (laser frakcyjny CO2), mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem urządzenia Dermapen.

zabieg z użyciem dermapenu

Dolina łez – zabieg

Zabieg polega na podaniu tuż pod okiem preparatu z kwasem hialuronowym. Jest to metoda mało inwazyjna. Zaczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry twarzy. Następnie na obszar, który ma być poddany zabiegowi, nakłada się krem znieczulający. Następnie podaje się kwas hialuronowy przy użyciu igły lub kaniuli. Na końcu wykonuje się delikatny masaż, aby preparat lepiej rozszedł się pod skórą. Zabieg możesz wykonać w wielu gabinetach estetycznych w Polsce. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym nie powinno potrwać dłużej niż 60 minut.

Sińce pod oczami

Nieudane wypełnienie doliny łez – możliwe powikłania

Powikłania po podaniu usieciowanego kwasu hialuronowego dzielą się na często występujące i niegroźne oraz na poważne. Do tych pierwszych możemy zaliczyć na przykład: siniaki, obrzęki, przejściowe nierówności na skórze, czy niezbyt silne dolegliwości bólowe.

Natomiast możliwe poważne powikłania po wypełnieniu doliny łez przy użyciu kwasu hialuronowego to: martwica skóry, ślepota, reakcje zapalnie skóry, wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w nieodpowiednim miejscu, pojawienie się biofilmu, dyspigmentacja.

Leczenie powikłań po kwasie hialuronowym polega na podaniu hialuronidazy. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe konsekwencje, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu medycyny estetycznej. Wcześniej dobrze jest dowiedzieć się, jakie dany lekarz ma doświadczenie, opinie o nim, stosowanych przez niego preparatach.

Wypełnianie doliny łez – cena

Ceny są bardzo różne, w zależności od lokalizacji i renomy gabinetu. Jednak musisz liczyć się z wydatkiem od 500 do 1300 złotych.

Wypełnienie doliny łez – na jak długo?

To, jak długo utrzymuje się wypełnienie doliny łez jest związane ze stopniem usieciowienia kwasu hialuronowego oraz z predyspozycjami danej osoby. Im kwas jest bardziej usieciowiony, tym dłużej efekty wypełnienia nim doliny łez pozostają widoczne. Zazwyczaj jest to od 9 do 18 miesięcy.

Źródła:

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012. https://bibliotekanauki.pl/articles/1217310 Data dostępu: 18.03.2022 r.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013. https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/416300/edition/328210/content Data dostępu: 18.03.2022 r.
  3. Pierzchała E. Nietypowe zastosowanie kwasu hialuronowego w korekcji estetycznej. Dermatol Estet 2008; 10 (2): 99‑102. http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/4.2017/files/assets/basic-html/page17.html Data dostępu: 18.03.2022 r.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja współczesna, 7/2014. https://www.akademiamedycyny.pl/home-3-3/farmacja-wspolczesna/archiwum/20142-2/ Data dostępu: 18.03.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: