Przejdź do treści

Henna brwi – na czym polega i jak wykonać ją w domu?

Henna brwi – na czym polega i jak wykonać ją w domu? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Henna brwi to prosty i nieinwazyjny zabieg farbowania chętnie wykonywany zarówno w profesjonalnych salonach, jak i w domowym zaciszu. Czym dokładnie jest produkt nazywany henną? Jaką wybrać – tradycyjną czy pudrową? Jaki ma wpływ na zdrowie i kondycję brwi? Te i inne kwestie bierzemy pod lupę.

Czym jest henna?

Henna jest barwnikiem, który służy m.in. do barwienia skóry pod włoskami brwiowymi. To powoduje, że brwi finalnie są bardziej wyraźne i sprawiają wrażenie gęstych.

Naturalna henna produkowana jest na bazie pędów i liści lawsonii bezbronnej. Dzięki niej możesz zaoszczędzić czas – decydując się na taki zabieg nie musisz poświęcać czasu na malowanie brwi.

Henna brwi – na czym polega

Henna brwi to prosty zabieg koloryzacji włosków za pomocą barwnika, czyli henny. Aby ją wykonać należy zabezpieczyć okolice brwi tłustym kremem, następnie nałożyć produkt na brwi za pomocą kosmetycznego patyczka, uważając, aby nie wyjechać poza ich kontur. Po odczekaniu około pięciu lub dziesięciu minut (w zależności od tego, jak mocny efekt chcemy uzyskać) hennę zmywa się delikatnie płatkiem kosmetycznym nasączonym letnią wodą. Profesjonalnie wykonana henna brwi może utrzymywać się od trzech do pięciu tygodni.

dziewczyna z kręconymi włosami

Jak zrobić hennę brwi samodzielnie?

Hennę brwi możesz wykonać zarówno u kosmetyczki, jak i samodzielnie w domu – ten drugi sposób pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Do wykonania zabiegu potrzebujesz jedynie zestawu do henny brwi, który można kupić gotowy w wielu drogeriach lub skompletować samemu.

Henna na brwi w domu – jak ją zrobić krok po kroku?

  1. Przed rozpoczęciem koloryzacji wykonaj demakijaż brwi. Po demakijażu warto dodatkowo przetrzeć je wacikiem nasączonym wodą. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nie znajdują się na nich pozostałości żadnego kosmetyku.
  2. Do małego naczynia zawartego w zestawie wyłóż odpowiednią ilość żelu i dodaj do niego określoną ilość aktywatora – tyle, ile jest podane w instrukcji. Dokładnie wymieszaj.
  3. Kiedy mieszanka zostanie już dobrze rozrobiona i uzyska jednolity kolor, nałóż ją na oczyszczoną brew. Zrób to za pomocą dołączonego do zestawu aplikatora lub dowolnego wygodnego narzędzia np. pędzelka. Pokryj henną równomiernie całe brwi. Jeżeli niechcący wyjdziesz poza linię brwi – bez obaw! Ewentualne błędy możesz swobodnie skorygować patyczkami higienicznymi.
  4. Tak nałożoną hennę na brwi pozostaw od 5 do 10 minut. Czas oczekiwania zależy od intensywności koloru, jaki chcesz uzyskać. Po upływie tego czasu przetrzyj brwi wacikiem nasączonym ciepłą wodą – gotowe!
Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels

Jak zmyć hennę z brwi?

U kobiet, które decydują się na wykonanie henny samodzielnie, zdarza się, że finalnie nie są zadowolone z efektu końcowego. Włoski okazują się za ciemne albo ich oczom ukazuje się zabarwiona skóra wokół brwi. Brzmi znajomo? Na szczęście są na to sposoby!

Czym zmyć hennę z brwi?

  • Do usunięcia henny można użyć płynu micelarnego lub ciepłej wody z mydłem – te metody są szczególnie delikatne dla skóry.
  • Soda oczyszczona i sok z cytryny – takie połączenie działa rozjaśniająco na barwnik henny. Do przygotowania potrzebne ci będzie pół szklanki ciepłej wody, łyżka sody i dwie łyżeczki soku z cytryny. Kobiety mające wrażliwą skórę powinny jednak zachować ostrożność – soda i cytryna mogą podrażnić wrażliwą skórę.
  • Olejek lub oliwka dla niemowląt – te produkty pomagają rozpuścić pigmenty henny. Nanieś oliwkę lub olejek bezpośrednio na wacik, przyłóż do zabarwionego obszaru, odczekaj chwilę i przetrzyj wybrane miejsce.
zapuszczanie brwi

Henna pudrowa brwi – co to takiego?

Henna pudrowa brwi była najczęściej wyszukiwanym hasłem w 2020 roku i cały czas cieszy się dużą popularnością. Na ten rodzaj henny decydują się najczęściej kobiety, które szukają bardziej naturalnych i potencjalnie mniej szkodliwych rozwiązań.

Henna pudrowa, oprócz właściwości farbujących, ma również właściwości pielęgnujące. To wszystko za sprawą jej naturalnego składu, o którym już za chwilę.

Zabieg henny pudrowej to nie tylko farbowanie brwi i ich geometria, ale także znaczna  poprawa jakości samego włosa i skóry brwi.

Co odróżnia hennę pudrową od henny tradycyjnej?

Henna pudrowa jest bogactwem składników pochodzenia naturalnego – znajdują się w niej składniki wegańskie i nietestowane na zwierzętach. W porównaniu do henny tradycyjnej ma w sobie znacznie mniejsze ilości składniku PPD (p-fenylenodiaminy).

Kobieta nad morzem

Wybierając ten rodzaj henny, w przeciwieństwie do henny tradycyjnej, nie ma konieczności stosowania utleniaczy, takich jak amoniak czy nadtlenek wodoru, które mogą działać wysuszająco. W przypadku henny pudrowej stosuje się specjalny aktywator pH, który ma korzystny wpływ nie tylko na włos i skórę, ale także na trwałość zabiegu.

Co wchodzi w skład henny pudrowej?

Składnikami henny pudrowej są m.in.:

  • lawsonia,
  • proszek indygo, który pozwala na pogłębienie koloru,
  • ekstrakt amla, który poprawia kondycję włosa i zawiera witaminę C – to właśnie dzięki temu składnikowi, przy regularnym i długotrwałym stosowaniu henny pudrowej, włoski zostają wzmocnione i pogrubione,
  • shikakai – odpowiada za pogrubienie, wzmocnienie oraz nadanie miękkości i połysku włoskom.

Henna pudrowa – ile się utrzymuje?

Henna pudrowa może utrzymywać się do czterech tygodni na skórze i do nawet sześciu tygodni na włoskach.

Czy farbowanie brwi henną jest bezpieczne? 

Czy henna niszczy brwi? To zależy jakiego rodzaju henny decydujesz się użyć.  Jeżeli decydujesz się na stosowanie tradycyjnej henny, to musisz mieć na uwadze, że zawarty w składzie amoniak czy nadtlenek wodoru wpływa szkodliwie na strukturę włosa. Ponadto ten rodzaj henny ma większe ilości p-fenylenodiaminy (PPD), która, jak podała Agencja Żywności i Leków (FDA), może powodować reakcje alergiczne.

Wysokie stężenie PPD w hennie może powodować zapalenie skóry, podrażnienie i łzawienie oczu, astmę, niewydolność nerek, zapalenie żołądka, zawroty głowy, drgawki, a nawet śpiączkę. Co więcej, PPD wraz z nadtlenkiem wodoru może wykazywać działanie rakotwórcze.

 

Przedłużanie rzęs. Poznaj wszystkie „za” i „przeciw”/Unsplash

Henna do brwi a ciąża – czy można stosować hennę brwi w ciąży?

Jeżeli jesteś w ciąży, musisz mieć pewność, że henna, której zamierzasz użyć, jest naturalna i bezpieczna – bez dodatku chemicznych substancji.

Kiedy nie należy stosować henny brwi?

Henny nie zależy stosować w przypadku uczulenia na barwniki w niej występujące, chorób skóry i oczu, poparzeń słonecznych, otarć i uszkodzeń wokół oczu (trądzik, strupy, świeżo wyregulowane brwi), chorób zakaźnych.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872353/
  2. https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-products/temporary-tattoos-hennamehndi-and-black-henna-fact-sheet

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: