Przejdź do treści

Frezarka do paznokci – do czego służy, jaką wybrać i jak jej używać?

Frezarka do paznokci – do czego służy, jaką wybrać i jak jej używać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Frezarki do paznokci to nowoczesna alternatywa dla pilników stosowanych w stylizacji paznokci. Urządzenia te przyspieszają pracę i sprawiają, że manicure i pedicure wykonywane są szybciej i wyglądają estetyczniej. Czym się kierować wybierając frezarkę do paznokci? Dlaczego warto z niej korzystać, nie tylko będąc profesjonalną stylistką? 

Do czego służy frezarka do paznokci?

Jeszcze nie tak dawno, bo nieco ponad dekadę temu, do ściągania grubego naskórka z powierzchni płytki paznokciowej używano tzw. hebelka. Obecnie do zabiegów tego typu wykorzystuje się frezarki do paznokci. Nie jest to jedyne zadanie tego urządzenia. Z powodzeniem wykorzystywane jest ono do stylizacji, a także usuwania hybrydy, żelu lub akrylu, użytych do wykonania manicure lub pedicure.

Przy pomocy dobrej frezarki do paznokci można pielęgnować zarówno paznokcie dłoni, jak i stóp. Istotne jest jednak, by w zależności od wykonywanej pracy dobrać odpowiedni frez, czyli specjalną nakładkę szlifującą.

Pierwsze tego typu urządzenia można było znaleźć wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Obecnie frezarkę do manicure i pedicure można kupić do użytku domowego – ma mniejsze rozmiary, dzięki czemu jej obsługa nie sprawia trudności i jest niemal intuicyjna.

Szlifierka do paznokci – jakie rodzaje frezów powinna mieć?

Najlepsza frezarka do paznokci to taka, która posiada kilka wymiennych końcówek. W zależności bowiem od ich kształtu i materiału, z jakiego są wykonane – możesz zrealizować inny rodzaj prac.

Podstawowymi materiałami, z jakich wykonuje się frezy, są: karbid, ceramika i diament. Pierwsze dwa służą do usuwania powłok lakieru hybrydowego, akrylowego i żelowego. A jaki frez do skórek będzie najlepszy? W tym przypadku sprawdzi się trzeci materiał, czyli diament. Frezy mogą mieć kształt stożkowaty, walcowaty, szpiczasty, kulisty, cylindryczny czy płomienia.

Poza różnymi kształtami i materiałami, z jakich wykonane są końcówki, różnią się one między sobą ziarnistością.

Który frez jest do skórek, a który do usuwania lakieru hybrydowego? W pierwszym wypadku sięgnij po końcówkę o drobnoziarnistej powierzchni, dzięki czemu nie uszkodzisz delikatnej płytki paznokciowej. Natomiast aby usunąć lakier hybrydowy niezbędne będzie skorzystanie z frezu gruboziarnistego, który bez trudu poradzi sobie z twardą strukturą wykorzystaną do stylizacji.

Paznokcie

Jaka frezarka do paznokci będzie odpowiednia?

Wybór frezarki do paznokci stanowi spore wyzwanie. Urządzenie to ma bowiem służyć dbaniu o estetyczny wygląd stóp i dłoni. Tymczasem niskiej jakości sprzęt lub nieumiejętne obchodzenie się z nim mogą sprawić, że płytka paznokciowa stanie się pofalowana. Doprowadzenie jej do pierwotnego wyglądu będzie wymagało sporo czasu i zaangażowania specjalisty w salonie kosmetycznym.

Jaką frezarkę do paznokci wybrać? Powinna być przede wszystkim urządzeniem bezpiecznym. Zamontowane frezy nie mogą wypadać w czasie zabiegu. Pilarka powinna pracować również płynnie. Jeśli dopiero zaczynasz samodzielnie wykonywać manicure i pedicure – rozważ zakup frezarki lekkiej, wygodnej i niewielkich rozmiarów.

Zwróć również uwagę na:

  • wyposażenie w kilka różnych frezów, przeznaczonych do innego typu zadań,
  • tempo obrotów (nie powinno być mniejsze niż 20-30 tys. obrotów na minutę),
  • moc urządzenia (dla stylizacji wykonywanych w domu  wystarczy 35 W),
  • generowane podczas pracy hałas i drgania.
Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Czy warto korzystać z frezarki kosmetycznej do paznokci?

Zarówno jeśli jesteś profesjonalną stylistką paznokci, jak i dopiero zaczynasz wykonywać estetyczny manicure i pedicure – zestaw do paznokci z frezarką ułatwi ci wykonywanie stylizacji oraz dbanie o estetyczny wygląd dłoni i stóp.

Jest to urządzenie, które przyspiesza pracę i znacznie ją ułatwia. Przy pomocy jednej frezarki z wymiennymi końcówkami możesz zarówno usunąć stary lakier, zadbać o skórki, jak i wyrównać płytkę paznokciową. Wielozadaniowość tego urządzenia to jego główny atut.

Ponadto jego obsługa nie jest skomplikowana.

Frezarka nie jest jednak pozbawiona wad. Podczas pracy generuje pył. W przypadku osób ze skłonnością do alergii wziewnych może to wywołać reakcję uczuleniową organizmu, objawiającą się m.in. kaszlem i katarem. Warto więc wyposażyć się w pochłaniacz pyłu, który będzie zasysał spiłowaną płytkę paznokciową lub lakier. Dużym udogodnieniem będzie również pedał uruchamiający frezarkę. Nie będziesz musiała robić tego ręcznie, co znacznie ułatwi ci pracę.

Jak używać frezarki do paznokci? Choć obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, wymaga wprawy. Wykonuj delikatne, płynne ruchy przeciwne do kierunku obrotów frezu. Większość głowic obraca się w prawo, ale nowoczesne urządzenia mają wbudowaną funkcję dowolnej zmiany kierunku. Zbyt gwałtowne operowanie frezem może uszkodzić płytkę paznokciową. Pierwsze wykonane samodzielnie stylizacje mogą odbiegać od ideału. Z czasem jednak, gdy nauczysz się obsługiwać urządzenie, efekty pracy będą coraz lepsze.

Bibliografia:

  1. Elżbieta Małek, Izabela Suligowska, Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, s. 26–32.
  2. Magdalena Majkrzak, Zanim kupisz frezarkę, „Paznokcie” 2020, nr 96, s. 22–25.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: