Przejdź do treści

Glinka bentonitowa – zastosowanie. Co to jest bentonit?

Glinka bentonitowa
Glinka bentonitowa - zastosowanie. Co to jest bentonit? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Glinkę bentonitową znajdziesz w kosmetykach, żwirku dla kota i w kuracjach oczyszczających. Nadaje się zarówno do nakładania na twarz w postaci maseczki, jak i do picia. Ostatnio bije rekordy popularności. Jakie ma właściwości? Czy warto kupić glinkę bentonitową w aptece? Jak ją pić?

Co to jest bentonit?

Bentonit lub glinka bentonitowa to skała osadowa, która ma w swoim składzie rodzaj krzemianu o nazwie montmorylonit.  Nazwa wzięła się od rejonu Stanów Zjednoczonych, w którym po raz pierwszy odkryto  złoża tej glinki. Bentonit naturalne występuje również w Europie, we Francji, blisko Montmorillon.

Glinka bentonitowa – zastosowanie

Glinkę bentonitową stosuje się między innymi w kosmetyce. Działa ona wygładzająco, odtłuszczająco, oczyszczająco. Skutecznie usuwa toksyny i zanieczyszczenia nawet z głębokich warstw skóry. Jest polecana dla skóry trądzikowej, ponieważ kontroluje wydzielanie sebum oraz złuszcza martwy naskórek.

Dodatkowo glinka bentonitowa jest polecana przy problemach trawiennych. Badania naukowców z University of Arizona wykazały, że ta glinka jest bardzo skuteczna w likwidowaniu gronkowca, salmonelli i E. Coli. Bakterie nie uodparniają się na nią tak, jak na standardowe antybiotyki.

Bentonit – suplement diety

Chociaż bentonit dosyć często występuje również w postaci suplementów diety, nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby jego pozytywne działanie na organizm człowieka. To prawda, że bentonit wchłania metale ciężkie z wody lub z gleby. Jednak nie oznacza to automatycznie, że ma identyczny wpływ na ciało ludzkie.

Wiadomo, że bentonit pęcznieje w brzuchu. Nie oznacza to jednak, że hamuje odczuwanie głodu. Co więcej, osoby, które stosowały kurację bentonitem często miały problemy z biegunkami lub z zaparciami. Jednak suplement diety bentonit może zmniejszać skutki zakażenia aflatoksynami i objawy zespołu jelita drażliwego typu C. Optymalna dawka to od 1/2 do jednej łyżeczki glinki na szklankę wody.

Warto uważać ze stosowaniem tego suplementu diety, ponieważ upośledza on wchłanianie leków oraz substancji odżywczych z pokarmów. Stosując ten suplement można się narazić na niedobory magnezu, potasu, witaminy K, witamin z grupy B.

Kosmetyki mineralne

Glinka bentonitowa do picia

Dwie łyżeczki glinki bentonitowej dodaj do wody. Po kilku minutach wypij tak przygotowaną zawiesinę. Kurację glinką bentonitową do picia stosuj przez około 21 dni, dwa razy dziennie. Następnie zrób sobie tydzień przerwy. Ten płyn z glinką jest bezwonny i bezsmakowy.

cukier

Gdzie kupić glinkę bentonitową?

Glinkę bentonitową bez problemu kupisz w wielu aptekach, zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Ten rodzaj glinki występuje w postaci proszku, jako dodatek do kosmetyków (w szczególności do kremów do twarzy) oraz w tabletkach.  Nie jest to drogi produkt, jego ceny w zależności od formy wahają się od 10 do 20 złotych.

 

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6920512/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: