Przejdź do treści

Folia na paznokciach – ciekawy trend w stylizacji dłoni

folia na paznokcie
Folia na paznokciach – ciekawy trend w stylizacji dłoni Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Możliwości zdobienia paznokci są nieograniczone jak ludzka wyobraźnia. Błyszczące i matowe, z brokatem lub cekinami i w całej gamie kolorystycznej. Jedną z metod zdobienia paznokci jest użycie folii transferowej na paznokcie. Jak ją nakładać? Co to jest folia holograficzna? Jak zrobić efekt lustra na paznokciach?

Czym jest folia transferowa na paznokcie?

Folia transferowa to materiał pozwalający na efektowne zdobienie paznokci. Folie transferowe do paznokci sprzedawane są w postaci niewielkich rulonów z nawiniętą folią lub w pojemniczkach. Folię można nakładać na fragment płytki paznokciowej albo na cały paznokieć. Dla doświadczonych stylistek paznokci zdobienie folią jest szybsze i wygodniejsze niż odręczne rysowanie wzorów.

W jakich kolorach występuje folia transferowa?

Wybór dostępnych kolorów i wzorów na foliach transferowych wydaje się nieograniczony. Folie mogą być jaskrawe, stonowane, z metalicznym połyskiem, we wzory zwierzęce (panterka lub zebra) czy motywy roślinne. Popularne kolory folii to złota, srebrna i czerwona. Obecnie modne są folie holograficzne na paznokcie, czyli folie mieniące się różnymi kolorami, dające efekt wizualny podobny do rozlanej benzyny albo rewersu płyty CD. Folia holograficzna wygląda najlepiej na paznokciach pomalowanych ciemnym lakierem.

Jak nałożyć folię transferową na hybrydę?

Wiele osób poszukuje informacji, jak używać folii transferowej do paznokci. Folię transferową na paznokcie można nakładać na dwa sposoby: bez kleju i z klejem. Jak to zrobić, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt?

Aplikacja folii bez użycia kleju

 1. Przygotuj folię, tnąc ją na mniejsze kawałki, aby łatwiej ją aplikować. Następnie postępuj tak, jak przy nakładaniu lakieru hybrydowego.
 2. Nałóż preparat do usuwania skórek.
 3. Delikatnie zmatowij paznokcie polerką.
 4. Przemyj paznokcie cleanerem.
 5. Nałóż bazę do hybryd i utwardź w lampie według tabeli.
 6. Nałóż jedną warstwę lakieru hybrydowego w wybranym kolorze i utwardź ją według tabeli. Jeśli chcesz, by kolor był intensywny albo użyłaś transparentnego lakieru, powtórz czynność.
 7. Szybkim ruchem odbij folię na warstwie dyspersyjnej. Odbijając folię transferową, pamiętaj, aby zawsze przykładać ją do płytki matową stroną, a strona błyszcząca była na zewnątrz.
 8. Nałóż top i utwardź w lampie.
 9. Przemyj cleanerem.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nakładaniem lakierów hybrydowych, początki używania folii mogą być trudne. Gdy folia nie odciśnie się tak, jak oczekiwałaś i zamiast atrakcyjnego wzoru widzisz prześwity, dociskaj ją do skutku.

Metoda aplikacji folii transferowej z klejem

Folię transferową można też przykleić. W tym celu wykonaj wszystkie kroki opisane dla metody „bez kleju”, jednak zamiast odciskać folię, zmyj warstwę dyspersyjną cleanerem. Na tak oczyszczone paznokcie nałóż klej do folii transferowej i odczekaj minutę, aż klej wyschnie. Dopiero wtedy odciśnij folię. Na koniec nałóż top i utwardź w lampie. Pamiętaj, aby nie dotykać foli transferowej od strony pokrytej wzorem, ponieważ sebum i zanieczyszczenia palcach mogą sprawić, że folia nie odbije się na paznokciu.

Manicure / unsplash.com

Inne rodzaje foli na paznokcie

Poza folią transferową do zdobienia paznokci można też użyć folii transparentnej i folii holograficznej. Folia transparentna przeznaczona jest do zatapiania w akrylu lub żelu, a folię holograficzną można naklejać klejem albo „ wkleić” w top coat. W obu technikach, w odróżnieniu od folii transferowej, nie chodzi o odbijanie wzoru, ale o umieszczenie folijki na paznokciu.

Niekonwencjonalne zdobienia paznokci

Wyjątkowo oryginalnym i przykuwającym uwagę zdobieniem paznokci jest efekt lustra (chrome effect) i efekt szkła (glass nails).

Aby osiągnąć na paznokciach efekt szkła, nie jest potrzebny lakier hybrydowy. Wystarczy zwykły lakier, top, drobno pocięta folia holograficzna i wykałaczki. Jak to zrobić?

 1. Dwukrotnie pomaluj paznokcie wybranym kolorem (ważne, aby był ciemny).
 2. Nałóż top.
 3. Zanim top wyschnie, przy pomocy wykałaczki nakładaj kawałki folii na paznokieć, zachowując między nimi niewielkie odstępy. Dociskaj wykałaczką brzegi folii, żeby lepiej się trzymała.
 4. Nałóż top.

Do uzyskania efektu lustra niezbędne jest nałożenie na paznokcie lakieru hybrydowego, najlepiej czarnego, który pozwala uzyskać efekt srebrnej, jakby „chromowanej” powierzchni. Następnie za pomocą aplikatora na płytkę nakłada się specjalny pyłek do efektu lustra i całość zabezpiecza topem.

Jak rozpoznać uczulenie na lakier hybrydowy?; na zdjęciu dłon z manicurem hybrydowym- Hello Zdrowie

Czy zdobienie paznokci hybrydą jest zdrowe?

Decydując się na stylizację paznokci hybrydą, warto powierzyć zabieg wykwalifikowanej i doświadczonej stylistce. Badania przeprowadzone wśród kobiet zdobiących paznokcie za pomocą żelu i lakieru hybrydowego wykazały, że aż u ponad połowy kobiet wystąpiły reakcja alergiczna lub podrażnienia. Warto podkreślić, że zdecydowana większość (79% kobiet) wykonywała stylizację samodzielnie. Wśród objawów kobiety wymieniały pieczenie i ból palców, swędzenie, ranki, obrzęk dłoni i pęcherzyki na palcach.

Źródło:

Mnich, N., & Kordus, K., Związek produktów do zdobienia paznokci z występowaniem reakcji alergicznej i podrażnieniowej wśród kobiet poddających się stylizacji paznokci, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii, Poznań, 2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: